لامپ ال ای دی

لامپ ال ای دی، ساختار و ویژگی های آن را بشناسید

لامپ ال ای دی و بررسی آن

لامپ‌های ال ای دی در ابتدا بیشتر به عنوان یک چراغ قرمز رنگ در درون دستگاه‌های الکترونیکی کاربرد داشتند، اما با توجه به مصرف برق کم نسبت به سایر لامپ‌ها، عمر بسیار بالا، فناوری جدید و تنوع رنگی توانسته‌اند جایگزین مناسبی برای لامپ های پر مصرف رشته ای باشند. این لامپ ها حرارت بسیار کمی تولید می کنند، به این معنی است که 90 درصد انرژی مصرفی آنها به نور تبدیل می شوند.

این محصول دارای طول عمر بیشتر نسبت به لامپ رشته ای قدیمی و کارآمدتر از لامپ های فلورسنت می باشد. عمر این لامپ طولانی تر از 8000 ساعت می باشد و درخشش و میزان روشنایی آن بیشتر از ده سال بدون تغییر می ماند و مانند سایر لامپ ها با گذشت زمان سوسو نمی زند.  لامپ های ال ای دی دارای طیف نوری خالص و درخشندگی یک نواخت هستند، به همین علت نور سفید، رنگ اصلی و استاندارد این لامپ می باشد.

لامپ های ال ای دی امیران

لامپ استوانه ای لامپ حبابی لامپ اشکی شمعی لامپ فن دار

برای مشاهده محصولات هر یک از دسته بندی های لامپ های ال ای دی، کافی است روی تصویر مورد نظر کلیک کنید.

لامپ های ال ای دی از سه جزء اصلی تشکیل شده‌اند:

SMD: مجموعه ای از دیودهای نوری که نور تولید می کنند.

مبدل ها: تبدیل برق AC به DC

هیتسینک: از جنس آلومینیوم و انتقال دهنده حرارت می باشد.

SMDها برق DC را از مبدل ها دریافت می کنند و به نور تبدیل می کنند. هیتسینک گرما را از  SMDها می‌گیرد و به بیرون انتقال می‌دهد. لامپ های ال ای دی گرمای بسیار کمی دارند، با این حال باید این حرارت کنترل شود، هر چه بهتر این کار انجام شود، طول عمر لامپ بیشتر خواهد شد. بنابراین هیتسینک نقش تعیین کننده ای در طول عمر این لامپ‌ها دارد. جهت بررسی تفاوت لامپ ال ای دی و SMD، می توانید مقاله ای که در این رابطه نوشته شده است را مطالعه نمایید.

هیت سینک چیست و عملکرد آن در انتقال حرارت چگونه است؟

اجزا لامپ ال ای دی

پارامترهای مهم لامپ های ال ای دی

اشکال ، اندازه ها و حجم های مختلف می توانند ما را در انتخاب انواع لامپ های ال ای دی مردد کنند. اینکه چه نوع لامپی را برای چه کاربردی بخریم، نیازمند بررسی چندین پارامتر مهم است که در ادامه به آنها می پردازیم.

شاخص نمود رنگ چیست؟

نور خورشید به عنوان منبع اصلی نور بر روی کره زمین، بهترین و طبیعی ترین حالت دید را فراهم می نماید. بنابراین بهترین منابع برای دید، طیف های نوری هستند که بیشترین شباهت به نور خورشید را داشته باشند. شاخص نمود رنگ معیاری برای تشخیص کیفیت نور بوده و نشان دهنده‌ی تعداد رنگ‌های تشکیل شده توسط یک منبع روشنایی است که بین عدد 0 تا 100 تعریف می‌شوند و مقدار آن با کیفیت تولید نور سفید متناسب است. هرچه مقدار شاخص بالاتر باشد، نشان دهنده کیفیت نوری بهتر با ترکیب رنگ‌های بیشتری می‌باشد و در مراکزی که نیاز به دقت و تفکیک نوری بیشتر است، مانند موزه‌ها استفاده می‌شود. در منازل شاخص بین 80 تا 90 نیاز می ‌باشد.

لومن ( lm )

میزان درخشش یک لامپ را با لومن بیان می کنیم. برای مقایسه لامپ ها با توان های مصرفی برابر، این پارامتر، معرفی کننده لامپ بهتر با بازدهی نور بالاتر است.

تفاوت لوکس، لومن و کاندلا [شناخت واحدهای اندازه گیری]

توان لامپ های ال ای دی (W)

وات واحد اندازه گیری توان است که بیان کننده میزان انرژی تولیدی یا مصرفی است. در انواع چراغ ال ای دی نیز این پارامتر بیانگر میزان مصرف برق برای تولید لومن لامپ است و از پارامترهای مهم در انتخاب لامپ به شمار می رود.

ولتاژ و فرکانس لامپ های ال ای دی

ال ای دی ها خود به تنهایی به برق مستقیم DC با ولتاژ کم نیاز دارند، اما برای مصارف ساختمانی و خانه ها از لامپ هایی با محدوده ولتاژ 220 تا 240 ولت AC و فرکانس 50 هرتز استفاده می شود، دلیل انتخاب محدوده از سوی تولید کنندگان، نواسانات برق متناوب شهری AC می باشد.

بهره نوری لامپ های ال ای دی ( lm/w )

بهره نوری یا بازده یک لامپ را مقدار تولید نور لامپ (لومن) نسبت به میزان مصرف انرژی الکتریکی (وات) تعریف می کنند و بهره نوری لامپ ها با یکای لومن بر وات مقایسه می شود. در انتخاب لامپ بهره نوری بسیار مهم می باشد، زیرا نشان دهنده ی مقرون به صرفه بودن لامپ است.

محدوده ی دمای کارکرد لامپ LED

لامپ های ال ای دی در برابر سرما و گرما مقاومت دمایی بالاتری نسبت به دیگر لامپ ها دارند، این مقاومت به جنس ساخت بدنه آنها مربوط می شود. در لامپ هایی با بدنه آلومینیومی با دفع حرارتی بالا این بازه دمایی بین منفی 20 تا مثبت 50 درجه سانتیگراد است، با بدنه پلاستیکی و سرامیکی با دفع حراراتی پایین، این بازه دمایی به منفی 10 تا مثبت 40 درجه سانتیگراد کاهش می یابد.

 

درجه حفاظت یا IP لامپ های ال ای دی

درجه حفاظت یا IP لامپ های ال ای دی

هر جسم در برابر نفوذ ذرات مایع، جامد، گرد و غبار و ….  تا حدی از خود محافظت می کند. درجه حفاظت IP را با یک عدد دو رقمی مشخص می کنند که عدد اول به معنای میزان نفوذ پذیری در برابر اجسام جامد مانند گرد و غبار و عدد دوم مشخص کننده نفوذ پذیری در برابر آب و رطوبت می باشد.

درجه حفاظت یا شاخص IP در تجهیزات روشنایی

مزایای لامپ ال ای دی

 • مصرف انرژی پایین
 • طول عمر بالا
 • مقاومت بالا
 • تنظیم میزان نور
 • ثبات شدت نور
 • تنوع رنگ
 • عدم آسیب به سلامتی انسان
 • بازده نوری
 • تنظیم شدت نور
 • تنظیم زاویه تابش
 • عدم وجود پرتوهای فرابنفش و مادون قرمز
 • به کارگیری با ولتاژهای بسیار پایین

مزایای لامپ ال ای دی [12 مزیت بی نظیر لامپ LED]

نصب صحیح و سازگاری لامپ های ال‌ای‌دی با سرپیچ‌های متفاوت

نصب رو به بالای لامپ باعث انتقال حرارت بهتر، نورپردازی یکنواخت‌ تر و افزایش طول عمر لامپ خواهد شد. چنانچه لامپ رو به پایین نصب شود، سایه‌ها تیره‌ تر و قسمت‌ های روشن درخشان‌ تر دیده می‌شوند. این نوع نور پردازی برای مصارف خانگی به هیچ عنوان توصیه نمی‌ شود. برای لامپ مدل حبابی تا 50 وات دارای سرپیچ معمولی(E27)، لامپ های دارای وات بالا سرپیچ بزرگ(E40)، مدل اشکی که در لوستر نصب می‌شوند سرپیچ شمعی(E14) و هالوژن SMD و COB سرپیچ استارتی(MR16) مورد استفاده قرار می گیرند.

ویژگی لامپ های ال ای دی

برخی از ویژگی های لامپ ال ای دی عبارتند از:

 • سرعت روشن شدن لامپ LED بسیار بالا است.
 • در سیستم های مخابراتی (فیبر نوری) و انتقال داده کاربرد بسیاری دارد.
 • استفاده در داخل و خارج از ساختمان مانند نورپردازی نمای ساختمان
 • از لحاظ مصرف انرژی در مقایسه با سایر لامپ ها، روشنایی بهینه تری دارد.
 • جریان مصرفی در حد میلی آمپر می باشد.
 • مصرف کم و طول عمر بالا، باعث کاهش هزینه های جاری و تعمیر و نگهداری سیستم روشنایی ساختمان می شود.

