مقالات مرتبط با روشنایی

تأثیر نور بر بدن انسان [تأثیر نورپردازی بر سلامت روان]

تاثیر نور بر زندگی

اغلب گفته می شود که قرار گرفتن بیشتر در معرض نور خورشید و طبیعت می تواند به کاهش علائم افسردگی کمک کند، اما آیا می دانستید که انواع خاصی از نورهای مصنوعی نیز بر خلق و خو و سلامت روان انسان ها تأثیر دارند؟ رنگ ها و شدت های مختلف نور بر احساسات، نشانه های خواب و بدن انسان تأثیر می گذارند. در ادامه‌ی این مقاله به بررسی تاثیر نور بر بدن انسان و سلامت روان او می پردازیم.

تاثیر نور بر روان انسان

مطالعه ای که توسط دانشمندان ژاپنی انجام شد، نشان می دهد که نور تأثیر بسیار بیشتری بر روان انسان نسبت به آنچه در ابتدا تصور می شد دارد. این مطالعه که در مجله آمریکایی اپیدمیولوژی منتشر شده است، نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض نور هنگام تلاش برای خواب ممکن است با افزایش خطر ابتلا به افسردگی مرتبط باشد. وجود نور شدید از تولید ملاتونین، هورمونی که خواب را تحریک می کند، جلوگیری می نماید.

بنابراین از آنجایی که انسان امروزی در عصر و شب در معرض انواع نور مصنوعی از جمله ساعت‌های زنگدار دیجیتال، چراغ ‌های خیابان یا تابلوهای نئونی که از پنجره به داخل می‌درخشند، چراغ ‌های رومیزی، لامپ های ال ای دی و …  قرار می گیرد، ممکن است دچار اختلال خواب شود.

نور و مغز انسان

تاثیر نور آبی بر سلامت انسان

قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور آبی لامپ ‌های ال ای دی، صفحه‌ نمایش رایانه، تبلت و گوشی‌ های هوشمند در هنگام عصر برای الگوهای خواب مضر و مخرب است. هنگامی که چرخه خواب مختل می شود، افراد بیشتر در معرض مشکلات سلامت روان مانند افسردگی قرار می گیرند. از سوی دیگر، نور آبی می تواند در طول روز مفید باشد. این نور مغز را تحریک می کند، زمان واکنش را بهبود می بخشد و به شما کمک می کند هوشیار و بیدار بمانید. خورشید خود منبع اصلی نور آبی در روز است و اثرات مفید آن برای خلق و خو شناخته شده می باشد.

تاثیر نور آبی بر سلامت انسان

تاثیر نور بر زندگی روزمره انسان

نور و حالت روحی و جسمی افراد دو مفهوم به ظاهر مجزا هستند که در واقع یک رابطه قوی و مداوم با یکدیگر دارند. هر منبع نور طبیعی و نور مصنوعی از پرتوهای درخشان خورشید گرفته تا کم ‌نورترین درخشش ساعت زنگ دار، امواج نوری تولید می‌کند که بدن ما آنها را می‌پذیرد و به آنها واکنش نشان می‌دهد و نمی توان منکر اهمیت نور و نیاز به حضور آن شد.

برای درک اینکه چرا نور بر خلق و خوی ما تأثیر می گذارد، باید بدانیم که چرا نور بر بدن ما تأثیر می گذارد؟ بدن انسان بر اساس سیستم های بیولوژیکی مختلفی عمل می کند که یکی از آنها سیستم شبانه روزی است. این سیستم از نشانه های روشنایی برای تنظیم سایر سیستم های بدن استفاده می کند و بر فرآیندهایی مانند ترشح هرمون های مختلف در مغز تأثیر می گذارد. قبل از نور مصنوعی، نور طبیعی روز به تنظیم ساعت بیولوژیکی ما کمک می کرد، اما اکنون که ما در معرض انواع مختلفی از نور مصنوعی هستیم، همه چیز تغییر کرده است و نور مصنوعی به طرق مختلف بر ریتم شبانه روزی ما تأثیر می گذارد.

ما از روشنایی در خانه هایمان در شب استفاده می کنیم و با طلوع و غروب خورشید به تدریج منابع نور آنها را افزایش یا کاهش می دهیم. زمانی که فعال هستیم از نورهای پرنورتر و روشنایی بیشتر و زمانی که در حال استراحت هستیم از نورهایی با شدت کم استفاده می کنیم. متأسفانه، هم نور روشن و هم نور کم می توانند بر زندگی خانه ما تأثیر منفی بگذارند. به عنوان مثال، نور روشن در قسمت های غذاخوری می تواند باعث بی اشتهایی شود، در حالی که نور کم باعث پرخوری می شود.

تاثیر نور بر خواب

حیاتی ترین جنبه زندگی ما در خانه که نور بر آن تأثیر می گذارد، کیفیت خواب ما است. سیستم ریتم شبانه روزی ما برای عملکرد صحیح به دوره های تاریکی نیاز دارد. در حالت ایده آل، هنگامی که شب فرا می رسد، بدن ما باید از منابع نوری دور شود تا ریتم های شبانه روزی و سایر سیستم های بیولوژیکی ما بتوانند عملکردهای حیاتی خود را انجام دهند. متأسفانه، هر گونه قرار گرفتن در معرض نور در این زمان ها عملکردهای بدن ما را مختل می کند. اگرچه خورشید ممکن است غروب کند، نور مصنوعی اغلب به شکل های مختلف وجود دارد.

وقتی چرخه خواب و ریتم شبانه روزی ما مختل می شود، سلامتی ما آسیب می بیند. چرا چیزی به سادگی خوابیدن با چراغ روشن به طور چشمگیری بر سلامت ما تأثیر می گذارد؟ زیرا برای هزاران سال، زیست شناسی انسان برای تکیه بر چرخه های روزانه نور طبیعی تکامل یافته است و تنها در طول 150 سال گذشته ما نور مصنوعی را وارد زندگی روزمره خود کرده ایم. به زبان ساده می توان گفت، نور مصنوعی برای بدن ما غیر طبیعی است. مطالعات نشان می ‌دهد که چرخه ‌های شبانه ‌روزی مختل به همه چیز از خلق و خو و اندام‌ های داخلی گرفته تا عملکرد اولیه بدن در سطح سلولی آسیب می ‌رساند.

تاثیر نور بر خواب

تاثیر نورپردازی بر احساسات

شروع یک روز روشن و آفتابی می تواند باعث شود که احساس بیداری و تجدید حیات کنید، در حالی که تلاش برای خوابیدن با چراغ روشن سقف تقریبا غیرممکن یا دشوار است. شدت نور، صرف نظر از طبیعی یا مصنوعی بودن آن، نیروی قدرتمندی است که در زندگی روزمره ما نقش مهمی دارد. چه در خانه و چه در محل کار، ما برای انجام وظایف خود به فضاهای روشن نیاز داریم، اما میزان نور برای هر فضا بسیار حائز اهمیت است.

یک مطالعه نشان می دهد که احساسات انسان ها با روشنایی نور مرتبط است. محققان بر این باورند که سطوح نور باعث می شود ما گرما را درک کنیم، احساس گرما کنیم و احساسات ما شدیدتر شود. نور روشن بر  احساسات مثبت و منفی تأثیر می گذارد. با افزایش نور در یک اتاق کم نور و یا کاهش شدت نور در فضاهایی که خیلی روشن است، خلق و خوی ما می تواند به طور متوسط ​​تنظیم شود و تغییر کند.

