مقالات مرتبط با لامپ ال ای دی

لامپ کم مصرف چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

لامپ کم مصرف

علاوه بر اینکه نیاز به منبع روشنایی یکی از نیازهای روزمره افراد است، انواع لامپ ها نقش مهمی در زیبا سازی شهر و نورپردازی ها دارند. لامپ های متنوعی از نظر رنگ، مقاومت، مصرف انرژی و طول عمر تولید و به بازار عرضه می شوند. یکی از پرکاربردترین آنها به دلیل مصرف بسیار پایین و طول عمر بالا لامپ کم مصرف یا فلورسنت فشرده می باشد. این محصولات 80 درصد انرژی کمتری مصرف می کنند.

لامپ‌ های کم‌ مصرف برای جایگزین‌ شدن با لامپ‌ های رشته‌ ای قدیمی و فلورسنت عادی که پرمصرف هستند طراحی و تولید می شوند. سرپیچ این محصولات مانند لامپ های عادی می باشد. این منابع روشنایی، نوری مانند لامپ های عادی تولید می کنند؛ اما مصرف برق بسیار کمتر و طول عمر بالاتر نسبت به سایر لامپ های رشته ای و فلورسنت دارند. در ادامه با این محصول، ساختار و ویژگی ها و مزایا و معایب آنها آشنا خواهید شد.

انواع لامپ ال ای دی امیران

لامپ استوانه ای لامپ حبابی لامپ اشکی شمعی لامپ فن دار

برای مشاهده محصولات هر یک از دسته بندی های لامپ ال ای دی امیران، کافی است روی تصویر مورد نظر کلیک کنید.

لامپ کم مصرف چیست؟

لامپ فلورسنت در انواع متفاوتی تولید و به بازار عرضه می شوند که یکی از آنها لامپ های کم مصرف یا فلورسنت فشرده می باشند. این لامپ با هدف مصرف برق کمتر، طول عمر بالاتر و روشنایی بالا طراحی شده است تا جایگزین لامپ های رشته ای پرمصرف باشد. همچنین به علت کوچک بودن ابعاد، جایگزین انواع دیگر لامپ های رشته ای معمولی شده است. لامپ های کم مصرف از نظر تکنولوژی ساخت در دو نوع متفاوت فلورسنت فشرده و ال ای دی تولید و به بازار عرضه می شوند. در ادامه به بررسی ساختار، مزایا و ویژگی های لامپ های کم مصرف فلورسنت فشرده می پردازیم.

ساختار لامپ کم مصرفساختار لامپ های کم مصرف

این محصولات از قطعات مختلفی از جمله اتصال دهنده به سوکت، الکترود، مدار ترنسفورمر، لوله های شیشه ای با روکش فسفر داخلی تشکیل شده اند که با استفاده از تبدیل گرما به نور، در مصرف برق صرفه جویی می کند.

ویژگی های لامپ های کم مصرف

هر کدام از منابع روشنایی دارای ویژگی ها و المان هایی می باشند که وجه تمایز آنها با دیگر لامپ ها خواهد بود. در ادامه به بررسی ویژگی های لامپ های کم مصرف نسبت به فلورسنت قدیمی می پردازیم.

 • نور یکنواخت و بدون لرزش
 • بهره نوری بالا
 • میزان شار نوری بالا
 • جایگزینی آسان
 • عدم ایجاد حرارت بالا
 • مصرف انرژی پایین
 • عمر طولانی لامپ
 • روشن شدن بدون چشمک زدن
 • دارای رنگ های متنوع
 • تنوع در ساختار ظاهری

مزایای لامپ کم مصرفمزایای لامپ های کم مصرف

استفاده از منابع روشنایی کم مصرف نسبت به لامپ های قدیمی و فلورسنت عادی دارای چند مزیت اساسی است که در ادامه به اختصار لیست شده است.

 • عمر طولانی
 • کاهش مصرف برق
 • کاهش هزینه های برق
 • عدم ایجاد حرارت بالا

معایب لامپ های کم مصرف

لامپ های کم مصرف با داشتن تمام مزایا و برتری نسبت به سایر لامپ های قدیمی و فلورسنت، خطا و اشکالاتی دارد که رفع نشده است. یکی از مهم ترین معایب آن وجود جیوه در داخل لامپ بوده که در صورت شکستن برای محیط اطراف و انسان ها سمی و مضر می باشد. همچنین تابش پرتو فرابنفش و گلخانه ای، تاخیر در روشن شدن، کاهش قدرت نوردهی با گذشت زمان و عدم کاربرد در محیط های بیرونی از معایب عمده این محصولات به شمار می آیند.

