مقالات مرتبط با لامپ ال ای دی

راهنمای دمای رنگ لامپ ال ای دی + کاربرد آنها

دمای رنگ لامپ ال ای دی

دمای رنگ لامپ ال ای دی در حقیقت به رنگ نور تولید شده اطلاق می‌شود. هرچه عدد دمای رنگ پایین‌تر باشد، نور گرم‌تر و هر چه این عدد بالاتر باشد، نور حس سردتری ایجاد می‌کند که کاربردهای بسیار زیادی در نورپردازی، عکاسی و فیلمبرداری، چاپ و نشر، صنعت، ستاره شناسی، بیمارستان‌ها، باغبانی و… دارد.

اگر جسم سیاهی را گرم کنیم، در دماهای مختلف نورهای با طول موج متفاوت از خود پخش خواهد کرد و این نورها تمام طیف نور مرئی را شامل می شود. رنگ فلز گداخته شده را در ذهن خود تصور کنید، وقتی تکه ای فولاد ذوب و گداخته را از کوره دور کنیم، رنگ آن ابتدا زرد، سپس نارنجی و در آخر قرمز می‌شود. دمای رنگ لامپ ال ای دی بر اساس رنگ بازتاب شده از لامپ در دمای معین تعریف شده است و با یکای درجه کلوین بیان‌ می شود.

انواع لامپ ال ای دی امیران

لامپ استوانه ای لامپ حبابی لامپ اشکی شمعی لامپ فن دار

برای مشاهده محصولات هر یک از دسته بندی های لامپ های ال ای دی، کافی است روی تصویر مورد نظر کلیک کنید.

تعریف رنگ های گرم و سرد در دمای رنگ لامپ ال ای دی

بسیاری از مصرف‌کنندگان با مفهوم سفید “گرم” و سفید “سرد” لامپ های ال ای دی آشنایی ندارند. در زیر به بررسی رنگ های بازتاب شده از درجه حرارت لامپ می پردازیم.

تعریف رنگ های گرم و سرد در دمای رنگ لامپ ال ای دی

  • رنگ‌های گرم

نیمه‌ قرمز چرخه رنگ‌ ها به عنوان رنگ‌ های گرم شناخته می‌شوند که شامل زرد-سبز، نارنجی و قرمز-بنفش می‌باشند. رنگ‌های گرم، محرک سیستم عصبی بوده و احساسات را تشدید می‌کنند. این دسته از رنگ‌ها به وضوح، قابل رویت بوده و موجب جلب توجه می‌گردند.

  • رنگ‌های سرد

نیمه آبی چرخه رنگ ها به عنوان رنگ‌ های سرد شناخته شده که شامل آبی‌-‌سبز، صدفی و آبی‌-بنفش می‌باشد. رنگ‌ های سرد، آرامش‌ بخش هستند و هارمونی آن‌ها در محیط‌های مختلف، بیشتر است و در مکان های خاص که نیاز به دقت بالا دارد، مورد استفاده قرار می گیرند.

راهنمای نوع دمای رنگ لامپ ال ای دی

اندازه گیری دمای رنگ اصلا شبیه اندازه گیری دمای سرد و یا گرم محیط اطراف نیست، دمای رنگ بالاتر از 4000 درجه کلوین به عنوان نور سرد و دمای رنگ کم تر از 3000 درجه کلوین به عنوان نور گرم تعریف می‌ شود. تکنیک تولید رنگ در لامپ ها براساس دمای رنگ است و با واحد کلوین اندازه گیری میشود. در زیر نشانه های مربوط به رنگ نور که روی جعبه لامپ درج میشود آورده شده است.

* ۲0۰۰ تا ۳5۰۰ کلوین– آفتابی

بازه دمای رنگ نور گرم در حدود 2000 الی 3500 درجه کلوین (نور کاملا زرد) می باشد. این رنگ بیشتر به دلیل ایجاد محیط گرم و دلنشین در دکور منازل استفاده می شود و چشم ها کمتر خسته می شوند.

* 35۰۰ تا 50۰۰ کلوین– روز سفید

دمای رنگ متعادل در حدود 3500 الی 5000 درجه کلوین می باشد که نور روشن تر و تمیزتری دارد. در بسیاری از منازل با ترکیب نور گرم و سرد به این نور می رسند که حالت بهتری از نور لامپ ال ای دی را در این دما می بینیم.

* 50۰۰ تا 7۵۰۰ کلوین– مهتابی

در بالاترین دمای رنگ حدود  5000 الی 7500 درجه کلوین نور سرد را خواهیم داشت که به طور کامل سفید رنگ می باشد. این نور بسیار روشن و حتی واضح است. این نور اکثرا در اداره ها، اماکن عمومی و یا فروشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد، چون نمایش بهتری از اجسام به ما می دهد.

انتخاب دمای رنگ لامپ ال ای دی

انتخاب دمای رنگ لامپ ال ای دی

امروزه با استفاده از تکنولوژی ال ای دی قادر به انتخاب دمای رنگ نور هستید که یکی از موارد مهم در دکوراسیون بوده و تاثیر زیادی در ایجاد فضای مطلوب و روحیه افراد دارد. به طور کلی، دمای رنگ می‌تواند نیروی کارکنان و توانایی دیدن جزئیات موجود در محیط را برای آنان افزایش دهد. مهم این است که بدانید چه نوع فضایی دارید و به چه نوع دمای رنگی نیاز دارید. در زیر به بررسی دماهای متفاوت و کاربرد آنها می پردازیم.

  • دمای رنگ 2700 درجه کلوین

رنگ ایجاد شده در این دما در اصطلاح گرم می باشد، بیشتر استفاده این رنگ لامپ ال ای دی در اتاق های خواب، سالن پذیرایی جهت ایجاد جو آرام و محیط هایی با رنگ های تیره و تاریک می باشد. این دمای رنگ با رنگ های قهوه ای و چوب نیز سازگاری دارد. علت استفاده از این درجه حرارت لامپ ال ای دی، ساطع کردن رنگ نارنجی و زرد آرامش بخشی می باشد که محیط آرامی را فراهم می آورد.

  • دمای رنگ 3500 درجه کلوین

مقداری سردتر از نور در دمای رنگ 2700  بوده که انتخاب خوبی برای خانه و کسب و کار می باشد. این دما، رنگ جذاب و دلپذیری را در اتاق های خواب، نشیمن، ناهار خوری، رستوران ها، سالن ها و کافه ها ایجاد می کند. همچنین مناسب فضاهایی است که دارای وسایل با توناژ رنگ قرمز، نارنجی و یا زرد می باشند.

  • دمای رنگ 4100 درجه کلوین

درجه دمایی رنگ سردتر و نزدیک به رنگ طبیعی است، در واقع یک رنگ سفید خنثی می باشد که نه خیلی آبی است و نه خیلی زرد. این دمای رنگ لامپ ال ای دی محیطی را ایجاد می‌کند که کارمندان را در طول روز هوشیار نگه می‌دارد. فضاهایی که از این دمای رنگ می‌توانند بهره ببرند، محیط‌های تبلیغاتی، تجاری، خرده فروشی، دفاتر بیمارستانی، درمانگاه‌ها، راهروها، سالن‌های اجتماعات بزرگ و نیز اتاق هایی با رنگ سفید، آبی و سبز استفاده شده می باشند.

  • دمای رنگ 5000 درجه کلوین

این نور کامل رنگ سفید است و بر اساس آن جزئیات کوچک و ریز به سادگی نمایان می‌شوند. از این رنگ بیشتر در فضاهای اداری، فضای باز و محیط های با دقت کار بالا مانند کارگاه ها، کارخانه ها و بیمارستان برای بالا بردن میزان بهره وری استفاده می شود.

  • دمای رنگ 6000 درجه کلوین

نور سفید خالص که بسیار به آبی تمایل دارد و طیف ایجاد شده باعث خستگی چشم شده و نور تندی را ایجاد می کند. به همین علت مورد استفاده قرار نمی گیرد، اما به دلیل روشن بودن، درخشش های متنوعی را ایجاد می کند و باعث نمایش بهتر محصولات و اجناس خواهد شد که در نتیجه استفاده های مناسبی در فروشگاه ها خواهد داشت. این دمای رنگ لامپ ال ای دی در مناطق تجاری، صنعتی و انبارها که نیاز به روشنایی بالا دارند استفاده می شود.

نتیجه گیری

دمای رنگ لامپ ال ای دی یکی از پارامترهای مهم در انتخاب لامپ ال ای دی مناسب می باشد، زیرا علاوه بر تاثیراتی که بر دکوراسیون و نورپردازی دارد، در برخی محیط های کاری، نیروی کارکنان و توانایی دیدن جزئیات در محیط را افزایش دهد. مهم این است که بدانید چه نوع فضایی دارید و به چه نوع دمای رنگی نیاز دارید و بر این اساس لامپ ال ای دی با رنگ مد نظر را خریداری کنید.


فروشگاه اینترنتی امیران ال ای دی

گروه صنعتی امیران، به عنوان یکی از تولید کننده های مطرح لامپ های ال ای دی، با شعار همگام با طبیعت، اقدام به تولید لامپ های کم مصرف LED در ایران نموده است تا گامی موثر در راستای صرفه جویی در مصرف حامل های انرژی، رعایت حقوق مصرف کننده و سازگاری با محیط زیست بردارد. لامپ های ال ای دی امیران، با ویژگی های منحصر بفردی مانند مصرف انرژی کم و بازدهی بالا، جایگزین بسیار مناسبی برای سایر منابع روشنایی می باشند که در چندین نوع مختلف با کارایی های متفاوت به بازار ارائه می شوند. شما می توانید به واسطه راههای ارتباطی زیر، با گروه صنعتی امیران ال ای دی در تماس باشید.


مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.