تاثیر نور بر احساسات

تاثیر رنگ های مختلف نور بر انسان

یکی از مزایای منابع نور مصنوعی این است که می‌توانیم از آن‌ ها برای تولید تقریباً همه رنگ های نوری قابل تصور، استفاده کنیم. این امر در فضاهایی مانند سالن های مدرسه، مکان های عبادت و مکان های سرگرمی که از نورهای رنگی برای اجرا استفاده می کنند بسیار مفید است. نورپردازی رنگی همچنین می تواند زیبایی یک فضا را با تکمیل یا اصلاح نحوه درک ما از محیط افزایش دهد. رنگ به طور طبیعی بر خلق و خوی ما تأثیر می گذارد.

در حالی که رنگ نور می تواند بر درک ما تأثیر بگذارد، دمای رنگ نور نیز می تواند تأثیر قابل توجهی بر خلق و خوی ما داشته باشد. ما از نظر ذهنی به نورهای رنگی گرم و سرد واکنش نشان می دهیم. رنگ های قرمز، نارنجی و زرد، گرم و آبی و سبز، سرد در نظر گرفته می شوند.

هنگام اجرای رنگ ها در سیستم نورپردازی خود، باید هم از رنگ و هم از دمای آن آگاه باشید. یک منبع روشنایی نارنجی رنگ تند یا یک منبع نورپردازی با دمای کم و خنک‌تر ممکن است در دفتر شرکتی که خواهان کارمندان شاد و مولد است، مناسب نباشد. در مقابل، از داشتن طیف وسیعی از رنگ‌ ها و دماهای مختلف در یک مرکز اجرا یا عبادت سود خواهید برد، زیرا به شما این امکان را می‌دهد که خلق و خوی خود را به شدت تنظیم کنید و احساساتی را که می‌خواهید مردم احساس کنند، با این نورپردازی منتقل نمایید.

رنگ نسبتاً عینی است، به این معنا که اکثر مردم موافقند که علف سبز است و اقیانوس آبی است. با این حال، ما اغلب با توجه به اعتقادات اجتماعی، فرهنگی و شخصی خود و حتی تأثیرات تکاملی خود، معنای رنگ ها را به صورت ذهنی تفسیر می کنیم. این تعابیر منحصر به فرد باعث واکنش های احساسی آگاهانه و ناخودآگاه در ذهن ما می شود که سپس بر خلق و خوی ما تأثیر می گذارد. اگرچه هر فردی درک خاص خود را از رنگ دارد، تداعی‌ های مشترک رنگ ها عبارتند از:

  • نور قرمز اغلب برای نشان دادن شور، عشق یا خشم و همچنین شدت و عمل استفاده می شود.
  • نور آبی رنگی آرام بخش است، اما می تواند نشان دهنده غم و اندوه نیز باشد.
  • نور سبز می تواند نشان دهنده طبیعت و ثروت باشد.
  • نور زرد با شباهتی که به خورشید دارد، رنگی شاد و محرک در نظر گرفته می شود.
  • نور نارنجی رنگی منحصربه‌فرد است که می‌تواند باعث ایجاد احساس هیجان یا ناراحتی در افراد شود.
  • نور بنفش اغلب رنگ غرور یا سلطنت است، اما مانند نور آبی، می تواند به عنوان رنگی آرامش بخش محسوب شود.

تاثیر رنگ های مختلف نور بر انسان

جمع بندی

همانطور که گفتیم نور نقش اساسی و مهمی در زندگی ما انسان ها ایفا می کند. شدت نور، دمای رنگ نور، انتخاب نور و لامپ مناسب برای هر فضا و … از جمله مواردی هستند که ما روزانه ارتباط مستقیمی با آنها داریم. بنابراین دانستن هر یک از این موارد برای نورپردازی فضای خانه، نورپردازی فضای اداری و … لازم و ضروری می باشد. نور همچنین تاثیر بسزایی در احساسات افراد دارد و خلق و خوی ما با کم و زیاد شدن نور، رنگ نور و … در ارتباط می باشد.

 


مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *