مقالات مرتبط با روشنایی

دیفیوزر ال ای دی چیست؟

دیفیوزر ال ای دی

در حالی که نور مستقیم لامپ ال ای دی می تواند بسیار روشن و شدید باشد، کاربران ممکن است به دلایل مختلف گزینه های روشنایی ملایم تر و کم نور تری را انتخاب کنند. استفاده از دیفیوزر ال ای دی یک راه عالی برای دستیابی به شدت نور و رنگ مورد نظر است. دیفیوزرها تجهیزات روشنایی هستند که احتمالا بدون آنکه از وجود آن مطلع باشید یا راجع به آن فکر کنید، روزانه مورد استفاده قرار می گیرند. با ما همراه باشید تا در اینجا همه ی مواردی که باید در مورد دیفیوزر ال ای دی بدانید را مورد بررسی قرار دهیم.

دیفیوزر ال ای دی چیست؟

قطعات و تجهیزات روشنایی ال ای دی تنوع زیادی دارند که یکی از مهم ترین و کاربردی ترین آنها، دیفیوزر ال ای دی می باشد. دیفیوزر ال ای دی که به آن پخش کننده نور نیز می گویند، با ایجاد تداخل در نور موجب ساطع شدن یکنواخت و همگن شدن نور می شود. زاویه پرتو نور با عبور از دیفیوزر حدودا به 160 ~ 176 می رسد و هر چه زاویه ی پرتو بیشتر باشد، روشنایی کمتری ارائه خواهد داد. برخی از پخش کننده های نور نیز تعدادی از طول موج ها را فیلتر می کنند و مانع نفوذ آنها می شوند که در ادامه انواع آنها را مورد بررسی قرار می دهیم.

دیفیوزر ال ای دی چیست؟

انواع دیفیوزر ال ای دی

دیفیوزر ال ای دی دارای دو نوع اصلی می باشد که یکی برای افزایش زاویه‌ ی پرتو نور و دیگری برای حفظ زاویه ‌ی اصلی مورد استفاده قرار می گیرند. دیفیوزرها بر اساس جنس و مواد اولیه آنها نیز انواع مختلفی دارند که هر یک از آنها برای هدف های متفاوتی کاربرد دارند. برخی از انواع دیفیوزر از نظر مواد اولیه و جنس عبارتند از:

  • شیشه
  • پلی استایرن (PS)
  • پلی کربنات (PC)
  • پلی اتیلن (PE)
  • پلی پروپیلن (PP)
  • پلی وینیل کلراید (PVC)
  • پلی اتیلن ترفتالات (PET)
  • اکریلیک (PMMA)

عملکرد اصلی دیفیوزر ال ای دی

برای درک اینکه یک پخش کننده نور چیست، مهم است بدانیم این تجهیزات روشنایی چگونه کار می کنند. همانطور که نور از منبع خود ساطع می شود و در هوا حرکت می کند، با هر ذره ای که در مسیر خود باشد برهم کنش می کند. زمانیکه فوتون های نور با مواد بیشتر و بیشتری تعامل می کنند، مسیر آن تغییر می کند. هر چه مواد یا ذراتی که فوتون های منبع نور قبل از رسیدن به چشم ما با آن ها تعامل داشته باشند، بیشتر باشد، گسترش فوتون ها نیز بیشتر است. این اتفاق به عنوان نور پراکنده شناخته می شود که نوری ملایم تر ارائه خواهد داد.

با استفاده از یک دیفیوزر ال ای دی، منبع نور به یک فضای گسترده تر و یکنواخت تر هدایت می شود که منجر به کنتراست کمتر، سایه های ملایم تر و در کل سبک روشنایی بهتر می شود.

عملکرد اصلی دیفیوزر ال ای دی

کاربرد و مزایای استفاده از دیفیوزر ال ای دی

لامپ های ال ای دی کاربردهای بسیاری در نورپردازی فضای خانه، نورپردازی فضای اداری و … دارند. مزایای لامپ ال ای دی نظیر عمر طولانی، کاهش مصرف برق و … بر هیچکسی پوشیده نیست و با وجود همین مزایا این تجهیزات روشنایی طرفداران زیادی را به خود جذب کرده اند. ممکن است نور مستقیم این لامپ ها برای برخی افراد، شدید و اذیت کننده باشد که این موضوع به راحتی با دیفیوزر ال ای دی رفع می شود.

همانطور که گفتیم دیفیوزر، نور ملایم تر و کم تر را با استفاده از تغییر زاویه ی پرتوی نور ارائه می دهد و به راحتی می توان با استفاده از آنها رنگ و میزان نور را کنترل و تنظیم کرد. دیفیوزرهای ال ای دی مزایای بی شماری را برای کاربران به همراه خواهند داشت. این دیفیوزرها در تلویزیون ها نیز مورد استفاده قرار می گیرند که موجب مقاومت در برابر حرارت، استحکام مکانیکی، ثبات ابعادی، مقاومت در برابر شعله و … خواهند شد.

جمع بندی

همانطور که گفتیم دیفیوزر ال ای دی یکی از مهم ترین و کاربردی ترین تجهیزات روشنایی به شمار می رود. با استفاده از دیفیوزر تا حد قابل توجهی می توان نور را کنترل کرد و نوری ملایم تر و گستره را ایجاد نمود. دیفیوزرها انواع مختلفی دارند که دو نوع اصلی آن شامل دیفیوزرهایی است که یکی زاویه پرتو را تغییر می دهد و دیگری موجب حفظ زاویه ی اصلی خواهد شد. دیفیوزرها که به آنها پخش کننده ی نور نیز می گویند از نظر جنس و مواد اولیه نیز تنوع بسیاری دارند که هر یک برای هدف خاصی مورد استفاده قرار می گیرند.


فروشگاه اینترنتی امیران ال ای دی

گروه صنعتی امیران، به عنوان یکی از تولید کننده های مطرح لامپ های ال ای دی، با شعار همگام با طبیعت، اقدام به تولید لامپ های کم مصرف LED در ایران نموده است تا گامی موثر در راستای صرفه جویی در مصرف حامل های انرژی، رعایت حقوق مصرف کننده و سازگاری با محیط زیست بردارد. لامپ های ال ای دی امیران، با ویژگی های منحصر بفردی مانند مصرف انرژی کم و بازدهی بالا، جایگزین بسیار مناسبی برای سایر منابع روشنایی می باشند که در چندین نوع مختلف با کارایی های متفاوت به بازار ارائه می شوند. شما می توانید به واسطه راههای ارتباطی زیر، با گروه صنعتی امیران ال ای دی در تماس باشید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.