مقالات مرتبط با لامپ ال ای دی

مزایای لامپ ال ای دی [12 مزیت بی نظیر لامپ LED]

مزایای لامپ ال ای دی

لامپ های کم مصرف در زمان خود از جایگاه ویژه ای برخوردار بودند که با توجه به مصرف بهینه انرژی و نور مناسب توانستند، جایگزین لامپ های پر مصرف قدیمی شوند. با پیشرفت علم و تکنولوژی، لامپ های ال ای دی علاوه بر داشتن مزایای لامپ های کم مصرف با فواید بسیار زیاد دیگری تولید و عرضه شدند، بدین ترتیب به مرور زمان جای لامپ های کم مصرف را گرفتند. لامپ های ال ای دی از ابتدا در دستگاه های الکترونیکی به عنوان چراغ استفاده می شدند، اما در حال حاضر به دلیل مزایا لامپ ال ای دی شاهد گسترش و پیشرفت روز به روز این لامپ ها در طرح ها و کاربردهای مختلف در صنعت روشنایی هستیم.

انواع لامپ ال ای دی امیران

لامپ استوانه ای لامپ حبابی لامپ اشکی شمعی لامپ فن دار

برای مشاهده محصولات هر یک از دسته بندی های لامپ های ال ای دی، کافی است روی تصویر مورد نظر کلیک کنید.

لامپ ال ای دی چیست؟

در گذشته برای استفاده از نور معمولا از لامپ های رشته ای استفاده می کردند که نور ضعیفی داشت زیرا، بیشتر انرژی برق به صورت تولید دما و حرارت اتلاف می شد و فقط در صد بسیار کمی از انرژی برق تبدیل به نور می شد. با گذشت زمان و پیشرفت علم، انسان توانست به انواع لامپ هایی با نور بالا و اتلاف انرژی کم دست پیدا کند.امروزه با پیشرفت تکنولوژی، کم‌کم لامپ‌های رشته‌ای جای خود را به لامپ‌های ال ای دی می‌دهند که هم عمر بالاتری دارند و هم مصرف برق آن‌ها بسیار پایین است. لامپ ها ال ای دی با طراحی منحصر به فرد خود مصرف بسیار کم و نوردهی به مراتب بیشتری نسبت به لامپ های فلورسنت، کم مصرف و رشته ای دارند.

ویژگی لامپ های ال ای دی

برخی از ویژگی های لامپ ال ای دی عبارتند از:

  • سرعت روشن شدن لامپ LED بسیار بالا است.
  • در سیستم های مخابراتی (فیبر نوری) و انتقال داده کاربرد بسیاری دارد.
  • استفاده در داخل و خارج از ساختمان مانند نورپردازی نمای ساختمان
  • از لحاظ مصرف انرژی در مقایسه با سایر لامپ ها، روشنایی بهینه تری دارد.
  • جریان مصرفی در حد میلی آمپر می باشد.
  • مصرف کم و طول عمر بالا، باعث کاهش هزینه های جاری و تعمیر و نگهداری سیستم روشنایی ساختمان می شود.

مزایای لامپ ال ای دی

مزایای لامپ های ال ای دی باعث شده است که این لامپ به سرعت جایگزین سایر لامپ های قدیمی گردد، البته توجه داشته باشید که هر یک از لامپ های ال ای دی، بسته به ساختار و ویژگی هایی که دارند، مزایای خاص خود را دارند.در ذیل برخی از این مزایا مورد بررسی قرار گرفته است.

طول عمر بالا

اولین و مهمترین مزیت لامپ ال ای دی طول عمر آنها می باشد که میانگین تا 8000 هزار ساعت بیشتر از لامپ های دیگر است. بنابراین برای مدتی طولانی نیاز به تعویض لامپ نمی باشد و دغدغه ی این مسئله را نخواهید داشت. عوامل بسیاری از جمله دمای بسیار بالا و یا بسیار پایین، محیط محبوس، رطوبت، اتصال لامپ به ولتاژ و جریان نامناسب، در کاهش عمر این محصولات تاثیر دارند و می‌توان با رعایت موارد ذکر شده به افزایش هر چه بیش‌تر طول عمر آنها کمک کرد.

بازده نوری

از دیگر مزایای لامپ های ال ای دی می توان به بازده نوری بالای آنها اشاره نمود. در حال حاضر بازده نوری این محصولات بالاتر از سایر لامپ ها می باشد. جهت اطلاع از شاخص ها و پارامترها لامپ ال ای دی، ساختار و ویژگی های آن را بشناسید.

بهره وری انرژی

لامپ های ال ای دی بیش از 80% انرژی را به روشنایی و 20 درصد مابقی را به گرما تبدیل می کنند که سبب شده حداقل 50 درصد کاهش مصرف انرژی نسبت به سایر لامپ های معمولی داشته باشند. باید در نظر داشت هزینه تعویض و تعمیرات این لامپ ها به تناسب، کم تر از انواع دیگر لامپ ها است و این مسئله موجب محبوبیت بیش تر این محصولات گردیده است.

