مقالات مرتبط با لامپ ال ای دی

درایور ال ای دی چیست؟ [انواع درایور LED و ویژگی های آنها]

درایور ال ای دی

درایور ال ای دی یا منبع تغذیه، دستگاه هایی الکترونیکی می باشند که انرژی مورد نیاز یک یا چند لامپ ال ای دی جهت روشن شدن را فراهم می کنند. همچنین وظیفه تامین و کنترل میزان ولتاژ و جریان لامپ ال ای دی برای روشن شدن را بر عهده دارند. بنابراین می توان گفت، میزان ولتاژ و جریانی که در لامپ عبور می کند، رابطه مستقیم با طول عمر، حرارت تولید شده توسط قطعات و بهبود کارآیی ال ای دی ها دارد. ال ای دی ها در دو نوع، سری و موازی تولید می شوند که در اثر معیوب شدن یک المان در هر کدام از آنها، کل جریان قطع شده و لامپ روشن نمی شود. در ادامه با انواع درایور ال ای دی و ویژگی های آنها، آشنا می شوید.

انواع لامپ ال ای دی امیران

لامپ استوانه ای لامپ حبابی لامپ اشکی شمعی لامپ فن دار

برای مشاهده محصولات هر یک از دسته بندی های لامپ ال ای دی امیران، کافی است روی تصویر مورد نظر کلیک کنید.

درایور ال ای دی چیست؟

درایور ال ای دی یا منبع تغذیه وظیفه کنترل جریان و ولتاژ عبوری از لامپ را داشته که باعث افزایش طول عمر و کارایی بهتر آن می شود. به طور مثال، اگر درجه حرارت تولید شده از قطعات افزایش یابد، درایور میزان ولتاژ و جریان عبوری را کاهش می دهد تا حرارت چراغ کاهش پیدا کند. این کار باعث افزایش بهره وری و طول عمر ال ای دی ها می شود. پیش از پرداختن به انواع درایور ویژگی های آن، با مفهوم سری و موازی آشنا می شویم.

  • سری

المان ها به صورت پشت سر هم به یک دیگر متصل می باشند و در صورت قطع شدن یکی از آنها تمام مدار از کار خواهد افتاد.

  • موازی

ولتاژ یکسان به دو سر هر المان وارد می شود که تولید جریان میکند. مجموع جریان تولید شده از هر المان باعث روشن شدن لامپ می شود و در صورت قطع شدن یکی از آنها نور ضعیف تر یا قطع می شود.

انواع درایور ال ای دی

انواع درایور ال ای دی

درایورها بر اساس جریان خروجی، ولتاژ خروجی، فرکانس سوئیچینگ و نوع درجه حفاظت طبقه بندی می شوند. برای اطلاع از درجه حفاظت روشنایی مقاله مربوطه را مطالعه نمایید. لازم به ذکر می باشد، هر کدام از درایورها جهت تعبیه در ال ای دی ها با ساختار متفاوت طراحی شده اند که هنگام تعویض آنها باید دقت کرد میزان ولتاژ و جریان ورودی و خروجی درایور معیوب و جدید برابر باشد. در زیر به بررسی انواع منبع تغذیه می پردازیم.

درجه حفاظت یا شاخص IP در تجهیزات روشنایی

درایور ال ای دی جریان ثابت

در این نوع درایور، نیاز به جریان ثابت بر حسب آمپر یا میلی آمپر با ولتاژ های متغیر دارند. جریان مورد نیاز هر کدام از درایورها بر روی بدنه آنها ثبت شده است که هنگام خرید می توانید بر حسب نیاز از آنها بهره ببرید. در بازار جریان ثابت بین 300 تا 3000 آمپر یا میلی آمپر می باشد.

درایورهای ولتاژ ثابت

در این نوع درایور پاور ال ای دی ها نیاز به ولتاژ ثابت و جریان ثابتی دارند. ولتاژها در دو مدل AC متناوب و DC مستقیم وجود دارند. ولتاژهای متناوب زمان استفاده از برق شهری و ولتاژهای مستقیم هنگام استفاده با باطری کاربرد دارند، به همین علت درایور ال ای دی با ولتاژ متناوب بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

درایور ال ای دی از نظر درجه حفاظت عوامل محیطی

هر دستگاهی دارای دو حالت ضد آب و معمولی می باشد، درایورها هم از این قاعده مستثنا نیستند. نوع ضد آب، مقاوم در برابر رطوبت و گرد و خاک می باشد و بیشتر در محیط های بیرون مورد استفاده قرار می گیرد. مدل معمولی آن هیچ پوشش و مقاومتی در برابر عوامل بیرونی نخواهد داشت و در داخل ساختمان و شرایط آب و هوایی عادی مورد استفاده قرار می گیرد.

درایور ال ای دی فرکانس سوئیچینگ

در درایورهای ولتاژ ثابت که در بالا معرفی شد، از یک درایور داخلی جهت تبدیل جریان AC به DC استفاده می شود. بنابراین درایور فرکانس سوئیچینگ همان درایور داخلی می باشد که وظیفه تبدیل و کنترل جریان های ورودی را دارد.

