لامپ ال ای دی

تعمیر لامپ ال ای دی در خانه + آموزش گام به گام

تعمیر لامپ ال ای دی در خانه

لامپ ال ای دی یک منبع نور کارآمد و مدرن است که فقط در صورت استفاده از جریان مستقیم، نور ساطع می کند. این لامپ ها حاوی جیوه یا سایر عناصر سمی نیستند و در هنگام شکسته شدن برای طبیعت و انسان ها مضر نمی باشند. با این حال، اولین هدف از خرید این لامپ ها، صرفه جویی در هزینه به دلیل مصرف کم برق و عمر طولانی آنها است. برای اطلاع از دیگر ویژگی های این نوع لامپ توصیه می‌ شود مطلب لامپ ال ای دی و ساختار آن را مطالعه نمایید. لامپ های رشته ای سنتی به هیچ عنوان قابل تعمیر نیستند، در حالی که تعمیر لامپ های ال ای دی در خانه امکان پذیر می باشد. فقط کافی است که اشکال در عملکرد را پیدا کنید، آن را تعمیرکرده و طول عمر لامپ را افزایش دهید.

انواع لامپ ال ای دی امیران

لامپ استوانه ای لامپ حبابی لامپ اشکی شمعی لامپ فن دار

برای مشاهده محصولات هر یک از دسته بندی های لامپ های ال ای دی، کافی است روی تصویر مورد نظر کلیک کنید.

قطعات اصلی لامپ ال ای دی

SMD، دیودها یا ال ای دی ها: مجموعه ای از دیودهای نوری که نور تولید می کنند.

برد لامپ: یک صفحه آلومینیومی که ال ای دی ها روی آن لحیم شده است.

مبدل : وظیفه تبدیل برق AC به DC را دارد.

هیتسینک یا بدنه لامپ: از جنس آلومینیوم و انتقال دهنده حرارت می باشد.

دیزپیتر یا درپوش لامپ: بی‌نظمی جریان نور و روشنایی اضافی را کاهش داده و باعث نورپردازی در یک زاویه خاص می شود.

سرپیچ لامپ: پایه ای که انرژی الکتریسیته را دریافت و به مدار تغذیه لامپ می رساند.

درایورها: عمل ثابت نگه داشتن عملکرد لامپ، زمان تغییر ولتاژ را انجام می دهد.

  • درایور ساده: ولتاژ توسط یک خازن یا مقاومت محدود می شود.
  • درایور پیشرفته: از میکرو تراشه برای محدود کردن ولتاژ و مصرف بهینه برق استفاده می شود.

عملکرد لامپ ال ای دی

SMD ها برق DC را از مبدل ها دریافت می کنند و به نور تبدیل می کنند. هیتسینک گرما را از  SMD ها می‌گیرد و به بیرون انتقال می‌ دهد. لامپ های ال ای دی گرمای بسیار کمی دارند، با این حال باید این حرارت کنترل شود، هر چه بهتر این کار انجام شود، طول عمر لامپ بیشتر خواهد شد. هیتسینک برای برداشت گرما از اجزای لامپ طراحی شده است و برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد ال ای دی ها استفاده می شود. بنابراین هیتسینک نقش تعیین کننده ای در طول عمر این لامپ‌ ها دارد.

تعمیر لامپ ال ای دی در خانه

با توجه به قیمت بالای لامپ در وات های بالا، پس از اتمام گارانتی، تعمیر لامپ ال ای دی تا حدودی مقرون به صرفه است و شما می توانید در خانه اقدام به تعمیر آنها کنید و مجدد استفاده کنید. لامپ های ال ای دی ابتدا متفاوت به نظر می رسند، اما طراحی مشابهی دارند و با استفاده از همان اصول ساخته می شوند.

اکثر لامپ های ال ای دی تشکیل شده از SMD هایی هستند که به صورت سری و پشت سر هم، روی برد به یک دیگر متصل شده اند و اگر یکی از دیودها معیوب شود، بقیه کار نمی کنند. متداول ترین دلیل خرابی لامپ، سوختن یکی از ال ای دی ها است، با این حال، گاهی اوقات چندین ال ای دی به طور همزمان خراب می شوند. سوختن و خرابی دیود ها به دلایل متفاوتی از جمله کیفیت پایین قطعات، عدم تثبیت جریان، گرم شدن بیش از حد ال ای دی و جهش ولتاژ می باشد.

گام اول

باید لامپ را باز کنید، برای این کار از یک پیچ گوشتی استفاده نمایید و اتصال آن را باز کنید. البته باید گفت قطعات نگهدارنده اتصالات از جنس پلاستیک بوده و نگرانی از بابت شکستن آنها نخواهید داشت.

گام دوم

داخل آن برد وجود دارد که لامپ های با کیفیت بالا دارای این طراحی هستند. اگر قطعات دیگر روی برد دیده شود، سریعتر گرم می شود و اجزای آن خراب می شوند. قدم بعدی بازرسی بصری است. شما ممکن است ال ای دی سوخته را فقط با یافتن لکه سیاه که یکی از علائم سوختگی است، با مشاهده اولیه پیدا کنید.

تشخیص دیود سوخته در تعمیر لامپ ال ای دی در خانه

گام سوم

در برخی موارد، ممکن است ال ای دی آسیب دیده به نظر نرسد. برای آزمایش ال‌ای‌دی‌ها از یک مولتی متر استفاده کنید تا تشخیص دهید که کدام یک از آن‌ها معیوب است. زمانی که یک ال‌ ای‌ دی سوخته پیدا کردید آن را علامت گذاری کنید و با یک دیود سالم جایگزین کنید.

  • روش آزمایش ال ای دی ها به شرح زیر است

آند را با پروب قرمز و کاتد را با سیاه لمس کنید. دیود سالم روشن خواهد شد. اگر قطب پروب را تغییر دهید، روی کنتور عدد(1) نمایش داده می شود و دیود روشن نمی شود. در صورتی که ال ای دی معیوب باشد، در طی آزمایش نور آن دیده نخواهد شد.

گام چهارم

محل جدا شده ال ای دی بر روی صفحه ای که دیودها به آن متصل هستند را می‌بینید. برای اتصال پایه‌های ال‌ای‌دی جدید به برد از سیم لحیم و هویه استفاده کنید. چسب‌های استفاده شده برای اتصال پایه بر روی برد قوی نیستند، بنابراین از مقداری چسب برای این کار استفاده کنید.

اصول تخصصی تعویض دیود زمان تعمیر ال ای دی در خانه

حالا که دیود معیوبی پیدا کردید، باید تعویض و به تخته لحیم شود. خطرات بیش از حد گرم شدن در عملکرد دیود بسیار مهم است. به خاطر داشته باشید که لحیم کاری بیش از 2 ثانیه نشود. اگر طراحی لامپ اجازه دهد، تخته را از هیتسینک، تماس درایور لغزنده جدا کرده و پس از آن شروع به تعویض ال ای دی کنید. دیود قدیمی را با موچین داغ جدا کنید. به این نکته توجه کنید که ال ای دی های معیوب را باید با قطعه مشابه از لحاظ ظاهر و ولتاژ کاری تعویض کنید. پس از اتمام کار، لامپ را تست کنید.

مزیت تعمیر لامپ ال ای دی در خانه

تعویض برد زمان تعمیر لامپ ال ای دی در خانه

ال ای دی های زیادی بر روی برد وجود دارند و همه آنها به صورت سری نصب شده است. اگر یکی از آنها از دست رفت، تأثیر چندانی بر سایر موارد نخواهد داشت، در نتیجه فقط سیم هادی  را به جای دیود آسیب دیده نصب کنید. یعنی لنت های تماس را وصل کنید. اگر ولتاژ دیودها در اثر این کار بیشتر شود، احتمال سوختن آنها بالا می رود، در این مورد درایور جریان مورد نیاز را تنظیم کرده و ولتاژ را تا سطح ایمن برای ال ای دی ها کاهش می دهد و ضریب سوختن آنها به صفر می رسد.

یکی دیگر از مراحل تعمیر، اندازه گیری ولتاژ درایور می باشد. برای تست آن، لامپ را به برق متصل و ولتاژ درایور ال ای دی را با مولتی متر اندازه گیری کنید، نسبت به تعداد ال ای دی ها باید ولتاژ منطقی نشان داده شود تا از سالم بودن این قطعه مطمئن شوید. در صورتی که ولتاژ صفر یا کمتر از ولتاژ کاری باشد باید درایور لامپ تعویض شود. برخی مواقع هم پس از انجام تست مشاهده می شود که اکثر ال ای دی ها معیوب می باشند و تعویض همه آن ها مقرون به صرفه نیست.

اگر لامپ به هر دلیل تعمیر نشد، اقدام به تعویض برد کنید. هزینه تعویض درایور، دیود یا برد به طور قابل توجهی کمتر از خرید لامپ جدید است. جهت خرید برد ال ای دی توجه داشته باشید که با توجه به توان لامپ و سایز آن اقدام به خرید کنید. نصب برد با توان بالاتر احتمال اینکه گرم شود و طول عمر لامپ را کم کند، وجود دارد. البته برای طول عمر بیشتر می توان یک عدد هیتسینگ آلومینیومی به پشت برد نصب کنید تا گرما کمتر و طول عمر لامپ بیشتر شود.

نتیجه گیری

لامپ‌های ال ای دی نسبت به دیگر لامپ ها مزایای بسیاری از جمله طول عمر بیشتر، نور مطبوع‌ تر و مصرف انرژی کمتر دارند. تعمیر لامپ های ال ای دی در خانه امکان پذیر و بسیار آسان می باشد. با توجه به قیمت بالای لامپ در وات های بالاتر پس از اتمام گارانتی، تعمیر آنها تا حدودی مقرون به صرفه است. به همین دلیل در اکثر مواقع هزینه تعویض دیودهای معیوب یا درایور به طور قابل توجهی کمتر از خرید لامپ جدید است.


فروشگاه اینترنتی امیران ال ای دی

گروه صنعتی امیران، به عنوان یکی از تولید کننده های مطرح لامپ های ال ای دی، با شعار همگام با طبیعت، اقدام به تولید لامپ های کم مصرف LED در ایران نموده است تا گامی موثر در راستای صرفه جویی در مصرف حامل های انرژی، رعایت حقوق مصرف کننده و سازگاری با محیط زیست بردارد. لامپ های ال ای دی امیران، با ویژگی های منحصر بفردی مانند مصرف انرژی کم و بازدهی بالا، جایگزین بسیار مناسبی برای سایر منابع روشنایی می باشند که در چندین نوع مختلف با کارایی های متفاوت به بازار ارائه می شوند. شما می توانید به واسطه راههای ارتباطی زیر، با گروه صنعتی امیران ال ای دی در تماس باشید.


مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *