مقالات مرتبط با لامپ ال ای دی

لامپ فیلامنتی چیست و چه ویژگی ها و کاربردهایی دارد؟

لامپ فیلامنتی

لامپ های فیلامنتی تلفیقی از تکنولوژی جدید لامپ ال ای دی و ظاهر کلاسیک لامپ های رشته ای قدیمی می باشند. در واقع از لحاظ ظاهری بسیار شبیه به لامپ های رشته ای قدیمی و از جنبه کارایی مانند لامپ های ال ای دی است. این لامپ ها به دلیل ظاهر زیبا، تولید گرمای کمتر نسبت به منابع نوری دیگر و مصرف برق پایین، جهت نورپردازی های محیط و طراحی های داخلی بسیار کاربرد دارند. در ادامه به بررسی لامپ های فیلامنتی، مزایا، ویژگی ها و ساختار آنها می پردازیم.

انواع لامپ ال ای دی امیران

لامپ استوانه ای لامپ حبابی لامپ اشکی شمعی لامپ فن دار

برای مشاهده محصولات هر یک از دسته بندی های لامپ ال ای دی امیران، کافی است روی تصویر مورد نظر کلیک کنید.

لامپ فیلامنتی چیست؟

این محصولات نوعی از لامپ های ال ای دی با ظاهری شبیه به لامپ های رشته ای، ساخته شده از تکنولوژی SMD می باشند. لامپ فیلامنتی به دلیل ظاهر کلاسیک و مصرف پایین برق، مناسب ترین انتخاب جهت طراحی داخلی و چراغ لوسترهای محیط بوده، زیرا با تولید نوری برابر با لامپ های رشته ای، دارای مصرف برق پایین، برابر با ال ای دی هستند.

این منابع روشنایی با انواع سرپیچ ها سازگار بوده، بنابراین می توان آنها را جایگزین تمامی منابع روشنایی قدیمی کرد. این لامپ در انواع متفاوتی از نظر ظاهری از جمله استوانه ای، لوله ای، شمعی، استاندارد، کروی و … تولید و به بازار عرضه شده است. فسفر به کار رفته در این محصولات با رنگ های متفاوت موجب تغییر دمای رنگ لامپ ها شده که باعث تغییر رنگ نور به صورت آفتابی و سفید در آنها می گردند. با اینکه این محصولات زیر مجموعه ای از لامپ های ال ای دی می باشند، اما زاویه تابش نور آنها 360 درجه بوده که تفاوت قابل توجهی با زاویه تابش 180 درجه لامپ های ال ای دی دارد.

تفاوت لامپ رشته‌ای با لامپ فیلامنتی 

اصلی ترین تفاوت در ساختار، طول عمر، حرارت تولید شده و شدت نور این دو منبع روشنایی است. در ادامه تفاوت هر دو لامپ را به تفکیک مورد بررسی قرار می دهیم.

لامپ های رشته ای

 لامپ های رشته ای تشکیل شده از رشته های تنگستن، درون حباب مقاوم در برابر حرارت و پر شده از گازهای نیتروژن و آرگون است. در این لامپ ها گرمای تولید شده از این رشته ها تبدیل به نور می شوند، به همین دلیل در این محصولات حرارت زیادی تولید می گردد. با توجه به مطالب گفته شده، حباب های لامپ های رشته ای باید مقاوم در برابر حرارت باشند تا با گرم شدن زیاد شکسته نشوند. در این منابع 20 درصد انرژی دریافت شده توسط لامپ به نور و 80 درصد آن به گرما تبدیل خواهد شد.

لامپ فیلامنتی

این محصولات از لحاظ ظاهری بسیار شبیه به لامپ های رشته ای بوده، اما به جای تعبیه رشته های تنگستن، از دیودهای نوری با چیدمان خاص (رشته های فیلامنت ال ای دی) که شبیه رشته های تنگستن نمایش داده می شوند، استفاده شده است. در این لامپ ها به جای تبدیل گرما به نور، با عبور جریان و ولتاژ از دیودها، نور تولید می شود. به همین علت به نسبت گرمای بسیار پایین، طول عمر لامپ افزایش می یابد. در لامپ های فلامنتی 20 درصد انرژی به گرما و 80 درصد باقی مانده به نور تبدیل می شود.در این مورد عملکردی مشابه لامپ رشته ای ارائه می دهد.

