مقالات مرتبط با لامپ ال ای دی

علت سوختن لامپ ال ای دی

علت سوختن لامپ های ال ای دی

آیا نمی دانید چرا لامپ های شما هر چند هفته یا چند ماه یکبار می سوزند و علت سوختن لامپ های ال ای دی شما چیست؟ در این مقاله برخی از علل و راه حل های متداول برای لامپ هایی که همیشه در حال سوختن هستند، آورده شده است. اگر شما هم دچار این مشکل در نورپردازی خانه یا محل کار خود شده اید با ما همراه باشید تا علل این مشکل را بررسی کنیم و با ارائه راهکارهایی طول عمر لامپ های خود را افزایش دهیم.

علل سوختن زودهنگام لامپ ها

لامپ ها به طور معمولی نباید سریعا بسوزند و در حقیقت، لامپ های رشته ای حدود 1000 ساعت عمر می کنند. بر اساس هشت ساعت استفاده در روز، یک لامپ باید تقریباً چهار ماه دوام بیاورد. گفته می شود لامپ های فلورسنت (CFL) و ال ای دی عمر طولانی تری دارند، اما همیشه اینطور نیست. اگر اخیراً لامپ‌ های خود را تعویض کرده ‌اید و به نظر می ‌رسد طول عمر آن ها چیزی نیست که باید باشد، ممکن است علت سوختن آن در خود لامپ یا جای دیگری در مدار باشد. موارد زیر از جمله علل سوختن زودهنگام لامپ ها می باشند:

ولتاژ بالا

اگر ولتاژ تغذیه خانه شما خیلی زیاد باشد، لامپ ها به طور کلی نور روشن تر از حد معمول خواهند داشت و خیلی سریع تر می سوزند. برای حل این مشکل می توانید ولتاژ را در یک پریز برق استاندارد (120 ولت) با استفاده از یک مولتی متر یا یک تستر ولتاژ آزمایش کنید. اگر آزمایش نشان داد که ولتاژ بالاتر از 125 ولت است، از یک برقکار بخواهید مشکل را بررسی و حل کند.

لرزش بیش از حد فیکسچر

یکی دیگر از دلایل سوختن لامپ ها لرزش بیش از حد لامپ است. نمونه بارز این پنکه سقفی با لامپ است. هنگامی که تیغه فن نامتعادل می شود، فن شروع به لرزیدن می کند و لرزش فیلامنت لامپ را تکان می دهد و عمر آن را کوتاه می کند. برای اصلاح این مشکل می‌توانید از یک لامپ با سرویس محکم تری استفاده کنید. این لامپ ها دارای رشته های سنگین برای مقاومت بهتر در برابر لرزش هستند.

لرزش بیش از حد فیکسچر

خرابی زبانه سوکت

زبانه فلزی کوچک در پایین یک سوکت لامپ، اتصال “گرم” است که جریان الکتریکی را به لامپ می رساند. اگر زبانه سوکت در پایین سوکت بیش از حد به پایین فشار داده شود، ممکن است با لامپ تماس پیدا نکند. مشکل اینجا این نیست که لامپ سوخته است، بلکه لامپ دیگر با پریز تماس الکتریکی برقرار نمی کند. برای رفع این مشکل، لامپ را از برق بکشید یا برق فیکسچر را خاموش کنید، سپس از یک چوب بستنی برای خم کردن زبانه حدود 1.8 اینچ به سمت بالا استفاده کنید. سپس لامپ را دوباره پیچ کنید و ببینید کار می کند یا خیر.

انتخاب لامپ اشتباه

اگرچه لامپ های فلورسنت (CFL) به دلیل عمر طولانی تر نسبت به لامپ های رشته ای شهرت دارند، اما به دلیل خراب شدن زودهنگام نیز مشهور هستند. معمولاً فلورسنت ها طول عمری در حدود 10000 ساعت دارند، اما اگر از برخی از آنها استفاده کرده باشید، می دانید که این میزان طول عمر در بسیاری از موارد به شدت اغراق آمیز است. طول عمر لامپ های CFL نیز در صورت روشن و خاموش شدن زیاد لامپ کوتاه می شود. لامپی که برای 10000 ساعت درجه بندی شده باشد، اگر چند بار در روز و هر بار چند دقیقه روشن و خاموش شود، ممکن است تنها 3000 ساعت دوام بیاورد. برای حل این مشکل توصیه می شود به سراغ لامپ های ال ای دی بروید. چرا که آنها کارآمدتر هستند، عمر طولانی تری دارند و مانند لامپ های فلورسنت حاوی جیوه نمی باشند.

لامپ های ال ای دی امیران یک انتخاب مناسب برای نورپردازی فضای خانه، فضاهای اداری و … می باشد. این لامپ ها اغلب از طول عمر بالایی برخوردار هستند و به ندرت دچار خرابی می شوند. از انواع لامپ های ال ای دی امیران می توان در قسمت های مختلف محیط مورد نظر استفاده نمود.

انواع لامپ ال ای دی امیران

لامپ استوانه ای لامپ حبابی لامپ اشکی شمعی لامپ فن دار

برای مشاهده محصولات هر یک از دسته بندی های لامپ ال ای دی امیران، کافی است روی تصویر مورد نظر کلیک کنید.

اتصالات سست و اشتباه

وقتی لامپ در پریز شل باشد، می تواند روشن و خاموش شود. به سادگی لامپ را در سوکت آن سفت کنید تا مشکل برطرف شود. مشکل دیگر ممکن است شل بودن اتصال سیم باشد که در آن سیم های مدار به فیکسچر متصل می شوند. برق را خاموش کنید و سیم ها را بررسی کنید تا مطمئن شوید که به ترمینال های پیچ وصل شده اند. خود سوکت لامپ نیز ممکن است دارای تماس های فرسوده یا خورده باشد که باعث ایجاد مشکل در اتصال می شود. در این صورت، سوکت یا فیکسچر را تعویض کنید. اتصالات شل، چه در سوکت یا اتصالات سیم، می توانند لامپ را به سرعت بسوزانند و همچنین باعث سوسو زدن و چشمک زدن لامپ شوند. این اتصالات شل، مقاومت الکتریکی و گرمای عبوری از رشته لامپ را افزایش می دهند که می توانند عمر لامپ را کاهش دهند.

مدار کوتاه

کوتاه بودن مدار یکی دیگر از مواردی است که ممکن است باعث سوختن ناگهانی لامپ شود. یک اتصال کوتاه در سیم‌کشی مدار می ‌تواند باعث تاریک شدن ناگهانی چراغ ‌ها و سایر دستگاه‌ های روی مدار شود. تعریف اتصال کوتاه شرایطی است که در آن جریان الکتریکی خارج از مسیر سیم کشی تعیین شده جریان می یابد. این وضعیت باعث کاهش مقاومت می شود که باعث افزایش شدید جریان در مدار خواهد شد. این افزایش ناگهانی جریان باعث می شود که کلید مدار قطع شود (یا فیوز منفجر شود) و جریان را متوقف کند. یک اتصال کوتاه می تواند ناشی از شرایط مختلفی نظیر مشکل در سیم برق یا سیم دستگاه، معیوب بودن دوشاخه سیم یا سوکت چراغ و … باشد. توصیه می شود در هر یک از این موارد، قبل از تنظیم مجدد قطع کننده یا تعویض فیوز، قطعات معیوب را تعویض کنید.

مدار کوتاه

استفاده از لامپ هایی با توان بالا

اکثر لامپ ها دارای برچسبی هستند که حداکثر توان لامپ مورد استفاده در لامپ را نشان می دهد. اگر متوجه شدید که لامپ یا چراغ های شما خیلی سریع می‌سوزند، گلوب یا درپوش لامپ را باز کنید و بررسی کنید که آیا توان لامپ برای درجه بندی لامپ خیلی زیاد است یا خیر. این یک مشکل احتمالی در مورد لامپ های CFL یا LED نیست که با وات نسبتاً کم کار می کنند، بلکه این یک مشکل بسیار رایج در مورد لامپ های رشته ای سنتی می باشد. استفاده از لامپ هایی با توان بالا باعث ایجاد گرمای بیش از حد، کاهش عمر لامپ و ذوب شدن عایق روی سیم‌کشی فیکسچر می‌شود. انتخاب صحیح توان لامپ مناسب هر محیط به شما کمک می کند از ایجاد این مشکل جلوگیری نمایید. تغییر لامپ ها به لامپ های کم مصرف مانند لامپ های ال ای دی که دارای توان مصرفی بسیار پایین تری هستند نیز از بروز چنین مشکلاتی در آینده جلوگیری می کند.

نوع اشتباه سوئیچ دیمر

اگر لامپ ‌هایی که توسط سوئیچ دیمر کنترل می‌شوند به سرعت بسوزند، احتمال دارد که سوئیچ دیواری از نوع نادرست دیمر استفاده می کند. سوئیچ های دیمر قدیمی فقط برای استفاده با لامپ های رشته ای استاندارد طراحی شده اند و اگر از لامپ های CFL یا LED استفاده می کنید، دیمر استاندارد ممکن است به مدار پایین لامپ آسیب برساند و باعث سوختن سریع آن شود. خوشبختانه، سوئیچ‌ های دیمری وجود دارند که برای کار با  لامپ‌های CFL یا LED طراحی شده‌اند و تعویض دیمر قدیمی به طور کلی این مشکل را حل می‌کند.

رایج ترین علل سوختن لامپ ال ای دی

لامپ های ال ای دی اغلب از عمر طولانی برخوردار هستند و به ندرت این مشکل برای آنها پیش می آید که زودتر از آنچه که باید، بسوزند یا خراب شوند. اما چه چیزی باعث سوختن لامپ های ال ای دی می شود؟ یکی از شایع ترین دلایل سوختن لامپ ال ای دی ولتاژ بالا می باشد. اگر جریان بالایی از برق شما عبور می کند، باید بدانید که به راحتی می تواند لامپ های شما را بسوزاند. به طور کلی موارد زیر از جمله رایج ترین علل سوختن لامپ ال ای دی می باشند:

 • ولتاژ بالا
 • آسیب دیدگی سوکت
 • نصب نادرست لامپ
 • اتصالات شل

رایج ترین علل سوختن لامپ ال ای دی

علت داغ شدن لامپ ال ای دی و سوختن آن

در برخی مواقع ممکن است مشاهده کنید که لامپ های ال ای دی بعد از روشن شدن داغ می شوند که این گرم شدن بیش از حد لامپ ها یک عیب محسوب می شود و موجب سوختن زود هنگام لامپ های شما خواهد شد. اما سوالی که ایجاد می شود این است که چرا لامپ های ال ای دی داغ می شوند؟ در جواب این سوال باید گفت یکی از عمده ترین دلایل داغ شدن لامپ های ال ای دی به دلیل وجود مشکلات سیم کشی، نصب نا صحیح لامپ و … می باشد. برای جلوگیری از داغ شدن و سوختن لامپ های خود باید قبل از خرید و نصب لامپ های ال ای دی از سالم بودن سیستم برقی محیط خود اطمینان حاصل نمایید.

راهکارهای افزایش طول عمر لامپ ال ای دی

امروزه لامپ ال ای دی به طور گسترده در زمینه های مختلف مورد استفاده قرار گرفته است. این لامپ ها نه تنها می توانند برای روشنایی معمولی استفاده شوند، بلکه می توانند برخی از جلوه های بصری را در محیط های مختلف به ارمغان آورند. با این حال، باید از عوامل موثر بر طول عمر لامپ ال ای دی آگاه باشید و از آنها به درستی نگهداری کنید. موارد زیر از جمله راهکارهای افزایش طول عمر لامپ ال ای دی می باشند:

 • مدیریت گرمای لامپ
 • خرید لامپ با IP و ویژگی های مناسب شرایط محیطی مد نظر
 • عدم روشن و خاموش کردن مداوم لامپ
 • روشن و خاموش نمودن هوشمند لامپ
 • مراقبت محیطی
 • توجه به منبع انرژی
 • توجه به درایورها و قطعات داخلی لامپ

جمع بندی

همانطور که گفتیم به طور کلی لامپ های ال ای دی از طول عمر بالایی برخوردار هستند و به ندرت پیش می آید که این لامپ ها به طور ناگهانی بسوزند یا مشکلی برای آنها به وجود بیاید. با این حال عواملی نظیر ولتاژ بالا، لرزش بیش از حد فیکسچر، اتصالات سست و اشتباه و … وجود دارند که ممکن است باعث سوختن یا خرابی زود هنگام لامپ های ال ای دی باشند.


مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *