مقالات مرتبط با لامپ ال ای دی

علت کم شدن نور لامپ ال ای دی چیست؟

علت کم شدن نور لامپ ال ای دی

لامپ ال ای دی به علت مزایای بی شمار از جمله طول عمر بالا و توان مصرفی پایین یکی از پرمصرف ترین و پرکاربردترین منابع نوری محسوب می شود. به دلیل استقبال روز افزون افراد از این منابع، ال ای دی های متنوعی از لحاظ رنگ، شکل ظاهری، توان مصرفی و دیگر موارد تولید و به بازار عرضه می شوند. در برخی مواقع، به مرور زمان نور لامپ ال ای دی کم خواهد شد. بررسی علت کم شدن نور لامپ ال ای دی و برطرف کردن آن، موجب افزایش کارایی و طول عمر این محصولات و صرفه جویی در مصرف برق می شود.

همانگونه که گفته شد، مقاومت و طول عمر بالا در برابر توان مصرفی پایین، از مهم ترین مزیت های ال ای دی ها است که موجب محبوبیت آنها می شود. اما هر لامپی دارای طول عمر تعیین شده ای خواهد بود، کم شدن نور لامپ ال ای دی، یکی از علائم اتمام طول عمر لامپ ها است که ممکن است به مرور با آن مواجه شوید. با این وجود کم شدن نور لامپ ها در اثر عوامل مختلف اتفاق می افتد که در ادامه به بررسی آنها و روش برطرف کردن این مشکل خواهیم پرداخت.

انواع لامپ ال ای دی امیران

لامپ استوانه ای لامپ حبابی لامپ اشکی شمعی لامپ فن دار

برای مشاهده محصولات هر یک از دسته بندی های لامپ ال ای دی امیران، کافی است روی تصویر مورد نظر کلیک کنید.

علت کم نور شدن لامپ ال ای دی چیست؟

کاهش نور منابع روشنایی بسیار رایج است، اما کاهش نور در لامپ های ال ای دی در مقایسه با سایر لامپ ها دیرتر اتفاق می افتد که گفته می شود طول عمر آنها بالاتر از سایر منابع روشنایی می باشد. طولانی بودن عمر لامپ ال ای دی یکی از مهم ترین مزیت های این منبع نوری می باشد، اما به مرور زمان و استفاده زیاد از این محصولات شاهد کم شدن نور آنها خواهیم بود. عوامل متعددی از جمله کیفیت تراشه های ال ای دی، کیفیت فسفرهای ال ای دی، مشکلات ساختاری، هیت سینک ها، نوسانات دمای محیط، درجه حفاظت، افت کارایی و اپوکسی داخل ساختار لامپ موجب کم نور شدن لامپ ال ای دی می گردند. در ادامه به بررسی مهم ترین آنها می پردازیم.

علت کم نور شدن لامپ ال ای دی چیست؟

  • کیفیت تراشه ال ای دی

تعداد زیادی ال ای دی روی تراشه ها نصب می شوند و این تراشه ها با دریافت انرژی و تبدیل آنها به نور، تعیین کننده بازده نوری لامپ ها هستند. بنابراین یکی از علت های کم شدن نور لامپ ال ای دی، کیفیت ساخت تراشه های ال ای دی می باشد. هنگامی که تراشه آسیب ببیند، نور لامپ کم می شود.

لامپ ال ای دی

  • کیفیت فسفرهای ال ای دی

فسفرهای به کار رفته در ال ای دی تاثیر به سزایی در کم شدن نور ال ای دی ها دارد. اندازه و مقدار فسفرها تاثیربسیار کمی در نوردهی لامپ ال ای دی دارند، اما کیفیت فسفر به کار رفته تاثیر چشم گیری در بازدهی نوری طولانی این محصولات دارد.

کیفیت تراشه علت کم شدن نور لامپ ال ای دی

  • مشکلات ساختاری

لامپ ها از قطعات مختلف ساخته شده اند و هرگونه مشکلی در جنس قطعات، نحوه ساخت آنها و نوع اتصال ال ای دی ها به وجود آید که دچار آسیب دیدگی یکی از اجزا شود، موجب کاهش نور لامپ ال ای دی خواهد شد. بنابراین به صورت کلی کیفیت ال ای دی ها تاثیر به سزایی در بازدهی طولانی نوردهی دارد که معمولا لامپ هایی با کیفیت بالاتر گران تر هستند.

  • هیت سینک

زمانی که جریان برق از قطعات الکترونیکی عبور می کند، گرما تولید می شود. با تعبیه هیت سینک ها در ال ای دی ها این حرارت به بیرون دفع می شود. در واقع هیت سینک ها وظیفه دفع حرارت و پیشگیری از آسیب دیدگی قطعات در برابر گرما را بر عهده دارند. با بالارفتن دما و حرارت، نور لامپ به مرور کم خواهد شد، بنابراین تعبیه هیت سینک مناسب و با کیفیت موجب کنترل دما و افزایش طول عمر لامپ می گردد.

درجه حفاظت یکی از علت کم نور شدن لامپ ال ای دی

  • درجه حفاظت

علاوه بر کیفیت ساختاری قطعات و فسفر به کار رفته در لامپ ها، عدم توجه به درجه حفاظت لامپ و استفاده از آن در محیط نامناسب یکی از علت های کم شدن نور لامپ ال ای دی می باشد. بنابراین هنگام خرید لامپ ال ای دی باید بر اساس محیط مورد نظر و شرایط آب و هوایی، لامپ با درجه حفاظت مناسب را انتخاب نمود.

  • نوسانات دمای محیطی

با وجود مقاومت بالای لامپ ال ای دی در برابر نوسانات دمایی محیط، به مرور شاهد کاهش بازدهی نوری آن خواهیم بود. بنابراین قبل از خرید لامپ بر اساس شرایط دمایی محیط مورد نظر، بر اساس درجه حفاظت ثبت شده اقدام به انتخاب و خرید آن نمایید.

  • افت کارایی

یکی از علل کم شدن نور لامپ ال ای دی در طی زمان، افت کارایی لامپ است. با هر بار روشن شدن لامپ، جریان الکتریکی در لامپ جریان یافته و نور تولید می گردد. با هر بار عبور جریان و ولتاژ از لامپ، درصدی از درخشش لامپ کاهش می یابد. بنابراین به مرور زمان و در طی روشن خاموش شدن و عبور جریان و ولتاژ از لامپ، منبع نوری ال ای دی دچار افت کارایی و کم شدن بازدهی نوری می گردد.

  • اپوکسی داخل ساختار لامپ

یکی دیگر از علت کم شدن نور لامپ ال ای دی، اپوکسی به کار رفته در ساختار آن می باشد. به مرور زمان در اثر گرمای تولید شده از چراغ و جذب رطوبت محیط اطراف، اپوکسی رنگ زرد به خود گرفته و مقداری از نور تولید شده را به خود جذب کرده که سبب کاهش نوردهی ال ای دی می گردد.

 

روش‌های برطرف کردن علت کم شدن نور لامپ ال ای دیروش‌های جلوگیری از کم شدن نور لامپ ال ای دی

همانگونه که گفته شد، تمامی لامپ ها در طی زمان دچار افت شدت نور می شوند که یکی از علائم اتمام طول عمر لامپ می باشد که در اثر عوامل مختلفی به وجود می آید. در بالا با اصلی ترین علت های کم شدن بازدهی نوری لامپ های ال ای دی آشنا شدیم. در ادامه با روش های جلوگیری و برطرف کردن آنها خواهیم پرداخت:

  • میزان روشنایی و بازهی نوری لامپ ال ای دی مستقیما با ولتاژ و جریان عبوری از آن رابطه دارد. هرچه ولتاژ بیشتر شود، شدت نور نیز افزایش می یابد. بنابراین با تنظیم و کاهش مقدار مقاومت در درایور، سبب افزایش جریان در ال ای دی شده و روشنایی آن را افزایش دهید.
  • با تعبیه هیت سینک مناسب و کنترل دما و حرارت ایجاد شده، می توانید طول عمر لامپ را افزایش داده و از کم شدن شدت نور آن جلوگیری نمایید. باید در نظر داشت با افزایش دما، میزان خرابی و آسیب دیدن قطعات لامپ ال ای دی نیز افزایش یافته و در پی آن بازدهی نوری کم و مصرف انرژی افزایش می یابد.

نتیجه گیری

لامپ های ال ای دی با بهره گیری از مزایای بی شماری مانند بازدهی نوری بالا، مصرف پایین، طول عمر بالا، ایجاد حرارت کم و حفاظت از محیط زیست و انسان ها به دلیل عدم وجود جیوه و پرتوهای مضر یکی از پرکاربردترین و محبوب ترین منابع نوری تولید شده می باشند. به مرور زمان، شدت نوردهی لامپ ال ای دی کم می شود که یکی از علائم اتمام طول عمر لامپ خواهد بود. علت کم شدن نور لامپ ال ای دی، وابسته به عوامل مختلف از جمله ساختار و کیفیت کلی قطعات لامپ، میزان فسفر به کار رفته، درجه حفاظت و کنترل دمای لامپ می باشد که با به کارگیری روش های مطرح شده در این مطلب، می توان تا حدودی این علل را برطرف نمود.


فروشگاه اینترنتی امیران ال ای دی

گروه صنعتی امیران، به عنوان یکی از تولید کننده های مطرح لامپ های ال ای دی، با شعار همگام با طبیعت، اقدام به تولید لامپ های کم مصرف LED در ایران نموده است تا گامی موثر در راستای صرفه جویی در مصرف حامل های انرژی، رعایت حقوق مصرف کننده و سازگاری با محیط زیست بردارد. لامپ های ال ای دی امیران، با ویژگی های منحصر بفردی مانند مصرف انرژی کم و بازدهی بالا، جایگزین بسیار مناسبی برای سایر منابع روشنایی می باشند که در چندین نوع مختلف با کارایی های متفاوت به بازار ارائه می شوند. شما می توانید به واسطه راههای ارتباطی زیر، با گروه صنعتی امیران ال ای دی در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.