عدم افت شار نوری

اغلب لامپ ها پس از اینکه مدتی از عمرشان گذشت شار نوری آنها افت می کند. این افت شار نوری به دلیل فرسودگی و کاهش کارایی اجزای تشکیل دهنده آنها می باشد، از مزایای لامپ ال ای دی با کیفیت، داشتن کمترین افت شار نوری در طول عمر خود می توان نام برد.

عدم وجود پرتوهای فرابنفش و مادون قرمز

همواره نوری که توسط لامپ های قدیمی تولید می شود به همراه پرتوهای فرابنفش و مادون قرمز بوده که کاربردی به منظور تأمین روشنایی ندارند، بلکه برای انسان مضر می باشند. از دیگر مزایای لامپ ال ای دی می توان به عدم وجود این پرتوهای مضر نام برد.

سازگاری با محیط زیست

لامپ های ال ای دی عاری از هرگونه مواد شیمیایی سمی و 100 درصد قابل بازیافت می باشند، اما لامپ های قدیمی دارای مواد سمی بسیاری مانند جیوه هستند که برای محیط زیست خطرناک است.

از مزایای لامپ ال ای دی نشکن بودن

مقاوم و نشکن بودن حباب لامپ ال ای دی

از آنجایی که لامپ های ال ای دی از مواد سخت و بسیار با دوام ساخته شده اند، بسیار مقاوم در برابر شوک، ارتعاش و اثرات خارجی هستند. این لامپ ها برای استفاده در شرایط سخت و قرار گرفتن در معرض باد و باران و آب و هوای گرم یا سرد بسیار مناسب هستند.

تنوع در طراحی و رنگ

لامپ های ال ای دی در انواع متفاوتی از نظر رنگ و ظاهر تولید شده اند که باعث شده بتوان با آنها افکت های متنوع رنگی و نوری ایجاد نمود. از این محصولات در اماکن مختلف مانند کلاس های درس، محیط های تجاری، اداری، هواپیما، موزه ها، آزمایشگاه ها و … استفاده می شود.

عملکرد در دمای بسیار پایین یا بسیار بالا

لامپ های ال ای دی بسیار مناسب برای روشنایی در دماهای بسیار بالا یا پایین می باشند. آنها به خوبی قابلیت بازدهی در دمای بسیار پایین همانند سردخانه ها را دارند، در صورتی که لامپ های قدیمی این قابلیت را ندارند.

تعداد خاموش روشن شدن

طول عمر لامپ های ال ای دی هیچ ارتباطی با تعداد روشن و خاموش شدن آنها ندارد، می‌توان این لامپ ها را میلیون‌ها بار روشن و خاموش کرد و هیچ تغییری در کیفیت نور و عمر مفید آنها ایجاد نشود. در حقیقت عمر مفید این محصولات تنها به مدت زمان روشن بودن بستگی دارد و بلافاصله پس از اتصال روشن می شوند.

ولتاژ پایین

منبع تغذیه با ولتاژ پایین برای روشن شدن لامپ ال ای دی کافی است که باعث می شود استفاده از آنها در فضای باز و مناطق دور افتاده با منبع انرژی خورشیدی به راحتی امکان پذیر باشد.

تنظیم زاویه تابش

در لامپ های ال ای دی به علت موجود بودن لنزهایی با زاویه‌های دلخواه و متنوع نوری، نور تماما قابل کنترل و تنظیم است و در تمام جهت‌ها پراکنده نمی‌شود.

نتیجه گیری

با پیشرفت تکنولوژی، کم‌کم لامپ‌های رشته‌ای جای خود را به لامپ‌های ال ای دی می‌دهند که هم عمر بالاتری دارند و هم مصرف برق آن‌ها بسیار پایین است. این محصولات در انواع طرح ها، رنگ ها و ولتاژهای متفاوت جهت کاربردهای مختلف تولید شده و به بازار عرضه می شوند. این لامپ ها تقریبا هیچ گرمایی را تولید نمی‌کنند، پس حتی اگر پس از چندین ساعت روشن بودن به آن‌ها دست بزنید، دست نمی‌سوزد، همچنین به علت مقاومت بالا، در دماهای بسیار بالا یا پایین به راحتی قابل استفاده می باشند.


فروشگاه اینترنتی امیران ال ای دی

گروه صنعتی امیران، به عنوان یکی از تولید کننده های مطرح لامپ های ال ای دی، با شعار همگام با طبیعت، اقدام به تولید لامپ های کم مصرف LED در ایران نموده است تا گامی موثر در راستای صرفه جویی در مصرف حامل های انرژی، رعایت حقوق مصرف کننده و سازگاری با محیط زیست بردارد. لامپ های ال ای دی امیران، با ویژگی های منحصر بفردی مانند مصرف انرژی کم و بازدهی بالا، جایگزین بسیار مناسبی برای سایر منابع روشنایی می باشند که در چندین نوع مختلف با کارایی های متفاوت به بازار ارائه می شوند. شما می توانید به واسطه راههای ارتباطی زیر، با گروه صنعتی امیران ال ای دی در تماس باشید.


مطالب مرتبط

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.