مقالات مرتبط با لامپ ال ای دی

درجه حفاظت یا شاخص IP در تجهیزات روشنایی

شاخص IP لامپ

تجهیزات الکترونیکی دارای شاخص های متفاوتی می باشند. یکی از بارزترین آنها که در اغلب منابع نوری وجود دارد، شاخص IP لامپ یا درجه حفاظت بین المللی لامپ بوده که معمولا با دو رقم نمایش داده می شود. شاخص IP به معنای جلوگیری از نفوذ مواد و نشان دهنده میزان مقاومت وسایل الکترونیکی در مقابل نفوذ اجسام خارجی، آب و گرد و خاک می باشد. هدف از این شاخص ارائه اطلاعاتی از قبیل میزان مقاومت وسیله الکترونیکی مد نظر و در بیش تر موارد ضدآب بودن آنها، به خریدار می باشد.در این مقاله به بررسی میزان درجه حفاظت IP و معنای آنها و همچنین انواع این شاخص برای منابع روشنایی متفاوت از جمله لامپ هال ال ای دی می پردازیم.

انواع لامپ ال ای دی امیران

لامپ استوانه ای لامپ حبابی لامپ اشکی شمعی لامپ فن دار

برای مشاهده محصولات هر یک از دسته بندی های لامپ ال ای دی امیران، کافی است روی تصویر مورد نظر کلیک کنید.

تعاریف شاخص IP لامپ

این شاخص با نماد IP و اعداد نوشته شده در کنار آن که نشان دهنده کیفیت حفاظت و میزان مقاومت دستگاه است نمایش داده می شود. هرچه این دو عدد بزرگ ‌تر باشند، میزان محافظت و کیفیت وسیله‌ی الکترونیکی بالاتر است. شاخص IP سه تعریف متفاوت، اما با یک معنی ارائه می دهد که در زیر لیست شده است.

 1. میزان حفاظت و ایمنی افراد در مقابل دستگاه و جلوگیری از آسیب های احتمالی از قبیل برخورد دست یا انگشت فرد به قطعات وسایل الکترونیکی
 2. میزان حفاظت و مقاومت قطعات دستگاه در مقابل نفوذ اجسام خارجی و آسیب زننده، آب و گرد و خاک
 3. میزان مقاومت دستگاه الکترونیکی و قطعات آن در مقابل رطوبت

درجه ی حفاظت یا شاخص IP لامپ چیست؟

درجه حفاظت IP  همان دو رقمی می باشد که در کنار نماد IP نوشته می شود و میزان مقاومت دستگاه و قطعات آن در برابر نفوذ مواد و ذرات خارجی، آب، رطوبت و گرد و خاک را نشان می دهد. هر کدام از ارقام نوشته شده دارای معنای خاصی بوده که در زیر به بررسی آنها می پردازیم.

میزان شاخص IP لامپ

رقم اول شاخص IP لامپ

اولین رقم اگر 0 باشد به معنی حفاظت نشدن در برابر ذرات جامد و گرد و غبار است و هر چه این رقم بالاتر رود نشان دهنده حفاظت بیشتر قطعه در برابر ذرات ریزتر می باشد. همچنین اگر رقم اول عدد 6 یعنی بالاترین حد حفاظت باشد، به معنی آن است که دستگاه و قطعات آن ایمنی کامل در برابر هرگونه ذرات جامدی را دارد. در زیر جهت درک کامل مفهوم میزان متفاوت، درجه حفاظت رقم اول شاخصIP  لامپ لیست شده است.

 • رقم ۰: بدون حفاظت
 • رقم ۱: حفاظت در برابر جامدات یا اشیاء سخت بزرگتر از ۵۰ میلیمتر (دستها یا ابزار بزرگ)
 • رقم ۲: حفاظت در برابر جامدات یا اشیاء سخت کوچکتر از 12 میلیمتر (دستها یا ابزار بزرگ)
 • رقم ۳: حفاظت در برابر جامدات یا اشیاء سخت بزرگتر از 2.5 میلیمتر (سیمها یا ابزار کوچک)
 • رقم ۴: حفاظت در برابر جامدات یا اشیاء سخت بزرگتر از 1 میلیمتر (سیمها یا ابزار کوچک)
 • رقم ۵: حفاظت کافی در برابر گرد و غبار که با تجهیزات وارد میشن.
 • رقم ۶: غیر قابل نفوذ در برابر گرد و غبار

رقم دوم شاخص IP لامپ

دومین رقم میزان مقاومت قطعه الکترونیکی در برابر آب را نمایش می دهد و مانند رقم اول هرچه عدد بیشتر باشد درجه حفاظت دستگاه در برابر نفوذ مایعات و واتر جت بیشتر است. (به تجهیزاتی که برای کارهایی مانند تمیز کاری از جریان آب با فشار بالا استفاده می کند واتر جت می گوبند.) در زیر جهت درک کامل مفهوم میزان متفاوت درجه حفاظت، رقم دوم شاخص IP لامپ لیست شده است.

 • رقم ۰: بدون حفاظت
 • رقم ۱: حفاظت مقابل ریزش عمودی آب
 • رقم ۲: حفاظت مقابل ریزش عمودی آب با زاویه 15 درجه
 • رقم ۳: حفاظت مقابل پاشیدن آب تا 60 درجه در هر طرف
 • رقم ۴: حفاظت مقابل پاشیدن آب تا 60 درجه با هر زاویه
 • رقم ۵: حفاظت مقابل واتر جت در هر مسیر
 • رقم ۶: حفاظت مقابل واتر جت قوی یا امواج دریا
 • رقم ۷: حفاظت مقابل فرو رفتن در آب تا یک متر در 30 دقیقه
 • رقم ۸: حفاظت مقابل غرق شدن در آب

درجه‌بندی X در IP چیست؟

زمانی که اطلاعات دقیقی از شاخص IP لامپ در دسترس نباشد، جای عدد واژه X گذاشته می شود. به عنوان مثال اگر از میزان مقاومت دستگاه در برابر نفوذ ذرات جامد اطلاعاتی موجود نباشد جای رقم اول X گذاشته میشود، مثل IPX2، اما زمانی که میزان مقاومت دستگاه در برابر نفوذ مایعات مشخص نباشد جای رقم دوم X گذاشته می شود، مانند IP4X.

علت استفاده از شاخص‌IP لامپ

دلیل داشتن شاخص IP لامپ و نوشتن این بر روی قطعات الکترونیکی آن است که لامپ در محیط های مختلف با شرایط جوی و آب و هوایی متفاوت استفاده می شود. با توجه به اعداد این شاخص افراد با اطمینان از ایمن بودن لامپ برای محیط های مد نظر از جمله بیرون از ساختمان، حمام، اتاق خواب و حتی فضای بیرونی که در معرض بارندگی، رطوبت یا گرمای بالا می باشد، می توانند گزینه مناسب را انتخاب کنند.

بررسی میزان درجه حفاظت روشنایی های مختلف

خریداران با توجه به اینکه لامپ در چه محیطی نصب شده و مورد استفاده قرار می گیرد و چه مقدار تحت نفوذ گرد و خاک و رطوبت قرار دارد IP مناسب برای آن را انتخاب می کنند.در ادامه به بررسی شاخص IP چند وسیله روشنایی مختلف می پردازیم.

بررسی میزان شاخص IP لامپ

 

 لامپ ال ای دی

معمولاً شاخص IP لامپ ال ای دی 44 می باشد. این درجه حفاظت به این معنی است که در صورت اینکه سرپیچ لامپ از ایمنی مناسبی برخوردار باشد، در مقابل نم باران مقاوم است. البته در اکثر اوقات سرپیچ ها توان و مقاومت در برابر نفوذ آب باران را ندارند، بنابراین لامپ های ال ای دی در محیط بیرون نصب نمی شوند، مگر اینکه از کیس یا قاب های ضدآب برای آنها استفاده شود.

پنل های توکار و روکار سقفی

پنل های سقفی در محیط های داخلی و دور از نفوذ مواد جامد و مایع می باشند. به همین علت معمولا شاخص  IP20  برای این تجهیزات کافی می باشد. اما مدل های خاصی از پنل سقفی که در محیط های رطوبت دار نصب می شوند، باید دارای حداقل شاخص 44 باشند.

ریسه های شلنگی

ظریب حفاظت ریسه های شلنگی بین 65 تا 68 بر اساس محل نصب متفاوت می باشد. عدد 8 بالاترین درجه حفاظت نفوذ مواد مایع بوده و در موارد خاصی مانند چراغ آب نمای ال ای دی و چراغ استخری مورد استفاده قرار می گیرد.

پروژکتور ال ای دی

پروژکتورهای ال ای دی جهت روشنایی و نورپردازی فضای سبز یا اماکنی با احتمال بارندگی استفاده می شود، باید حداقل درجه حفاظت آن 65 باشد تا در برابر نفوذ آب باران مقاومت کند.

نتیجه گیری

هر یک از وسایل الکترونیکی دارای میزان متفاوتی از مقاومت و حفاظت، در برابر نفود مواد جامد و مایع مانند آب، گرد و غبار، رطوبت و .. می باشد که به آن درجه حفاظت یا شاخص IP لامپ می گویند. به همین علت زمان خرید هر یک از منبع های روشنایی برای محیط های متفاوت لازم است اطلاع دقیقی از میزان درجه حفاظت لامپ جهت بازدهی بیشتر، عمر بالاتر و کارکرد مناسب تر داشته باشید.


فروشگاه اینترنتی امیران ال ای دی

گروه صنعتی امیران، به عنوان یکی از تولید کننده های مطرح لامپ های ال ای دی، با شعار همگام با طبیعت، اقدام به تولید لامپ های کم مصرف LED در ایران نموده است تا گامی موثر در راستای صرفه جویی در مصرف حامل های انرژی، رعایت حقوق مصرف کننده و سازگاری با محیط زیست بردارد. لامپ های ال ای دی امیران، با ویژگی های منحصر بفردی مانند مصرف انرژی کم و بازدهی بالا، جایگزین بسیار مناسبی برای سایر منابع روشنایی می باشند که در چندین نوع مختلف با کارایی های متفاوت به بازار ارائه می شوند. شما می توانید به واسطه راههای ارتباطی زیر، با گروه صنعتی امیران ال ای دی در تماس باشید.


مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *