مقالات مرتبط با لامپ ال ای دی

تفاوت لامپ ال ای دی و لامپ کم مصرف چیست؟

امروزه در تمامی فروشگاه های لوازم الکترونیکی انواع چراغ های روشنایی از جمله لامپ ال ای دی، فلورسنت، کم مصرف، رشته ای و … عرضه می شود. لامپ های ال ای دی، به دلیل مصرف انرژی بسیار پایین، طول عمر بالا و روشنایی حداکثری یکی از پرکاربردترین و محبوب ترین لامپ های مورد استفاده در بین افراد می باشند. بسیاری از مخاطبین هنگام خرید، به دلیل عدم اطلاع از تفاوت لامپ ال ای دی و لامپ کم مصرف، این دو محصول را با هم اشتباه میگیرند. جهت اطلاع از تفاوت این لامپ ها ابتدا به بررسی ویژگی و مزایای هرکدام از آنها به صورت جداگانه می پردازیم و پس از آن، تفاوت بین این دو محصول را مورد بررسی قرار خواهیم داد تا مخاطبین با آگاهی کامل و اطلاع از تفاوت ها بتوانند محصول مورد نیاز خود را تهیه نمایند.

انواع لامپ ال ای دی امیران

لامپ استوانه ای لامپ حبابی لامپ اشکی شمعی لامپ فن دار

برای مشاهده محصولات هر یک از دسته بندی های لامپ ال ای دی امیران، کافی است روی تصویر مورد نظر کلیک کنید.

لامپ ال‌ ای‌ دی چیست؟

در لامپ های ال ای دی تعدادی ال ای دی بر روی یک برد به صورت سری یا موازی نصب شده است که با کنترل و عبور ولتاژ و جریان مناسب از آنها، نور تولید می شود. در گذشته از آنها به عنوان یک چراغ قرمز درون دستگاه های الکترونیکی استفاده می شد، اما با گذر زمان و پیشرفت، این تکنولوژی جایگاه مناسبی در بین مخاطبین پیدا کرده است. در زیر مزایا و ویژگی های لامپ های ال ای دی به اختصار لیست شده است.

 • مصرف انرژی پایین
 • طول عمر بالا
 • ایمنی مناسب
 • مقاومت بالا
 • شدت نور همیشگی
 • تنوع بالای مدل و رنگ
 • عدم آسیب به سلامتی انسان
 • نامحدود بودن دفعات خاموش و روشن کردن

لامپ ال ای دی

لامپ کم‌ مصرف چیست؟

لامپ فلورسنت در انواع متفاوتی تولید و به بازار عرضه شده است که یکی از آنها لامپ کم مصرف یا فلورسنت فشرده می باشد. لامپ های کم مصرف با هدف مصرف برق کمتر، طول عمر بالاتر و روشنایی بالا طراحی شده است تا جایگزین لامپ های رشته ای پرمصرف باشند. این محصولات دارای سرپیچ معمولی می باشند و هزینه بیشتری برای تهیه آنها باید پرداخت کرد. در زیر مزایا و ویژگی های لامپ های کم مصرف به اختصار لیست شده است.

 • طول عمر بالا
 • مصرف انرژی کم
 • عدم تولید گرما
 • بازده نوری بالا
 • تنوع در شکل ظاهری

تفاوت لامپ ال ای دی و لامپ کم مصرف از نظر مصرف انرژیتفاوت لامپ ال ای دی و لامپ کم مصرف

همان طور که گفته شد، انواع متفاوتی از لامپ ها تولید و به بازار عرضه شده است و مخاطبین هنگام خرید به دلیل عدم آگاهی از تفاوت میان دو نوع لامپ محبوب و پرکاربرد ال ای دی و کم مصرف ممکن است، منبع روشنایی اشتباهی را برای محیط مد نظر انتخاب کنند. با در نظر گرفتن مزایای ذکر شده راجب به لامپ های ال ای دی و کم مصرف، بدیهی است که کاربرد ال ای دی ها بسیار بیشتر می باشد. در ادامه، هر یک از تفاوت های این دو محصول را با در نظر گرفتن یکسان بودن سطح کیفیت و ساخت المان های به کار رفته در آنها، شرح داده و در ادامه مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 1. لامپ های ال ای دی میزان مصرف برق کمتری نسبت به لامپ های کم مصرف دارند.
 2. لامپ های ال ای دی میزان طول عمر بیشتری نسبت به لامپ های کم مصرف دارند.
 3. لامپ های ال ای دی بازدهی نوری بالاتری نسبت به لامپ های کم مصرف دارند.
 4. لامپ های ال ای دی قیمت بیشتری نسبت به لامپ های کم مصرف دارند.
 5. لامپ های ال ای دی عوامل زیست محیطی و سلامتی بسیار بیشتری نسبت به لامپ های کم مصرف دارند.

تفاوت لامپ ال ای دی و لامپ کم مصرف از نظر مصرف انرژی 

منظور از انرژی، مقدار روشنایی تولید شده از یک لامپ در برابر میزان مصرف انرژی الکتریکی (جریان و ولتاژ مصرفی) می باشد. در لامپ های کم مصرف به علت طراحی پیچشی سری محافظ، مقداری از نور اتلاف می شود. بنابراین میزان مصرف انرژی لامپ های ال ای دی پایین تر از لامپ های کم مصرف می باشد. برای درک بهتر مطلب، دو نوع لامپ ال ای دی و کم مصرف با یک میزان روشنایی و سطح کیفی المان در نظر بگیرید، در این مورد میزان انرژی که توسط لامپ های کم مصرف استفاده می شود، یک برابر بیشتر از انرژی می باشد که لامپ های ال ای دی نیاز دارند.

تفاوت لامپ ال ای دی و لامپ کم مصرف از نظر قیمت و هزینه

انواع زیادی از لامپ های ال ای دی و کم مصرف با قیمت های متفاوت، تولید و در بازار عرضه شده اند، اما با در نظر گرفتن میانگین قیمتی، در حال حاضر لامپ های کم مصرف ارزان تر می باشند. درست است که برای منابع نوری ال ای دی هزینه بالاتری پرداخت خواهید کرد، اما در طول زمان به دلیل مزایا، طول عمر و میزان مصرف انرژی، این محصولات نسبت به چراغ های کم مصرف توجیه اقتصادی بیشتری دارند.

تفاوت لامپ ال ای دی و لامپ کم مصرف از نظر کیفیت نوردهی

امروزه انواع لامپ های ال ای دی با طیف نوری وسیعی تولید می شوند، با این توضیحات نشان طبیعی ترین نور سفید موجود در بازار، به ال ای دی ها تعلق خواهد گرفت. در صورتی که طبیعی ترین طیف نور سفید در لامپ های کم مصرف دارای دو رنگ سفید گرم و سفید یخی می باشد.

تفاوت لامپ ال ای دی و لامپ کم مصرف از نظر کیفیت نوردهی

تفاوت لامپ ال ای دی و لامپ کم مصرف از نظر زمان روشن شدن

زمان روشن کردن لامپ های کم مصرف تنها 70 درصد از نور لامپ نمایان شده و پس از گذشت حدود یک دقیقه میزان روشنایی این محصول به 100 درصد خواهد رسید. در نظر داشته باشید، به علت روشن شدن 70 درصد نور در زمان اولیه، مخاطبین متوجه این تاخیر نمی شوند. اما در لامپ های ال ای دی همان ابتدا چراغ با میزان نور 100 درصدی روشن خواهد شد.

تفاوت لامپ ال ای دی و لامپ کم مصرف از نظر طول عمر

اگر لامپ ال ای دی و لامپ کم مصرف را در یک شرایط محیطی یکسان و نوسانات برق شهری برابر در نظر بگیریم، طول عمر محصولات ال ای دی، بسیار بالاتر از محصولات کم مصرف می باشد. نکته دیگری که حائز اهمیت است، تاثیر چشم گیر کاهش عمر لامپ کم مصرف در تعداد دفعات خاموش و روشن شدن آن می باشد، اما این مورد راجع به ال ای دی ها صدق نمی کند. برای کسب آگاهی بیشتر در مورد عوامل موثر بر طول عمر لامپ ال ای دی، مطلب مربوطه را مطالعه نمایید.

تفاوت لامپ ال ای دی و لامپ کم مصرف از نظر اشعه‌ها و مواد مضر

در ساخت لامپ های کم مصرف مقداری جیوه استفاده شده که بسیار سمی است و در صورت شکستن سری محافظ لامپ، این جیوه آزاد می شود که برای انسان ها و محیط زیست بسیار خطرناک می باشد. تنها زمانی این خطر انسان ها و محیط زیست را تهدید به مسمومیت می کند که لامپ شکسته شود. علاوه بر به کار گیری جیوه در ساخت لامپ کم مصرف، مقداری اشعه فرابنفش از این محصولات ساطع شده که باعث آسیب های متفاوت از جمله تشدید بیماری‌هایی مانند اوتیسم، لوپوس و سرطان پوست برای افراد می شود. در مقابل، لامپ های ال ای دی هیچ گونه اشعه مضر از خود ساطع نمی کنند و بر خلاف چراغ های کم مصرف در ساخت ال ای دی ها از جیوه استفاده نمی شود.

تفاوت لامپ ال ای دی و لامپ کم مصرف از نظر مقاومت

در ساخت لامپ های ال ای دی از فناوری جدید استفاده شده است که آنها را در مقابل شوک، لرزش و ضربه مقاوم می کند. اما لامپ های کم مصرف مقاومتی نداشته و در صورت لرزش یا ضربه معیوب می شوند.

نتیجه گیری

مخاطبین زمان تهیه لامپ برای محیط مد نظرشان، به علت عدم آگاهی از کاربردها و مزایای انواع لامپ های ال ای دی و کم مصرف آنها را با هم یکی می دانند که ممکن است منجر به انتخاب اشتباه شود. در این مطلب سعی کردیم تفاوت لامپ ال ای دی و لامپ کم مصرف را از نظر بازده انرژی، عوامل زیست محیطی و سلامتی، طول عمر، قیمت و هزینه‌ها بیان کنیم. به صورت کلی مهم ترین برتری ال ای دی ها شامل مصرف پایین، عمر طولانی و نوردهی بیشتر می باشد، بنابراین جهت صرفه جویی در هزینه و تضمین سلامت، تهیه لامپ های ال ای دی پیشنهاد می شود.


فروشگاه اینترنتی امیران ال ای دی

گروه صنعتی امیران، به عنوان یکی از تولید کننده های مطرح لامپ های ال ای دی، با شعار همگام با طبیعت، اقدام به تولید لامپ های کم مصرف LED در ایران نموده است تا گامی موثر در راستای صرفه جویی در مصرف حامل های انرژی، رعایت حقوق مصرف کننده و سازگاری با محیط زیست بردارد. لامپ های ال ای دی امیران، با ویژگی های منحصر بفردی مانند مصرف انرژی کم و بازدهی بالا، جایگزین بسیار مناسبی برای سایر منابع روشنایی می باشند که در چندین نوع مختلف با کارایی های متفاوت به بازار ارائه می شوند. شما می توانید به واسطه راههای ارتباطی زیر، با گروه صنعتی امیران ال ای دی در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.