اجزای لامپ فیلامنتی

اجزای لامپ فیلامنتی

به صورت کلی اجزای تشکیل دهنده این منبع روشنایی شامل تراشه های فیلامنت، حباب، درایور و سرپیچ ها بوده که در ادامه مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 • تراشه‌های فیلامنت

 تعداد زیادی تراشه ال ای دی به صورت نوار نازک فلزی در این محصول تعبیه گردیده است. تعداد 22 عدد ال ای دی 3 ولتی بر روی هر یک از این تراشه ها نصب شده و هر تراشه کمتر از یک ولت برق مصرف می کند. بنابراین مصرف برق در لامپ، حدودا برابر با 13 میلی آمپر می باشد. هر کدام از این تراشه ها نور را در تمام جهت منتشر می کنند.

 • حباب

حباب هایی از جنس شیشه و برای محافظت اطراف شاخه های فلامینت قرار گرفته است که نور را 360 درجه پخش میکنند.

 • درایور

جنس و کارکرد درایورها ارتباط مستقیم با طول عمر لامپ ها دارد که بالای سر پیچ نصب می شوند. کار مبدل ها تبدیل برق مستقیم شهری به ولتاژ متناسب با نیاز لامپ می باشد. همچنین زمان بالا رفتن حرارت در لامپ، با کنترل جریان و ولتاژهای عبوری، دما کاهش یافته که باعث افزایش طول عمر لامپ ها می گردند.

 • سرپیچ

این لامپ ها با انواع سرپیچ های متفاوت، تولید و به بازار عرضه شده است. بنابراین، این لامپ ها با انواع مختلف سر پیچ ها هم خوانی دارند و به راحتی می توان آنها را جایگزین هر نوع لامپی نمود. از پر کاربردترین سرپیچ یا پایه لامپ ها می توان به سرپیچ با پایه 27 و 14 اشاره کرد.

انواع لامپ فیلامنتیانواع لامپ فیلامنتی

این محصولات بر اساس ظاهر و کارایی در انواع متفاوتی، جهت محیط های مختلف تولید و به بازار عرضه شده است. از مدل های محبوب و پر فروش آن می توان به اشکی، شمعی و حبابی اشاره کرد. از مدل های شمعی و اشکی به دلیل ظاهر زیبا، برای انواع لوسترها استفاده می شود. مدل حبابی آن به دلیل تنوع بسیار بدون قرار گرفتن در لوستر، به صورت تکی استفاده شده که آن را متمایز از دیگر انواع این محصول می کند. در ادامه انواع لامپ های فیلامنتی به اختصار نام برده شده است.

 • لامپ فیلامنتی شمعی
 • لامپ فیلامنتی اشکی ال ای دی
 • لامپ فیلامنتی حبابی
 • لامپ لوله ای فیلامنتی و …

ویژگی‌های لامپ فیلامنتی

این منابع روشنایی به دلیل ظاهر، ویژگی و کارایی منحصر به فردی که دارند، در اماکن مختلفی از جمله کافه ها، رستوران ها، لوستر ها، اتاق خواب ها، به عنوان لامپ های دکوری و … مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه به بررسی ویژگی های آنها می پردازیم.

 • در برابر قطع و وصل شدن مداوم برق، نسبت به منابع روشنایی دیگر مقاومت بیشتری دارند.
 • برخلاف لامپ‌ های رشته‌ ای قدیمی به سرعت روشن می‌ شوند.
 • نصب این لامپ‌ ها آسان بوده و به سرعت می‌توان آنها را جایگزین نمود.
 • مانند لامپ های ال ای دی بدون سرب و جیوه بوده و برای محیط زیست و انسان آسیبی ایجاد نمی‌کنند.
 • بهره نوری بالایی داشته و زیاد گرم نمی‌ شوند.
 • عمر آنها مانند ال ای دی ها طولانی تر از سایر منابع روشنایی می باشد.
 • دارای بیش از ۸۰ شاخص رنگ متفاوت بوده، بنابراین رنگ اجسام زیر نور آن طبیعی جلوه می کند.
 • نور را ۳۶۰ درجه پخش می کنند.
 • به علت وجود فسفر در رنگ های متفاوت، با تغییر دمای رنگ سبب ایجاد دو طیف رنگی آفتابی و مهتابی می گردند.

مزایای لامپ فیلامنتی

این محصول به علت مزایای بی شماری که دارد، از محبوبیت بالایی برخوردار است. در ادامه به بررسی تعدادی از مزایای آنها می پردازیم.

 • فاقد پرتو‌های مضر فرابنفش و فروسرخ می باشند.
 • طول عمر بیشتری نسبت به سایر منابع روشنایی دارند.
 • تا 85 درصد در مصرف برق صرفه جویی می‌ کنند.
 • به دلیل نداشتن مواد سمی مانند سرب، جیوه و گاز‌های شیمیایی به محیط‌زیست آسیبی وارد نمی‌ کنند.
 • نور تابیده شده بدون کوچک ترین لرزش و سوسو می باشد.
 • به دلیل ظاهر زیبا، متنوع و مصرف برق پایین، برای طراحی فضاهای تجاری، رستوران ها، کافه ها و … استفاده می شوند.

نکات مهم هنگام خرید لامپ فیلامنتی

نکات مهم هنگام خرید لامپ فیلامنتی

هنگام خرید این محصولات دانستن یک سری نکات به مخاطبین کمک می کند تا محصول مناسب با محیط مد نظر را خریداری نمایند. در ادامه چند نمونه از مهم ترین این نکات را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 • پایه لامپ

در بالا ذکر شد که این محصولات بر روی هر پایه ای قابل نصب می باشند، اما دانستن سایز پایه کمک می کند لامپ مناسب را خریداری نمایید. به عنوان مثال مدل اشکی و شمعی آن با پایه 14 و مدل حبابی با پایه 27 هم خوانی دارد.

این لامپ ‌ها به دلیل تشابه نوری به لامپ های رشته ای قدیمی در دو رنگ سفید و آفتابی تولید شده است. بنابراین هنگام خرید مخاطبین باید بر اساس نیازشان اقدام به خرید محصول مناسب نمایند.

 • دیمر یا تنظیم روشنایی

دیمر قابلیت تنظیم نور لامپ را بر اساس نیاز مخاطب فراهم می کند که یک نیاز اساسی برای منابع روشنایی خواهد بود. اکثر این محصولات فاقد دیمر بوده اما در نمونه هایی از آنها دیمر تعبیه شده که گزینه مناسب تری نسبت به سایر انواع فیلامنتی ها می باشد.

 • روشنایی

این لامپ ها به علت کاربرد در کارهای دکوراتیو اکثرا دارای نور ضعیفی می باشند. اما اگر نیاز به نور بیشتری از سمت افراد احساس شود، هنگام خرید، لامپ هایی انتخاب نمایند که دارای لومن بیشتری هستند. هرچه عدد لومن بیشتر باشد، شدت نور بیشتری توسط لامپ تولید می شود.

نتیجه گیری

امروزه برای روشنایی منازل، از منابع روشنایی با نور بیشتر و مصرف برق پایین تر، لوسترهای تزئینی و … استفاده می کنند. هنگامی که خرید منبع نور با روشنایی و طول عمر بالا و مصرف برق پایین مد نظر می باشد، لامپ های فیلامنتی که به عنوان لامپ‌ های رشته‌ای کربنی یا ادیسونی نیز شناخته می شوند، گزینه مناسبی خواهند بود.


فروشگاه اینترنتی امیران ال ای دی

گروه صنعتی امیران، به عنوان یکی از تولید کننده های مطرح لامپ های ال ای دی، با شعار همگام با طبیعت، اقدام به تولید لامپ های کم مصرف LED در ایران نموده است تا گامی موثر در راستای صرفه جویی در مصرف حامل های انرژی، رعایت حقوق مصرف کننده و سازگاری با محیط زیست بردارد. لامپ های ال ای دی امیران، با ویژگی های منحصر بفردی مانند مصرف انرژی کم و بازدهی بالا، جایگزین بسیار مناسبی برای سایر منابع روشنایی می باشند که در چندین نوع مختلف با کارایی های متفاوت به بازار ارائه می شوند. شما می توانید به واسطه راههای ارتباطی زیر، با گروه صنعتی امیران ال ای دی در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *