ورود ژاپن به طرح افزایش راندمان نیروگاههای ایران
نویسنده خبر : مدیر سایت    
چهار شنبه 13 دی 1396
    
تعداد بازدید: 2840
    
زبان : فارسی
         
دسته بندی : عمومی
    
تاریخ درج خبر : 1396/10/13

معاون برنامه ریزی شرکت تخصصی تولید نیروی برق حرارتی از ورود ژاپن برای تامین مالی طرح بازتوانی نیروگاه‌های حرارتی کشور خبر داد.

به گزارش برق نیوز، هم اکنون راندمان نیروگاه‌های کشور ۳۷.۸ درصد است که بر اساس قانون برنامه ششم توسعه، این عدد تا پایان سال ۱۴۰۰ باید به حدود ۴۰ درصد برسد.
 
حمیدرضا عظیمی اعلام کرد: در حدود سه هزار مگاوات نیروگاه قدیمی با راندمان پایین در سطح کشور وجود دارد که طرح «بازتوانی نیروگاه‌های حرارتی» را با اهداف ارتقای راندمان و کاهش مصرف سوخت در این نیروگاه‌ها آغاز کرده ایم.

معاون برنامه ریزی شرکت تولید نیروی برق حرارتی با بیان اینکه در این ارتباط احداث دو واحد نیروگاهی ۵۰۰ مگاواتی (در جمع یک هزار مگاوات) با راندمان ۶۰ درصد در نیروگاه ری در دستور کار قرار گرفته است، گفت: برای احداث این دو واحد نیروگاهی با یک تیم ژاپنی وارد مذاکره شده ایم؛ برای این همکاری مصوبه شورای اقتصاد نیز اخذ شده است تا از تسهیلات کم بهره دولت ژاپن استفاده کنیم.

عظیمی در مورد آخرین وضعیت این همکاری گفت: مذاکرات این همکاری ادامه دارد و برنامه ما این است که تا پایان امسال بتوانیم این مذاکرات را به مرحله قرارداد برسانیم و روند مبادله قرارداد آن را از طریق سازمان برنامه و بودجه پیش ببریم.

وی افزود: در طرح بازتوانی نیروگاه ها، نیروگاه‌های شهید رجایی و شهید مفتح را نیز با ژاپنی‌ها پیش برده ایم؛ مذاکرات این همکاری انجام شده است و قصد داریم منابع مالی مورد نیاز این طرح را با استفاده از آژانس همکاری‌های بین المللی ژاپن (جایکا) تامین کنیم.

وی در مورد شرایط این تسهیلات نیز گفت: سود تسهیلات جایکای ژاپن کمتر از ۲ درصد و دوره بازپرداخت آن ۶ سال پس از تخصیص تسهیلات به مدت ۲۰ سال انجام می‌پذیرد.

معاون برنامه ریزی شرکت تولید نیروی برق حرارتی گفت: هدف از اجرای طرح بازتوانی در این دو نیروگاه، بالا بردن ضریب بهره وری در نیروگاه، کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری و همچنین افزایش عمر نیروگاه است.

عظیمی با بیان اینکه بحث اصلی اجرای طرح بازتوانی، اجرای ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید است، گفت: برای اجرای طرح بازتوانی در نیروگاه‌های دیگر هم مذاکرات جدی آغاز شده است، اما واقعیت امر این است که سرفصل این مهم، ماده ۱۲ است که بتوانیم از آن طریق استفاده کنیم.

بر اساس ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید، به دنبال افزایش راندمان در نیروگاهها، سوختِ صرفه‌جویی شده یا معادل آن باید به سرمایه‌گذاران پرداخت شود.

از آغاز فعالیت دولت یازدهم تا امروز، ۵۴ واحد نیروگاهی جدید به بهره برداری رسیده و ظرفیت نیروگاه‌های کشور با افزایشی هشت هزار مگاواتی به ۷۷ هزار مگاوات رسیده است.

از این میزان، بیش از پنج هزار و ۱۳۸ مگاوات از محل سرمایه گذاری بخش غیردولتی داخلی و خارجی به ظرفیت نیروگاهی کشور افزوده شده است.
 

از   1   رای
10

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
طراحی سایت سئو مرکز طراحی وب زئوس
dfgfdg