تفاوت لامپ ال ای دی و کم مصرفتفاوت لامپ ال ای دی و کم مصرف

ممکن است مخاطبین لامپ ال ای دی را با کم مصرف اشتباه بگیرند. این دو محصول شباهت هایی نظیر مصرف پایین برق و طول عمر بالا دارند، با این حال تفاوت های بسیاری دارند که در ادامه مورد بررسی قرار می دهیم. جهت اطلاع کامل از تفاوت لامپ ال ای دی و کم مصرف مقاله مربوطه را مطالعه نمایید.

 • بازده انرژی

مصرف انرژی هردو محصول تقریبا یکسان می باشد اما، بهره نوری لامپ های ال ای دی بالاتر است.

 • مسائل زیست محیطی

در ساختار لامپ های کم مصرف از جیوه استفاده شده که در صورت شکستن برای سلامتی انسان و محیط زیست خطرناک می باشد. همچنین از خود اشعه های فرابنفش و گاز گل خانه ای ساطع می کنند که برای سلامتی مضر خواهد بود. در صورتی که لامپ های ال ای دی هیچ ضرری برای سلامتی انسان ها و محیط زیست ندارند.

 • طول عمر

طول عمر لامپ های ال ای دی بسیار بالاتر است و خاموش روشن شدن زیاد، روی طول عمر منابع روشنایی ال ای دی اثر ندارد.

 • قیمت نهایی

هزینه خرید لامپ های ال ای دی بالاتر می باشد، اما به دلیل طول عمر بالایی که دارند، توجیه اقتصادی بیشتری دارند.

تفاوت لامپ ال ای دی و لامپ کم مصرف چیست؟

نکاتی برای استفاده از لامپ کم مصرفنکاتی برای استفاده از لامپ های کم مصرف

زمان خرید و استفاده از لامپ های کم مصرف، رعایت یک سری نکات ضروری می باشد. در ادامه مهم ترین نکات به اختصار لیست شده است:

 1. حتما زمان استفاده از آن توجه نمایید که حداقل 30 سانتی متر با افراد فاصله داشته باشد.
 2. هنگام خرید دقت نمایید، لامپ هایی انتخاب کنید که دارای مهر استاندارد باشند.
 3. زمان تعبیه و استفاده دقت لازم را داشته باشید تا از شکستن حباب لامپ به علت وجود جیوه جلوگیری نمایید.
 4. افرادی که دارای بیماری های خاص یا پوستی می باشند، حتما قبل از تهیه و استفاده این محصولات با پزشک مشورت نمایند.
 5. برای لامپ انتخاب شده سرپیچ مناسب تهیه نمایید.
 6. در فضاهای کوچک از تعبیه تعداد بالای لامپ جلوگیری نمایید.
 7. لامپ مناسب سرپیچ نصب شده انتخاب شود.

نتیجه گیری

استفاده از منابع روشنایی مصنوعی برای محیط های درونی و بیرونی بسیار حائز اهمیت می باشد. امروزه انواع مختلف لامپ تولید و به بازار عرضه شده است. یکی از پر کاربردترین آنها لامپ کم مصرف است که با طول عمر بالا و مصرف برق پایین، توانسته جایگزین مناسبی برای لامپ های رشته ای قدیمی و فلورسنت عادی گردد. این محصول با مصرف برق بسیار کم، نوری مشابه یا برابر لامپ های عادی تولید می کند. در این مقاله تلاش شده، مزایا و معایب لامپ کم مصرف مورد بررسی قرار گیرد تا مخاطبین بتوانند لامپ متناسب با محیط مد نظرشان را انتخاب نمایند.


فروشگاه اینترنتی امیران ال ای دی

گروه صنعتی امیران، به عنوان یکی از تولید کننده های مطرح لامپ های ال ای دی، با شعار همگام با طبیعت، اقدام به تولید لامپ های کم مصرف LED در ایران نموده است تا گامی موثر در راستای صرفه جویی در مصرف حامل های انرژی، رعایت حقوق مصرف کننده و سازگاری با محیط زیست بردارد. لامپ های ال ای دی امیران، با ویژگی های منحصر بفردی مانند مصرف انرژی کم و بازدهی بالا، جایگزین بسیار مناسبی برای سایر منابع روشنایی می باشند که در چندین نوع مختلف با کارایی های متفاوت به بازار ارائه می شوند. شما می توانید به واسطه راههای ارتباطی زیر، با گروه صنعتی امیران ال ای دی در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *