مقالات مرتبط با لامپ ال ای دی

شاخص نمود رنگ یا CRI چیست؟ [دلایل اهمیت CRI]

شاخص نمود رنگ لامپ

هر لامپ دارای پارامترهایی جهت انتخاب مناسب برای محیط های گوناگون با کارایی های مختلف تولید شده است که باید آنها را مد نظر قرار داد. یکی از مهم ترین این پارامترها شاخص نمود رنگ لامپ یا CRI می باشد که به معنی توانایی منبع نور در نمایش واقعی و صحیح رنگ ها در مقایسه با نور خورشید است. در ادامه به بررسی CRI، مزایای آن و همچنین دلیل اهمیت  این شاخص می پردازیم.

انواع لامپ ال ای دی امیران

لامپ استوانه ای لامپ حبابی لامپ اشکی شمعی لامپ فن دار

برای مشاهده محصولات هر یک از دسته بندی های لامپ های ال ای دی، کافی است روی تصویر مورد نظر کلیک کنید.

شاخص نمود رنگ لامپ چیست؟

نور خورشید به عنوان منبع اصلی نور بر روی کره زمین، بهترین و طبیعی ترین حالت دید را فراهم می نماید. بنابراین بهترین منابع برای دید، طیف های نوری هستند که بیشترین شباهت به نور خورشید را داشته باشند. شاخص نمود رنگ لامپ یا  CRI بیان کننده توانایی لامپ در نمایش واقعی و صحیح رنگ ها در مقایسه با نور خورشید می باشد و معیاری برای تشخیص کیفیت نور بوده که بین عدد 0 تا 100 تعریف می شود. هرچه مقدار شاخص بالاتر باشد، نشان دهنده کیفیت نوری بهتر با ترکیب رنگ‌های بیشتری می‌باشد و در مراکزی که نیاز به دقت و تفکیک نوری بیشتر است، مانند موزه‌ها مورد استفاده قرار می گیرند. در زیر به بررسی آن می پردازیم.

طیف های نوری شاخص نمود رنگ لامپ

شاخص رنگ در لامپ هایی با توان برابر، با هم برابر نیست. این شاخص بیان کننده این موضوع می باشد که لامپ از طیف قرمز تا بنفش را به چه میزان در خود جاي داده است. به عنوان مثال: اگر در لامپ مورد استفاده طیف آبی وجود نداشته باشد اشیاء آبی رنگ آن قسمت به رنگ واقعی خود نمایش داده نمی شود، در واقع CRI یک نوع شاخص جهت تشخیص رنگ واقعی اجسام است. براي مکان هایی که نمایش واقعی رنگ اهمیت زیادي دارد مانند فروشگاه هاي پوشاك، صنایع نساجی، سالن هاي آرایش و گریم و فروشگاه هاي فرش از لامپ هایی با شاخص نمود رنگ بالاتر از 80 استفاده می کنند.

مزایای شاخص نمود رنگ لامپ

مزایاي شاخص نمود رنگ لامپ بالا

پس از آشنایی نسبی با شاخص نمود رنگ لامپ، اهمیت این پارامتر در انتخاب و خرید منبع نور مناسب برای محیط مورد نظر روشن شد. در زیر تعدادی از مزایای خرید لامپ با شاخص بالا جهت درک بیشتر مطلب و انتخاب مناسب منبع نوری لیست شده است.

 1. در کسب و کار سبب می شود، رنگ اجناس واقعی تر دیده شود در نتیجه مشتری دچار اشتباه در انتخاب رنگ نشده و فروش کالای بیشتری را در پی دارد.
 2. در منزل باعث احساس راحتی، دید بهتر رنگ ها و در نتیجه آرامش اعصاب شده و خلق و خوی بهتری را در پی خواهد داشت.
 3. در موزه، آزمایشگاه، سالن های آرایشی و گریم های سینمایی و مکان هایی که نیاز به دقت بالایی دارند، رنگ اشیا را کاملا طبیعی نشان داده در نتیجه میزان آزمون و خطا پایین می آید.
 4. در نور پردازی در نتیجه تغییر طیف نور، نمای رنگی متفاوت و زیبایی می توان به وجود آورد.
 5. در کارخانه های نساجی، رنگ آمیزی پارچه و کاغذ سازی نیاز به انتخاب رنگ با دقت بالا دارند، در نتیجه شاخص نمود رنگ بالا با طیف نوری گستره باعث می شود کارکنان کمتر دچار خطا شوند.
 6. در اتاق های عمل که نیاز به دقت بالا است، سبب افزایش تمرکز و کارایی می شود، در نتیجه تمامی رنگ ها واقعی دیده می شوند و احتمال بروز خطا کاهش پیدا می کند.

چرا شاخص نمود رنگ مهم است؟

به کارگیری لامپ هایی با CRI پایین، سبب از بین رفتن آسایش و کارایی بصری شده و اجسام با رنگ واقعی خود نشان داده نمی شوند. برای درک بهتر این مطلب به مثال آورده شده توجه نمایید: زمانی که شخصی قصد خرید پوشاک داشته باشد اما مجبور شود برای دیدن رنگ واقعی یک لباس از فروشگاه بیرون بیاید و کالا را بررسی کند تا از رنگ دلخواه مطمئن شود، در این حالت مشکل از شاخص رنگ چراغ تعبیه شده در آن فروشگاه می باشد. با این توضیحات به اهمیت CRI پی برده و از این پس زمان خرید لامپ بیشتر به این پارامتر دقت کرده و آن را یکی از ملاک های مهم انتخاب قرار دهید.

شاخص نمود رنگ در لامپ های مختلف

خورشید به عنوان منبع نور طبیعی و اصلی در نظر گرفته می شود که تمامی طیف های نوری را به صورت واضح در خود جای داده و CRI آن برابر با 100 در نظر گرفته شده است. در لامپ هرچه شاخص بیشتر باشد، منبع نور رنگ اجسام را واقعی تر نشان می دهد. با استفاده از این پارامتر می توانید، کیفیت نوردهی لامپ ها را با هم مقایسه کنید که در ادامه به صورت کلی در لامپ های متفاوت آن را مورد بررسی قرار داده ایم.

شاخص نمود رنگ در لامپ های مختلف

 

 • لامپ بخار سدیم

بدترین و پایین ترین شاخص نمود رنگ مربوط به این مدل محصول بوده که معمولا بین 15 تا 20 می باشد.

 • لامپ بخار جیوه

حداکثر میزان شاخص نمود رنگ این نوع لامپ برابر با ۴۵ است.

 • لامپ گازی متال هالید

حداکثر میزان شاخص نمود رنگ این نوع لامپ برابر با 6۵ است.

 • لامپ کم مصرف و فلورسنت

شاخص نوری در این نوع لامپ ها معمولا بین 60 تا 80 می باشد.

 • لامپ رشته ای

CRI این لامپ ها در بازه ۸۰ الی ۹۵ قرار می گیرند.

 • لامپ ال ای دی

شاخص نمود رنگ در برخی از لامپ های ال ای دی بین 90 تا 100 بوده، به این معنا که رنگ اجسام در زیر نور لامپ ال ای دی به رنگ واقعی خود بسیار نزدیک می باشد.

شاخص نمود رنگ و لامپ ال ای دی

مهم ترین مشخصه خرید لامپ CRI آن است، زیرا باید بتواند رنگ های متفاوت مانند قرمز، سبز، آبی و سایه ها را درست همان گونه که هستند، نشان دهد. همان طور که گفته شد همه‌ی نورهای سفید شامل طیف کامل رنگ‌ها نیستند و هر کدام شاخص رنگ متفاوتی دارند. اما لامپ های ال ای دی با دارا بودن شاخص رنگ 90 به بالا تمامی طیف های رنگی را در خود جای داده اند که می توان از آن به عنوان منبع نوری کامل با تفکیک رنگ بالا نام برد.

سخن پایانی

شاخص نمود رنگ لامپ یکی از پارامترهای مهم در انتخاب لامپ مناسب برای محیط مد نظر می باشد که معمولا معیار سنجش این شاخص با عددی بین 0 تا 100 بوده، اما توجه داشته باشید، در لامپ ها با توان برابر شاخص ها متفاوت می باشند. هرچه عدد شاخص رنگ بالاتر باشد دقت و دید رنگ اجسام واقعی تر نمایش داده می شود. در نظر داشته باشید هنگام خرید تنها توجه به شاخص رنگ بی فایده بوده و باید دمای رنگ، لومن، توان و دیگر پارامترها را نیز بررسی کنید.


فروشگاه اینترنتی امیران ال ای دی

گروه صنعتی امیران، به عنوان یکی از تولید کننده های مطرح لامپ های ال ای دی، با شعار همگام با طبیعت، اقدام به تولید لامپ های کم مصرف LED در ایران نموده است تا گامی موثر در راستای صرفه جویی در مصرف حامل های انرژی، رعایت حقوق مصرف کننده و سازگاری با محیط زیست بردارد. لامپ های ال ای دی امیران، با ویژگی های منحصر بفردی مانند مصرف انرژی کم و بازدهی بالا، جایگزین بسیار مناسبی برای سایر منابع روشنایی می باشند که در چندین نوع مختلف با کارایی های متفاوت به بازار ارائه می شوند. شما می توانید به واسطه راههای ارتباطی زیر، با گروه صنعتی امیران ال ای دی در تماس باشید.


مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.