مقالات مرتبط با روشنایی

شار نوری یا لومن چیست؟ | میزان شار نوری منابع نوری مختلف

شار نوری یا لومن

منابع نوری بی شماری با نوردهی متفاوتی تولید و به بازار عرضه می شوند که هر کدام مناسب استفاده در محیط های خاصی می باشند. نور لامپ ها یک مقدار فیزیکی نبوده، بنابراین سنجش آنها از نظر علمی معنایی ندارد و نمیتوان نور چراغ ها را اندازه گیری نمود. با این حال، نور لامپ ها دارای خصوصیات متفاوتی مانند دمای رنگ، شاخص نمود رنگ، طول موج، شدت، سرعت و غیره است که با واحد های مختلفی قابل اندازه گیری می باشد. یکی از مهم ترین و پرکاربردترین واحدهای اندازه گیری شار نوری یا لومن می باشد.

با شناخت این شاخص اندازه گیری نور و آگاهی از میزان شار نوری منابع نوری مختلف، می توانید انتخاب آگاهانه تری در راستای تأمین منابع روشنایی فضای مورد نظر خود داشته باشید. در ادامه، به طور دقیق تر به مفهوم لومن، کاربردهای آن، تفاوت آن با سایر واحدهای اندازه گیری نور و نحوه محاسبه این شاخص خواهیم پرداخت.

انواع لامپ ال ای دی امیران

لامپ استوانه ای لامپ حبابی لامپ اشکی شمعی لامپ فن دار

برای مشاهده محصولات هر یک از دسته بندی های لامپ ال ای دی امیران، کافی است روی تصویر مورد نظر کلیک کنید.

شار نوری یا لومن چیست ؟

کل نور تابیده شده از یک لامپ را با لومن اندازه گیری می کنند. در واقع به تمام نوری که از یک منبع روشنایی در یک واحد زمان به تمام جهات ساطع می شود، شار نوری می گویند. مقدار لومن یک لامپ را با نماد Lm نمایش می دهند. هرچه مقدار لومن در یک منبع نوری بالاتر باشد، شدت نور آن نیز بالطبع بیشتر است. بنابراین بعد از در نظر گرفتن توان مصرفی یا وات یک لامپ، توجه به لومن آن در اولویت قرار می گیرد.

تفاوت شار نوری یا لومن با وات

توان مصرفی و مقدار برقی که یک منبع نوری مصرف می کند با وات اندازه گیری می شود. بنابراین لومن با وات هیچ ارتباطی ندارد. ممکن است یک منبع نوری با توان مصرفی پایین، مقدار نوردهی بیشتر از حد انتظار مخاطب را فراهم کند. مناسب ترین لامپ ها، دارای کمترین میزان توان مصرفی و بیشتری میزان لومن می باشند.

 

تفاوت لوکس، لومن و کاندلا

تفاوت لوکس، لومن و کاندلا

هر یک از واحد های اندازه گیری لوکس، لومن و کاندلا به افراد کمک می کنند تا مناسب ترین لامپ برای محیط مورد نظر خود را تهیه نمایند. لوکس میزان روشنایی است که به یک سطح تابیده می شود، بنابراین فاصله سطح از منبع نور یک عامل مهم تلقی می شود. لومن کل نور و روشنایی می باشد که از منبع نور خارج می شود. میزان قدرت نور با کاندلا یا شمع نمایش داده می شود.

لومن واحد اندازه گیری یک منبع نوری و لوکس شدت نور می باشد. برای چگونگی محاسبه می توان گفت: یک لوکس شدت نور معادل یک لومن است که به یک متر مربع از سطح می تابد. بنابراین لوکس گویای این می باشد که با توجه به منطقه اندازه‌گیری شده، به چه تعداد لومن برای روشن کردن محیط نیاز است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تفاوت لوکس، لومن و کاندلا، می توانید مقاله مربوطه را مطالعه نمایید.

تفاوت لوکس، لومن و کاندلا [شناخت واحدهای اندازه گیری]

کاربرد شار نوری یا لومن

برای روشنایی محیط ها با ویژگی های مختلف از جمله متراژ محل مورد نظر، ارتفاع سقف، اهمیت دیدن اشیاء در مکان هایی مانند موزه ها و دیگر موارد به نوردهی متفاوتی نیاز است که مخاطبین بر اساس شار نوری یا لومن، می توانند منبع نور مناسب را انتخاب نمایند. برای مثال، لومن لامپ اتاق کار باید بالاتر از لومن لامپ محیط پذیرایی باشد.

نحوه اطلاع از میزان شار نوری لامپ های مختلف

هنگامی که افراد جهت خرید منبع نوری اقدام می کنند، تمامی اطلاعات لامپ ها مانند شاری نوری، میزان توان مصرفی، کشور سازنده و … بر روی جلد آن نوشته شده است. منابع نوری متفاوتی از گذشته تا امروز تولید و به بازار عرضه می شوند که لومن هرکدام با دیگری متفاوت می باشد. در ادامه با دو راه برای اطلاع از میزان شار نوری هر لامپ آشنا خواهید شد.

  • در هنگام خرید لامپ، به کاتالوگ محصول دقت کنید و میزان شار نوری آن را بررسی کنید.
  • نام لامپی که قصد خرید آن را دارید در اینترنت سرچ کنید و در فروشگاه های آنلاین قسمت ویژگی ها از میزان شار نوری آن مطلع شوید.

اندازه گیری شار نوری

اندازه گیری شار نوری

همانگونه که گفته شد، شار نوری یا لومن تمامی نور تابیده شده از لامپ می باشد. بنابراین برای اندازه گیری لومن باید نور دریافت شده توسط چشم انسان را اندازه گیری کرد. شاخص نوری لومن به دو روش متفاوت اندازه گیری می شود که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم:

  • با استفاده از منحنی قطبی شدت نور

در این روش تمامی پرتوهای تابیده شده از لامپ در زاویه های مختلف را اندازه گیری می کنند و به صورت رقم نوشته می شوند. از جمع تمامی این ارقام یک عدد واحد به دست می آید که این عدد میزان لومن کل لامپ خواهد بود.

  • با استفاده از کره اولبریخت

معمولی ترین روش اندازه گیری لومن یک منبع نوری استفاده از کره اولبریخت (کره سفید توخالی) می باشد. نحوه اندازه گیری با این روش به این گونه است که در آزمایشگاه لامپ را درون اولبریخت قرار می دهند، سپس تمامی پرتوهای تابیده شده از لامپ در جهات مختلف توسط کره تشخیص داده شده و به سیستم پردازشگر ارسال می شود. در انتها پردازشگر جمع ارقام را به عنوان لومن نهایی لامپ نمایش می دهد.

تاثیر طول عمر لامپ در لومن آن

پس از مدتی که از لامپ ها استفاده شود مقدار نور آنها به مرور زمان کمتر می شود. بنابراین میتوان گفت میزان لومن در منابع نوری به مرور زمان تغییر می کند. امروزه مناسب ترین و بهترین منبع روشنایی، باید دارای بالاترین شار نوری باشد و لومن لامپ در طول زمان تغییری نکند. با توجه به مطالب ذکر شده، طول عمر لامپ با لومن آن رابطه مستقیم دارد.

شار نوری یا لومن منابع نوری مختلف

شار نوری یا لومن منابع نوری مختلف

لامپ های متفاوت دارای شاخص شار نوری مختلفی هستند. به صورت کلی لامپ های رشته ای قدیمی و تنگستن از کم ترین میزان لومن و لامپ های بخار سدیم با فشار پایین دارای بیشترین میزان لومن می باشند. در جدول زیر انواع منابع روشنایی با کمترین و بیشترین میزان لومن آورده شده است.

بیشترین میزان Lm کمترین میزان Lm نوع لامپ
17.5 12.5 لامپ رشته ای تنگستن
24 16 لامپ هالوژن
75 45 لامپ کم مصرف
90 30 لامپ ال ای دی
100 75 لامپ متال هالید
150 85 لامپ بخار سدیم فشار بالا
200 100 لامپ بخار سدیم فشار پایین
65 35 لامپ بخار جیوه

نتیجه گیری

امروز منابع نوری متفاوتی از لحاظ شکل ظاهری، رنگ، میزان نوردهی و توان مصرفی تولید و به بازار عرضه می شوند. میزان نوردهی هر کدام از آنها را با میزان شار نوری یا لومن لامپ اندازه گیری می کنند. در واقع به میزان کل نور تابیده شده از لامپ در جهت های مختلف، لومن گفته می شود که با نماد Lm نماش داده می شود. دانستن لومن لامپ به افراد کمک خواهد کرد، مناسب ترین منبع نور را برای محیط مورد نظر خود انتخاب نمایند.


فروشگاه اینترنتی امیران ال ای دی

گروه صنعتی امیران، به عنوان یکی از تولید کننده های مطرح لامپ های ال ای دی، با شعار همگام با طبیعت، اقدام به تولید لامپ های کم مصرف LED در ایران نموده است تا گامی موثر در راستای صرفه جویی در مصرف حامل های انرژی، رعایت حقوق مصرف کننده و سازگاری با محیط زیست بردارد. لامپ های ال ای دی امیران، با ویژگی های منحصر بفردی مانند مصرف انرژی کم و بازدهی بالا، جایگزین بسیار مناسبی برای سایر منابع روشنایی می باشند که در چندین نوع مختلف با کارایی های متفاوت به بازار ارائه می شوند. شما می توانید به واسطه راههای ارتباطی زیر، با گروه صنعتی امیران ال ای دی در تماس باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.