مقالات مرتبط با روشنایی

لامپ برای زردی نوزاد [بهترین درمان زردی بچه]

لامپ برای زردی نوزاد

زردی وضعیتی است که در آن پوست و سفیدی چشم به دلیل تجمع بیلی روبین زرد می شوند. بیلی روبین یک رنگدانه چهار حلقه ‌ای بوده که در اثر شکستن هموگلوبین ایجاد می شود. حدودا 70 تا 80 درصد بیلی روبینی که در طول روز ساخته می شود، از شکستن هموگلوبین گلبول‌ های قرمز فرسوده و قدیمی خون به وجود می آیند. تا 60 درصد از نوزادان در هفته اول تولد دچار زردی می شوند. برخی از نوزادان ممکن است بیماری های زمینه ای یا کمبود آنزیم داشته باشند، اما علت زردی در اکثر نوزادان، ناکارآمدی در پردازش بیلی روبین است. یکی از بهترین درمان های زردی نوزادان، استفاده از لامپ زردی نوزاد است.

این درمان با نوع خاصی از نور انجام می شود و از نورهای فلورسنت درخشان لامپ های بیلی لایت یا نورهای دیگر که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم، استفاده می گردد. طول موج خاصی از این نورها می توانند بیلی روبین را به شکلی تجزیه کنند که بدن بتواند از طریق ادرار و مدفوع از شر آن خلاص شود. با ما همراه باشید تا در این مقاله به طور کامل لامپ زردی نوزاد و فتوتراپی را بررسی نماییم.

لامپ زردی نوزاد یا فتوتراپی چیست؟

لامپ زردی نوزاد یا فتوتراپی یک درمان نوری ویژه است که برای نوزادانی که زردی دارند مورد استفاده قرار می گیرد و این روش نسبتاً ارزان و غیر تهاجمی می باشد. همانطور که گفتیم زردی یک تغییر رنگ مایل به زرد در پوست و چشم نوزادان است که به دلیل رنگدانه ای به نام بیلی روبین ایجاد می شود. 60 درصد نوزادان در بدو تولد با زردی متولد می شوند. لامپ زردی بچه یا فتوتراپی به بدن کودک شما کمک می کند تا از شر بیلی روبین اضافی (ماده زرد رنگ) خلاص شود. این فرآیند باعث می شود که کبد کودک شما راحت تر کار کند و بیلی روبین را از طریق ادرار و مدفوع از خون او خارج نماید.

در این روش درمان زردی نوزاد، پوست نوزاد تا زمانی که سطح بیلی روبین به حالت طبیعی کاهش یابد، در معرض انواع خاصی از نورها با طول موج مشخصی قرار می گیرد. از زمانی که اثرات نور بر بیلی روبین برای اولین بار در سال 1958 کشف شد، فتوتراپی به طور موثری برای درمان زردی نوزادان تازه متولد شده مورد استفاده قرار گرفته است.

لامپ زردی نوزاد یا فتوتراپی چیست؟

لامپ زردی نوزاد چگونه کار می کند؟

قرار گرفتن در معرض نور لامپ زردی نوزاد، بیلی روبین را به دو نوع مولکول محلول در آب تبدیل می کند و جذب نور باعث می‌ شود که مولکول ‌های بیلی روبین با اکسیژن واکنش نشان دهند و به این ترتیب امکان دفع آن از طریق ادرار فراهم می شود. نور لامپ زردی نوزاد اغلب آبی به نظر می رسد و ممکن است نوری در طیف آبی و سبز با طول موج های 430 تا 490 نانومتر ساطع کند. این درمان با لامپ معروف به بیلی لایت یا با بیلی بلنکت انجام می شود. دو نوع اصلی از فتوتراپی برای نوزادان وجود دارد که عبارتند از:

فتوتراپی معمولی: در این فتوتراپی، کودک شما زیر یک لامپ فلورسنت هالوژن یا فشرده قرار می گیرد.

فتوتراپی فیبر نوری: در این فتوتراپی، کودک روی پتویی که دارای کابل های فیبر نوری است، قرار می گیرد. نور از طریق کابل های فیبر نوری عبور می کند و به پشت کودک شما می تابد.

در هر دو روش فتوتراپی، پوست کودک شما در معرض نور قرار می گیرد. در بیشتر موارد، فتوتراپی معمولی برای نوزادان انجام می شود. اگر نوزاد نارس باشد، ممکن است از فتوتراپی فیبر نوری استفاده شود. حتی پس از فتوتراپی معمولی یا فیبر نوری، اگر زردی نوزادتان بهبود نیابد، ممکن است چندین بار فتوتراپی مداوم انجام شود که شامل استفاده همزمان بیش از یک نور است.

از چه نوری در لامپ زردی نوزاد استفاده می شود؟

انواع نورهای مورد استفاده در فتوتراپی برای زردی بچه شامل موارد زیر است:

لامپ های هالوژن: لامپ های هالوژن، نور گرم سفید و زرد تولید می کنند که می تواند در درمان زردی نوزاد موثر باشد. در هنگام استفاده از فتوتراپی با لامپ های هالوژن باید مراقب این چراغ ها بود تا باعث سوختگی، گرمازدگی و کم آبی بدن نوزاد نشود.

لوله های فلورسنت: لوله های فلورسنت آبی ویژه، نوری در طیف سبز آبی تولید می کنند که در نفوذ به پوست بسیار موثر است و به خوبی توسط بیلی روبین جذب می شود.

فتوتراپی فیبر نوری: دستگاه های فتوتراپی فیبر نوری، نور را از یک لامپ با شدت بالا به یک پتوی فیبر نوری، معروف به Biliblanket می فرستند. Biliblankets ممکن است همراه با لامپ ال ای دی، فلورسنت یا هالوژن استفاده شود.

سیستم های فتوتراپی ال ای دی: سیستم های فتوتراپی ال ای دی که از ال ای دی های نیترید گالیوم استفاده می کنند، جدیدترین لامپ برای زردی نوزاد هستند. این سیستم، نور را در طول موج هایی ساطع می کنند که به طور موثر توسط بیلی روبین جذب می شوند و می توان با استفاده از نسبت های مختلف نورهای آبی و سبز، آن را سفارشی کرد. آنها گرمای بسیار کمی تولید می کنند و برای استفاده ی نسبتا نزدیک به پوست کودک بی خطر هستند. سیستم های فتوتراپی ال ای دی، یکی از بهترین لامپ های زردی نوزاد محسوب می شوند و نسبت به سایر روش های فتوتراپی مناسب تر هستند، زیرا لامپ های ال ای دی انرژی بسیار کمی مصرف می کنند و از نظر سلامت نیز بی خطر می باشند.

از چه نوری در لامپ زردی نوزاد استفاده می شود؟

مدت زمان درمان زردی با لامپ زردی نوزاد

زردی با 24 ساعت استفاده ی فشرده از لامپ زردی نوزاد، معمولاً با کاهش 30 تا 40 درصدی غلظت بیلی روبین در خون به طور قابل توجهی بهبود می یابد. اکثر نوزادان به فتوتراپی برای 24 تا 48 ساعت نیاز دارند، اما برخی نیز ممکن است تا یک هفته نیاز به این درمان داشته باشند. اگر با این روش سطح بیلی روبین به میزان قابل توجهی کاهش پیدا نکند، نوزادان مبتلا به هیپربیلی روبینمی نیاز به درمان های دیگری خواهند داشت.

جمع بندی

همانطور که گفتیم زردی نوزاد به شرایطی گفته می شود که ماده ای به نام بیلی روبین باعث زرد شدن پوست و سفیدی چشم های نوزاد می شود. یکی از بهترین روش های درمان زردی نوزاد، لامپ زردی نوزاد یا فتوتراپی می باشد. این لامپ ها و نورها انواع مختلفی دارند که بی خطرترین و مناسب ترین آنها، سیستم فتوتراپی ال ای دی می باشد. در این نوع فتوتراپی از لامپ های ال ای دی برای درمان زردی نوزاد استفاده می شود.


فروشگاه اینترنتی امیران ال ای دی

گروه صنعتی امیران، به عنوان یکی از تولید کننده های مطرح لامپ های ال ای دی، با شعار همگام با طبیعت، اقدام به تولید لامپ های کم مصرف LED در ایران نموده است تا گامی موثر در راستای صرفه جویی در مصرف حامل های انرژی، رعایت حقوق مصرف کننده و سازگاری با محیط زیست بردارد. لامپ های ال ای دی امیران، با ویژگی های منحصر بفردی مانند مصرف انرژی کم و بازدهی بالا، جایگزین بسیار مناسبی برای سایر منابع روشنایی می باشند که در چندین نوع مختلف با کارایی های متفاوت به بازار ارائه می شوند. شما می توانید به واسطه راههای ارتباطی زیر، با گروه صنعتی امیران ال ای دی در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.