مقالات مرتبط با لامپ ال ای دی

تفاوت لامپ ال ای دی و هالوژن چیست؟ (مقایسه LED و هالوژن)

تفاوت لامپ ال ای دی و هالوژن

امروزه افراد به دنبال منابع روشنایی هستند که با حداقل مصرف انرژی، کمترین خرابی و بیشترین نوردهی را داشته باشند. به همین جهت به مرور زمان انواع لامپ های متفاوت با کاربردهای مختلف تولید و به بازار عرضه شده اند. یکی از جدیدترین تکنولوژی های تولید شده، لامپ ال ای دی و لامپ هالوژن می باشند. ال ای دی ها به معنای دیودهای منتشر کننده نور و هالوژن ها رایج ترین محصولاتی هستند که در سیستم روشنایی خانه ها و محیط های تجاری مورد استفاده قرار می گیرند. اما این دو محصول از نظر ساختار، طول عمر و شاخص نمود رنگ و نوردهی باهم متفاوت می باشند که در ادامه، به بررسی کلی آنها، مزایا، کاربردها و تفاوت لامپ ال ای دی و هالوژن می پردازیم.

انواع لامپ ال ای دی امیران

لامپ استوانه ای لامپ حبابی لامپ اشکی شمعی لامپ فن دار

برای مشاهده محصولات هر یک از دسته بندی های لامپ ال ای دی امیران، کافی است روی تصویر مورد نظر کلیک کنید.

لامپ‌های ال‌ ای دی

در لامپ های ال ای دی تعدادی دیود نوری به صورت سری یا موازی بر روی یک برد الکتریکی نصب شده است که با عبور و کنترل ولتاژ و جریان مناسب از آنها، نور تولید می شود. این محصولات دارای طول عمر بیشتر نسبت به سایر لامپ ها بوده و حرارت بسیار کمی تولید می کنند. به این معنی که 90 درصد انرژی مصرفی لامپ ال ای دی به نور تبدیل می شود. مزایای لامپ های ال ای دی باعث شده است که این منابع نوری به سرعت جایگزین سایر لامپ ها گردند، در زیر مزایا و ویژگی های لامپ های ال ای دی به اختصار لیست شده است.

لامپ ال ای دی

کاربردهای لامپ ال ای دی

تقریبا در تمامی فضاهای داخلی، باز و جاده ای، مکان هایی که نیاز است لامپ ها برای مدت طولانی روشن باشند، محیط هایی که تغییر و تعویض چراغ در آنجا آسان نبوده یا دسترسی به آنها مشکل می باشد و همچنین در نورپردازی های خطی از لامپ های ال ای دی بهره می برند.

ویژگی های لامپ ال ای دی

 • طول عمر، بازده نوری و بهره وری انرژی بالا
 • عدم افت شار نوری
 • عدم وجود پرتوهای فرابنفش و مادون قرمز
 • سازگاری با محیط زیست
 • مقاوم و نشکن بودن حباب لامپ ال ای دی
 • تنوع در طراحی و رنگ
 • عملکرد در دمای بسیار پایین یا بسیار بالا
 • تعداد خاموش روشن شدن
 • ولتاژ پایین
 • تنظیم زاویه تابش

لامپ های هالوژن وتفاوت لامپ ال ای دی و هالوژنلامپ های هالوژن

لامپ‌های هالوژن نوعی لامپ حرارتی بوده که بسیار شبیه لامپ های رشته ای قدیمی با کارایی بیشتر هستند. در لامپ های هالوژنی رشته های تنگستن درون یک محفظه شیشه ای، از جنس ضد حرارت (کوارتز) که با گاز هالوژن پر شده اند، قرار دارند. این گازها سبب بالا بردن بهره نوری و طول عمر این محصولات می شوند. این لامپ ها مناسب سر پیچ های خاصی می باشند.

لامپ هالوژن چیست؟ | با کاربردهای لامپ هالوژن آشنا شوید

 کاربردهای لامپ های هالوژن

لامپ های هالوژنی به دلیل مصرف کم و تولید نور کافی در منازل، طراحی دکوراسیون داخلی، نورپردازی نمای داخلی و بیرونی ساختمان و … مورد استفاده قرار می گیرند. این محصولات در رنگ های متنوع، با مصرف پایین برق، دست سازندگان و طراحان فضاهای درونی و بیرونی را، جهت استفاده در نورپردازی سقف ها، باز می گذارند. در طلا فروشی ها و فروشگاه ها به علت مصرف پایین از تعداد زیادی لامپ هالوژن استفاه می شود که سبب نوردهی بیشتر و به مراتب دید بهتر مخاطبین و فروش بیشتر خواهند شد.

ویژگی های کلیدی لامپ های هالوژن

 • کیفیت نور بالا
 • امکان تنظیم نور
 • کوچک بودن لامپ ‌ها
 • تنظیم درجه نور
 • هزینه نسبتا کم

تفاوت لامپ ال‌ ای دی و هالوژن

در بالا به صورت کامل محصولات ال ای دی و هالوژن، کاربرد و ویژگی های هر کدام بیان شد. در ادامه به بررسی تفاوت لامپ ال ای دی و هالوژن می پردازیم و پس از آن متوجه خواهید شد که کدام یک از لامپ ها برای چه محیطی مناسب می باشند. در زیر به اختصار تفاوت بین این دو محصول را لیست کرده ایم و در ادامه به بررسی دقیق هر کدام از آنها می پردازیم.

 1. تفاوت لامپ ال ای دی و هالوژن از نظر ساختار
 2. تفاوت لامپ ال ای دی و هالوژن از نظر اثر بخشی
 3. تفاوت لامپ ال ای دی و هالوژن از نظر شاخص نمود رنگ
 4. تفاوت لامپ ال ای دی و هالوژن از نظر طول عمر
 5. تفاوت لامپ ال ای دی و هالوژن از نظر روشنایی

تفاوت لامپ ال ای دی و هالوژن از نظر ساختارتفاوت ال‌ ای دی و هالوژن از لحاظ ساختار

ال ای دی ها از نظر ساختاری، متشکل شده از یک یا چند دیود نوری نصب شده بر روی یک برد بوده که درون یک محفظه نشکن قرار می گیرند. با عبور جریان و ولتاژ از این دیودها، نور تولید می شود. همان طور که گفته شد، لامپ های هالوژن زیر مجموعه ای از لامپ های رشته ای قدیمی هستند، با این تفاوت که رشته های تنگستن درون محفظه ای که از گاز هالوژن پر شده و در برابر حرارت مقاوم است، قرار گرفته که با عبور جریان از این رشته ها نور تولید می شود.

تفاوت لامپ ال ای دی با هالوژن از لحاظ اثر بخشی

اثر بخشی یک لامپ، مستقیما به نور تولید شده در برابر انرژی دریافتی لامپ ربط دارد. هر چه مصرف انرژی کمتر و نور بیشتری تولید شود، آن لامپ دارای اثر بخشی بالاتری است. بنابراین لامپ های ال ای دی با مصرف انرژی کمتر، نور بیشتری تولید خواهند کرد. برای درک بهتر مطلب اثر بخشی به مثال زیر توجه نمایید.

 • یک لامپ هالوژن برای تولید نور با قدرت 5.17، به 100 وات انرژی نیاز دارد.
 • یک لامپ ال ای دی برای تولید نور با قدرت 5.17، به 93 وات انرژی نیاز دارد.

تفاوت لامپ ال ای دی با هالوژن از لحاظ شاخص نمود رنگ

شاخص نمود رنگ میزان طیف های نوری، جهت مشاهده وضوح و رنگ واقعی اجسام بوده که از صفر تا 100 متغیر است. در واقع این عدد نشان دهنده توانایی نور لامپ جهت نمایش دادن رنگ واقعی اجسام می باشد. شاخص نمود رنگ لامپ های هالوژن در بهترین حالت برابر با 100، یعنی استاندارد با نور خورشید هستند، در صورتی که این مقدار در لامپ های ال ای دی برابر با 98 است.

تفاوت لامپ ال ای دی با هالوژن از لحاظ طول عمر

مهم ترین فاکتوری که در لامپ ها باید مد نظر قرار داده شود، طول عمر آنها است. طول عمر بالا در برابر اثر بخشی بهینه، می تواند گزینه مناسبی در انتخاب یک منبع روشنایی باشد. باید توجه کرد، لامپ های هالوژن در برابر لامپ های ال ای دی دارای مصرف انرژی و تولید گرمای بالاتر می باشند که موجب کم شدن طول عمر این محصولات می شود. برای کسب آگاهی بیشتر در مورد عوامل موثر بر طول عمر لامپ ال ای دی، می توانید مطلب مربوطه را بخوانید.

تفاوت لامپ ال ای دی با هالوژن از لحاظ روشنایی

در گذشته میزان مصرف انرژی در لامپ ها رابطه مستقیم با تولید نور بیشتر داشت، در واقع در برابر مصرف انرژی بیشتری نور بیشتری نیز تولید می شد. همانگونه که یاد شد لامپ های هالوژن زیر مجموعه ای از چراغ های رشته ای قدیمی بوده، به همین دلیل از قانون گفته شده پیروی می کنند. در این محصولات گرمای زیادی تولید شده و با عبور ولتاژ و جریان برق، 80 درصد انرژی به گرما و 20 درصد آن به نور تبدیل می شود. در صورتی که در لامپ های ال ای دی، 20 درصد انرژی به گرما و 80 درصد آن به نور تبدیل خواهد شد.

دلیل کاربرد بیشتر از ال ای دی ها

با توجه به تفاوت لامپ های ال ای دی و هالوژن که در بالا یاد شد، به این نتیجه می رسیم که لامپ های ال ای دی از نظر طول عمر، مصرف انرژی و نوردهی، دارای بهره وری بالاتری هستند. بنابراین یکی از محبوب ترین و پرکاربردترین نوع منابع روشنایی لامپ های ال ای دی می باشند. شما می توانید، انواع لامپ های ال ای دی را که شامل لامپ های استوانه ای، لامپ های حبابی، لامپ های فن دار و لامپ های اشکی شمعی از فروشگاه اینترنتی امیران ال ای دی تهیه نمایید.

جمع بندی

امروزه منابع روشنایی متنوعی تولید و به بازار عرضه شده است تا مخاطبین با اطلاع از کاربردها و ویژگی های هر یک از آنها بتوانند، محصول مناسبی برای محیط مد نظر خریداری نمایند. یکی از پرکاربردترین و محبوب ترین انواع لامپ ها، لامپ های ال ای دی و هالوژن است. در این مقاله سعی نمودیم تا با بیان تفاوت لامپ های ال ای دی و هالوژن به مخاطبین کمک کنیم تا منبع روشنایی مناسب محیط مد نظرشان را با در نظر گرفتن ویژگی ها و کاربردهای لامپ های ال ای دی و هالوژن و بررسی و مقایسه آنها، انتخاب نمایند.


فروشگاه اینترنتی امیران ال ای دی

گروه صنعتی امیران، به عنوان یکی از تولید کننده های مطرح لامپ های ال ای دی، با شعار همگام با طبیعت، اقدام به تولید لامپ های کم مصرف LED در ایران نموده است تا گامی موثر در راستای صرفه جویی در مصرف حامل های انرژی، رعایت حقوق مصرف کننده و سازگاری با محیط زیست بردارد. لامپ های ال ای دی امیران، با ویژگی های منحصر بفردی مانند مصرف انرژی کم و بازدهی بالا، جایگزین بسیار مناسبی برای سایر منابع روشنایی می باشند که در چندین نوع مختلف با کارایی های متفاوت به بازار ارائه می شوند. شما می توانید به واسطه راههای ارتباطی زیر، با گروه صنعتی امیران ال ای دی در تماس باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.