ویژگی و خصوصیات یک درایور ال ای دی مناسب

ویژگی و خصوصیات یک درایور ال ای دی مناسب

منبع تغذیه لامپ ال ای دی به دو صورت برای محصول استفاده می شود، درونی مانند لامپ SMD که درون لامپ تعبیه می شود و بیرونی مانند ریسه های ال ای دی که خارج از چراغ تعبیه می شود. باید توجه داشت، حداکثر میزان انرژی که درایور تولید می کند، باید از میزان انرژی مصرفی لامپ بیشتر باشد، زیرا توان برابر یا کمتر از توان مصرفی چراغ، باعث کمتر شدن کارایی و عمر بهینه لامپ می شود. برای درک بهتر این موضوع، به ریسه های ال ای دی که دارای درایور جدا می باشند، دقت کنید. در صورت کمتر یا برابر بودن توان درایور، ریسه ها آن نور و جلوه ای ک باید داشته باشند را ندارند. در زیر به بررسی ویژگی های یک لامپ با منبع تغذیه مناسب می پردازیم.

قابلیت تنظیم شدت نور

استفاده از یک منبع تغذیه مناسب باعث عملکرد بهینه لامپ، نور مطلوب، عدم چشمک زدن و عمر بیشتر چراغ به علت دفع حرارت اضافی چراغ با تنظیم ولتاژ و جریان می شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد کنترل نور لامپ ال ای دی، مطلب مربوطه را مطالعه نمایید.

چشمک زدن چراغ و لامپ ال ای دی

در لامپ ال ای دی به صورت مداوم جریان متناوب برق شهری به جریان مستقیم تبدیل می شود، اگر در روند تبدیل این جریان ها مشکلی به وجود آید، باعث کم سو شدن چراغ به صورت متداول یا به اصطلاح چشمک زدن لامپ می شود که در پی آن سر درد و آزار بصری مخاطب را به همراه خواهد داشت.

به حداقل رساندن مدت زمان انتظار برای روشن شدن لامپ

مدت زمان روشن شدن لامپ های ال ای دی مستقیما با منبع تغذیه آن در ارتباط می باشد. بنابراین با تهیه منبع تغذیه مناسب می توانید مدت زمان روشن شدن چراغ را به حداقل زمان ممکن برسانید.

عمر طولانی لامپ با درایور ال ای دی مناسب

همانطور که در مقاله لامپ های ال ای دی بیان شد، این نوع لامپ ها طول عمر بسیار بالاتری نسبت به چراغ های عادی دارند. یکی از علت های آن دفع گرما توسط هیت سینک ها بوده و علت دوم، کنترل جریان و ولتاژ عبوری در چراغ هنگام بالا رفتن دما می باشد. هنگامی که حرارت در لامپ افزایش می یابد، درایورها با کنترل و کم کردن جریان عبوری از لامپ باعث کم شدن درجه حرارت می شوند. در نتیجه زمانی که گرما کنترل شود، قطعات کمتر آسیب دیده و عمر لامپ طولانی تر می شود. برای کسب آگاهی بیشتر در رابطه با عوامل موثر بر طول عمر لامپ ال ای دی، مطلب مربوطه را مطالعه نمایید.

هیت سینک چیست و عملکرد آن در انتقال حرارت چگونه است؟

نتیجه گیری

درایور ال ای دی یا منبع تغذیه دستگاهی الکترونیکی می باشد که با کنترل ولتاژ و جریان مناسب لامپ ها باعث طول عمر بیشتر، بازدهی بالاتر و شدت نور بیشتر می شود. درایورهای تولید شده در دو نوع درونی و بیرونی، جهت مصرف در لامپ های ال ای دی عرضه شده است. هنگام خرید درایور ال ای دی باید در نظر داشت، حداکثر توان منبع تغذیه بالاتر از توان مصرفی لامپ باشد. در صورت برابر یا پایین تر بودن، باعث آسیب رسیدن به ال ای دی، سوختن و کاهش عمر آن، چشمک زدن و عدم نمایش روشنایی کامل لامپ خواهد شد.


فروشگاه اینترنتی امیران ال ای دی

گروه صنعتی امیران، به عنوان یکی از تولید کننده های مطرح لامپ های ال ای دی، با شعار همگام با طبیعت، اقدام به تولید لامپ های کم مصرف LED در ایران نموده است تا گامی موثر در راستای صرفه جویی در مصرف حامل های انرژی، رعایت حقوق مصرف کننده و سازگاری با محیط زیست بردارد. لامپ های ال ای دی امیران، با ویژگی های منحصر بفردی مانند مصرف انرژی کم و بازدهی بالا، جایگزین بسیار مناسبی برای سایر منابع روشنایی می باشند که در چندین نوع مختلف با کارایی های متفاوت به بازار ارائه می شوند. شما می توانید به واسطه راههای ارتباطی زیر، با گروه صنعتی امیران ال ای دی در تماس باشید.


مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.