مقالات مرتبط با لامپ ال ای دی

تفاوت لوکس، لومن و کاندلا [شناخت واحدهای اندازه گیری]

جهت درک بهتر تفاوت لوکس، لومن و کاندلا

اندازه گیری واحد نور از نظر عملی معنی چندانی ندارد، به این دلیل که نور یک مقدار فیزیکی نیست، در نتیجه نمی توان آن را اندازه گیری کرد. با این حال، نور دارای خصوصیات مختلفی مانند طول موج، شدت، سرعت و غیره می باشد و همه این ها را می توان اندازه گیری کرد. واحدهای مختلف زیادی برای اندازه گیری نور وجود دارد که می توانید بر اساس همین مقیاس، در طراحی نورپردازی محیط های بسته و انتخاب لامپ با نور مناسب مورد نیازتان از این واحد ها کمک بگیرید. در ادامه به بررسی واحدهای اندازه گیری به صورت جداگانه و تفاوت لوکس، لومن و کاندلا می پردازیم.

انواع لامپ ال ای دی امیران

لامپ استوانه ای لامپ حبابی لامپ اشکی شمعی لامپ فن دار

برای مشاهده محصولات هر یک از دسته بندی های لامپ ال ای دی امیران، کافی است روی تصویر مورد نظر کلیک کنید.

شناخت واحد اندازه گیری و تفاوت لوکس، لومن و کاندلا

زمانی که بخواهید برای محیط مد نظرتان لامپ مناسب را انتخاب نمایید، توجه به واحد های اندازه گیری نور که با لوکس، لومن و کاندلا نمایش داده می شود، بسیار حائز اهمیت می باشد. در زیر به صورت جداگانه به بررسی هر یک از واحد های اندازه گیری می پردازیم.

واحد کاندلا جهت درک بهتر تفاوت لوکس، لومن و کاندلا

میزان قدرت نور با کاندلا یا شمع نمایش داده می شود. این واحد هیچ ارتباطی با فاصله ناحیه روشن شده ندارد بلکه مستقیما به قدرت و زاویه تابش آن وابسته است. در نظر داشته باشید قدرت و زاویه تابش عملکرد عکس دارند، در واقع هرچه قدرت نور بیشتر شود زاویه تابش کمتر می شود، در نتیجه شدت نور بیشتر خواهد شد. کاندلا نشان می‌دهد شما تا چه اندازه می‌توانید از منبع نور فاصله داشته باشید و در عین حال هنوز هم قادر به دیدن آن باشید. نشانگرهای لیزری یا چراغ‌های نقطه‌ای دارای بیشترین میزان کاندلا هستند.

واحد لومن جهت درک بهتر تفاوت لوکس، لومن و کاندلا

واحدی است که عمدتا برای پروژکتورها به کار می‌رود و میزان نور خروجی کل را توصیف می‌نماید. در واقع کل نور دریافت شده توسط یک جسم در هر ثانیه از یک لامپ را لومن می گویند. بدین ترتیب هرچه لومن در یک لامپ بیشتر باشد، مقدار نور آن نیز بیشتر است.

کاربرد لومن جهت درک بهتر تفاوت لوکس، لومن و کاندلا

زمانی که اطلاعات مناسبی در مورد روشنایی نداشته باشیم، قطعا با هزینه زیاد، لامپی خریداری می شود که یا کیفیت خوبی ندارد یا شدت نور لامپ برای مکان مورد نظر مناسب نیست. بنابراین هنگام خرید به این نکته توجه کنید که هر چه مقدار لومن لامپ بیشتر باشد، روشنایی لامپ بیشتر است.

واحد لوکس

شدت نوری که به وسیله چشم انسان درک شده و مورد استفاده قرار می گیرد را با لوکس نمایش می دهند. لوکس بیشتر در پروژکتورها کارایی دارد و برای محاسبه آن هر طول موج با یک ضریب وزنی، طبق میانگین حساسیت چشم انسان به نور در طول موج های متفاوت را در نظر می گیرند.

موارد تاثیر گذار بر واحد لوکس

از جمله نکاتی که در میزان لوکس منابع نوری مانند: پروژکتور، وال واشر، LED و چراغ تاثیر دارد، دیوارها و کف و لنز استفاده شده است. مشخصات لنز به نحوه قرارگیری پرژکتور، لامپ در محیط نصب، درجه حفاظت مربوطه و روش آب بند شدن بستگی دارد، تا بتواند از میزان نوردهی رضایت بخشی برخوردار باشد. همچنین لنز باید دارای رسانایی گرمای خوبی باشد تا گرمای تولید شده در منبع نوری را هر چه سریع تر به اطراف منتقل کرده و دما از حد معینی بالاتر نرود. به طور کلی زوایای تابشی پروژکتور بین ۲۰ تا ۳۰ درجه تعیین می ­شوند که میزان لوکس قابل قبولی ارائه دهند.

تفاوت لوکس، لومن و کاندلا

تفاوت لوکس، لومن و کاندلا

هر یک از واحد های اندازه گیری به صورت مجزا و ساده توضیح داده شد. در ادامه به بررسی تفاوت بین آنها می پردازیم تا از این پس نوردهی مناسب با محیط را مناسب تر انتخاب نمایید. لوکس میزان روشنایی است که به یک سطح تابیده می شود، بنابراین فاصله سطح از منبع نور یک عامل مهم تلقی می شود. به زبان ساده تر هر چه سطح از منبع نور فاصله داشته باشد، نور آن کمتر می‌شود. اما لومن کل نور و روشنایی می باشد که از منبع نور خارج می شود.

لومن واحد اندازه گیری یک منبع نوری و لوکس شدت نور می باشد. برای چگونگی محاسبه می توان گفت: یک لوکس شدت نور معادله یک لومن است که به یک متر مربع از سطح می تابد. به عنوان مثال مانند تصویر بالا اگر 100 لومن بر روی یک متر مربع تابیده شود، شدت روشنایی 1000 لوکس می باشد و اگر همان 1000 لومن بر  روی 10 متر مربع تابیده شود، شدت روشنایی 100 لوکس خواهد بود. بنابراین لوکس گویای این می باشد که با توجه به منطقه اندازه‌گیری شده، به چه تعداد لومن برای روشن کردن محیط نیاز دارد.

نتیجه‌گیری

جهت انتخاب مناسب یک منبع نوری با روشنایی قابل قبول جهت مکان های متفاوت توجه به واحد های اندازه گیری لوکس، لومن و کاندلا در اولویت قرار دارد. به صورت خلاصه و کلی می توان گفت که لومن سنجش کل نور خارج شده از لامپ، لوکس میزان نوری که به یک سطح تابیده شده و کاندلا میزان نور تابیده شده از یک جسم بر چشم انسان می باشد.

فروشگاه اینترنتی امیران ال ای دی

گروه صنعتی امیران، به عنوان یکی از تولید کننده های مطرح لامپ های ال ای دی، با شعار همگام با طبیعت، اقدام به تولید لامپ های کم مصرف LED در ایران نموده است تا گامی موثر در راستای صرفه جویی در مصرف حامل های انرژی، رعایت حقوق مصرف کننده و سازگاری با محیط زیست بردارد. لامپ های ال ای دی امیران، با ویژگی های منحصر بفردی مانند مصرف انرژی کم و بازدهی بالا، جایگزین بسیار مناسبی برای سایر منابع روشنایی می باشند که در چندین نوع مختلف با کارایی های متفاوت به بازار ارائه می شوند. شما می توانید به واسطه راههای ارتباطی زیر، با گروه صنعتی امیران ال ای دی در تماس باشید.


مطالب مرتبط

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.