 

لامپ ال ای دی از نظر تکنولوژی ساخت

لامپ ال ای دی از نظر تکنولوژی ساخت

لامپ LED از نظر تکنولوژی ساخت به سه دسته مختلف تقسیم بندی می شود که شامل موارد زیر است:

لامپ دیپ

به لامپ LED قدیمی یا معمولی شهرت دارد که به دلیل تک رنگ بودن و بهره نوری پایین، استفاده از این نوع لامپ محدود شده است. در موارد خاصی از جمله چراغ راهنمایی و رانندگی، بیلبورد شهری و نمایشگر ها با امکان رویت در دور دست کاربرد دارد.

لامپ ال ای دی SMD

از ویژگی های اصلی مدل SMD بازدهی و طول عمر بالا است که بسیار کارآمد، انعطاف پذیر، دارای تنوع رنگ، وضوح بالا، حجم بسیار کم، زاویه دید بیشتر و صرفه جویی در انرژی می باشد. این مدل لامپ ها با قرار دادن تعداد بیشتری از تراشه ها به شکل مستطیل که لومن بر وات بالایی دارد، در سیستم روشنایی ساختمان های مدرن بخصوص در نورپردازی نما استفاده می شوند.

لامپ COB

به علت مصرف پایین انرژی در لامپ COB، از آن در گوشی های هوشمند و دوربین استفاده می کنند. از ویژگی های مهم این نوع لامپ، می توان به تک رنگ بودن، انتقال دما و مدیریت حرارتی اشاره نمود که با استفاده از خمیر سیلیکون و سینک گرماگیر مشکل انتقال دمای این محصول برطرف شده است.

انتخاب لامپ ال ای دی مناسب

برای  خرید لامپ LED برای منازل خود باید به یک سری از نکات توجه کنید که عبارتند از:

 • پایه لامپ ال ای دی
 • شکل ظاهری لامپ LED
 • مقدار نور و درخشندگی لامپ ال ای دی (لومن)
 • رنگ روشنایی لامپ LED

انواع لامپ ال ای دی

انواع لامپ ال ای دی

لامپ های ال ای دی دارای انواع متفاوتی می باشند که در زیر به بررسی دو مدل از آنها می پردازیم.

لامپ حبابی

لامپ های ال ای دی حبابی از جمله پرکاربردترین انواع لامپ ها محسوب می شوند و به دلیل شکل ظاهری و قابلیت پرتاب نور مستقیمی که دارند، برای محیط هایی که نیاز به نور زیادی می باشد، مانند خانه ها، میوه فروشی ها، فروشگاه ها و کارگاه های تولیدی، مناسب می باشند. زاویه تابش نور در این لامپ ها 135 درجه ای بوده و دارای طول عمر بالایی می باشند. توان مصرفی لامپ ال ای دی حبابی امیران، 9، 12، 15 و 20 وات می باشد.

لامپ های ال ای دی شمعی

این لامپ ها از شناخته شده ترین انواع لامپ LED محسوب می شوند که شاخص نمود رنگ بیش از 80 و زاویه تابشی معادل 250 درجه دارند. از این لامپ ها به منظور استفاده در لوستر، لامپ های سرویس بهداشتی، آباژورها، چراغ های مطالعه و چراغ های خواب استفاده می شود.

نتیجه گیری

لامپ های ال ای دی طول عمر بالایی نسبت به دیگر لامپ ها دارند، همچنین دارای مزیت‌هایی مانند کاهش هزینه‌های نگهداری و ایمنی بیشتر می باشند. در واقع این لامپ ها بهترین روش‌ صرفه جویی در مصرف انرژی هستند که در انواع مختلف از جمله حبابی،اشکی شمعی و استوانه ای با رنگ نور متفاوت به بازار عرضه می شوند.


فروشگاه اینترنتی امیران ال ای دی

گروه صنعتی امیران، به عنوان یکی از تولید کننده های مطرح لامپ های ال ای دی، با شعار همگام با طبیعت، اقدام به تولید لامپ های کم مصرف LED در ایران نموده است تا گامی موثر در راستای صرفه جویی در مصرف حامل های انرژی، رعایت حقوق مصرف کننده و سازگاری با محیط زیست بردارد. لامپ های ال ای دی امیران، با ویژگی های منحصر بفردی مانند مصرف انرژی کم و بازدهی بالا، جایگزین بسیار مناسبی برای سایر منابع روشنایی می باشند که در چندین نوع مختلف با کارایی های متفاوت به بازار ارائه می شوند. شما می توانید به واسطه راههای ارتباطی زیر، با گروه صنعتی امیران ال ای دی در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *