مقالات مرتبط با لامپ ال ای دی

عوامل موثر بر طول عمر لامپ ال ای دی چیست؟

عوامل موثر بر طول عمر لامپ ال ای دی

لامپ ال ای دی یکی از پرکاربردترین و محبوب ترین لامپ ها، به علت داشتن مزایا و ویژگی های بی شمار از جمله طول عمر، روشنایی بالا، مقاومت بالا، مصرف برق پایین و … می باشد. طول عمر و مقاومت لامپ ها، دو فاکتور مهم در انتخاب منابع روشنایی است که عوامل زیادی بر آنها تاثیر گذار است. چند نمونه از عوامل موثر بر طول عمر لامپ ال ای دی نسبت به سایر لامپ ها، رطوبت، دمای محیط، گرمای تولید شده در لامپ، کنترل گرمای تولید شده، منبع انرژی و شرایط اسیدی محیط ها بوده که موجب طول عمر بالاتر و مقاومت بیشتر در برابر عوامل درونی و بیرونی می شود. در ادامه به بررسی اجمالی عوامل موثر بر طول عمر لامپ ال ای دی خواهیم پرداخت و راهکارهایی را جهت افزایش آن ارائه خواهیم داد.

انواع لامپ ال ای دی امیران

لامپ استوانه ای لامپ حبابی لامپ اشکی شمعی لامپ فن دار

برای مشاهده محصولات هر یک از دسته بندی های لامپ ال ای دی امیران، کافی است روی تصویر مورد نظر کلیک کنید.

لامپ ال ای دی چیست؟

لامپ های ال ای دی تشکیل شده از تعدادی دیود بر روی یک برد بوده که با عبور جریان و ولتاژ مناسب از آنها نور تولید می شود. این نوع محصولات حرارت بسیار کمی تولید می کنند، به این معنی که 80 درصد انرژی مصرفی آنها به نور تبدیل می شود. مزایای لامپ های ال ای دی، شامل طول عمر و بهره وری بالا، عدم افت شار نوری و عدم وجود پرتوهای فرابنفش و مادون قرمز می باشند. همچنین عواملی مانند سازگاری با محیط زیست، مقاوم و نشکن بودن حباب لامپ ال ای دی، تنوع در طراحی و رنگ، عملکرد در دمای بسیار پایین یا بسیار بالا، تعداد خاموش روشن، ولتاژ پایین و امکان تنظیم زاویه تابش، موجب شده به سرعت جایگزین مناسبی به جای سایر منابع روشنایی گردند.  در ادامه به بررسی عوامل موثر بر طول عمر لامپ ال ای دی می پردازیم.

لامپ ال ای دی، ساختار و ویژگی های آن را بشناسید

طول عمر لامپ های ال ای دی

راجع به طول عمر دقیق لامپ ال ای دی نمی توان نظر دقیقی ارائه کرد، زیرا عوامل بسیاری بر طول عمر لامپ ال ای دی تاثیرگذار می باشند. اما با خرید لامپ ال ای دی تا مدت زمان زیادی نیاز به تعویض آنها نخواهد بود، این امر به کاهش هزینه ها نیز کمک می کند. بنابراین محصولات ال ای دی جهت استفاده در شرایط متفاوت مانند سرما یا گرمای زیاد، هوای بارانی و محیط هایی که تعویض لامپ در آنجا مشکل است، انتخاب مناسبی می باشند.

رطوبت یکی از عوامل موثر بر طول عمر لامپ ال ای دی

عوامل تاثیر گذار بر طول عمر لامپ ال ای دی

به طور معمول لامپ های ال ای دی با گذشت زمان، دچار افت شدت نوردهی خواهند شد. عوامل بسیاری بر طول عمر لامپ ال ای دی تاثیر گذار است، اما تعدادی از آن عوامل مانند رطوبت، دمای محیط، گرمای تولید شده در لامپ، کنترل گرمای تولید شده، منبع انرژی و شرایط اسیدی محیط ها دارای اولویت بالاتری نسبت به دیگر عامل ها هستند که در ادامه به بررسی دقیق آنها خواهیم پرداخت.

رطوبت یکی از عوامل موثر بر طول عمر لامپ ال ای دی

رطوبت موجب زنگ زدگی و خوردگی اجزای فلزی می شود. به علت تعبیه قطعات الکتریکی و فلزی در لامپ های ال ای دی، رطوبت موجب زنگ زدگی آنها و کاهش طول عمر مفید لامپ می گردد. بنابراین رطوبت یکی از مهم ترین عوامل موثر بر طول عمر لامپ های ال ای دی است و در صورت استفاده از این محصولات در محیط های خشک، می توان طول عمر آنها را به حداکثر رساند.

دمای محیط یکی از عوامل موثر بر طول عمر لامپ ال ای دی

طول عمر لامپ ال ای دی تحت تاثیر دمای محیط قرار دارد. در واقع سرد یا گرم بودن زیاد محیط یا تغییر ناگهانی دما از سرد به گرم یا برعکس، موجب کاهش طول عمر لامپ ال ای دی می شود. به همین علت این محصول نباید در دمای محیطی بی ثبات، نزدیک بخاری یا کولر و … قرار گیرد. همچنین هنگامی که قصد استفاده از لامپ ال ای دی در محیط بیرون یا حمام را دارید، باید بر اساس IP یا درجه حفاظت ثبت شده برای آنها، محصول مناسب را انتخاب نمایید.

گرمای تولید شده در لامپگرمای تولید شده در لامپ

با عبور جریان و ولتاژ از دیودهای نصب شده بر روی برد لامپ ال ای دی، گرمای کمی تولید می شود. اما همین گرما و حرارت در صورت عدم کنترل یا خروج از لامپ، طول عمر منبع روشنایی کاهش می یابد. خروج دما بسته به نوع و مدل ال ای دی ها، از طریق کنترل کننده، درایورها یا هیت سینک ها امکان پذیر می باشد.

درایور و هیت سینک مناسب

درایور ال ای دی و کنترل کننده ها با کنترل جریان و ولتاژ دریافتی از منبع انرژی مخصوصا هنگام نوسان برق، به صورت مستقیم بر طول عمر لامپ ال ای دی موثر می باشند. زمانی که حرارت در لامپ افزایش می یابد، درایور از عبور ولتاژ زیاد در لامپ جلوگیری کرده و سبب کاهش گرما می شود.

منبع انرژی مناسب

یکی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار منبع انرژی است که برق و ولتاژ دریافتی از طریق آن تامین می گردد. منبع انرژی باید به دور از نوسانات باشد. بنابراین هنگام اتصال لامپ به منبع انرژی به فاکتورهایی مانند جریان برق، رتبه بندی، عدم نوسان برق و میزان ولتاژ آن توجه نمایید.

شرایط اسیدی محیط

قرار گرفتن لامپ های عادی در محیط های اسیدی و کارخانه هایی که کار تولید مواد اسیدی و نمکی دارند، سبب کاهش طول عمر لامپ می گردد. بنابراین مناسب ترین منبع روشنایی جهت این نوع محیط ها، انواع ال ای دی ها با بالاترین IP موجود که در محفظه ای پوشیده قرار گرفته است، خواهند بود.

روش های موثر بر عوامل موثر بر طول عمر لامپ ال ای دیروش های افزایش عمر لامپ ال ای دی

همانگونه که گفته شد، عوامل متعددی بر طول عمر لامپ ال ای دی اثر گذار می باشد که چند نمونه از مهم ترین آنها را مورد بررسی قرار دادیم. رعایت یک سری اصول، قوانین و شرایط نگهداری لامپ های ال ای دی موجب می شود از حداکثر طول عمر آنها استفاده نمایید. این شرایط تقریبا برای تمامی ال ای دی ها یکسان می باشد. اما برای لامپ ها با IP های متفاوت، شرایط فرق خواهد کرد. در ادامه با در نظر گرفتن حدود رنج درجه حفاظت یکسان، روش های موثر بر افزایش طول عمر لامپ های ال ای دی را مورد بررسی قرار می دهیم.

  • مدیریت گرمای لامپ
  • خرید لامپ با IP و ویژگی های مناسب شرایط محیطی مد نظر
  • عدم روشن و خاموش کردن مداوم لامپ
  • روشن و خاموش نمودن هوشمند لامپ
  • مراقبت محیطی
  • توجه به منبع انرژی
  • توجه به درایورها و قطعات داخلی لامپ

نتیجه گیری

لامپ های ال ای دی به دلیل ویژگی ها و مزایای بی شماری که دارند، یکی از پرفروش ترین و محبوب ترین منابع روشنایی به شمار می روند. طول عمر بالای این نوع لامپ، از مهم ترین مزایای آن محسوب می شود که عوامل زیادی بر کاهش یا افزایش آن تاثیر گذار می باشد. در این مقاله تلاش شده، عوامل موثر بر طول عمر لامپ ال ای دی را به صورت کامل مورد بررسی قرار داده تا مخاطبین با بهینه کردن شراط محیطی، بتوانند از لامپ های ال ای دی با حداکثر طول عمر استفاده نمایند و موجب صرفه جویی در هزینه های مصرفی گردند.


فروشگاه اینترنتی امیران ال ای دی

گروه صنعتی امیران، به عنوان یکی از تولید کننده های مطرح لامپ های ال ای دی، با شعار همگام با طبیعت، اقدام به تولید لامپ های کم مصرف LED در ایران نموده است تا گامی موثر در راستای صرفه جویی در مصرف حامل های انرژی، رعایت حقوق مصرف کننده و سازگاری با محیط زیست بردارد. لامپ های ال ای دی امیران، با ویژگی های منحصر بفردی مانند مصرف انرژی کم و بازدهی بالا، جایگزین بسیار مناسبی برای سایر منابع روشنایی می باشند که در چندین نوع مختلف با کارایی های متفاوت به بازار ارائه می شوند. شما می توانید به واسطه راههای ارتباطی زیر، با گروه صنعتی امیران ال ای دی در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.