مقالات مرتبط با لامپ ال ای دی

مضرات لامپ ال ای دی [آیا LEDها سلامت ما را تهدید می کنند؟]

مضرات ال ای دی

لامپ ال ای دی (دایودهای ساطع کننده نور) جدیدترین و جالب ترین پیشرفت نوآورانه در تجارت روشنایی است. ال ‌ای ‌دی ‌ها چراغ‌ های رشته‌ ای کوچکی هستند که دارای انرژی و روشنایی بالا و بادوام می باشند. LED ها برخلاف چراغ های معمولی به طور منحصر به فردی کار می کنند و این امر باعث می‌شود که نسبت به لامپ های معمولی پر نور تر و بادوام تر باشند. لامپ های ال ای دی نیز مانند دیگر تکنولوژی های روشنایی در کنار مزایایی که دارند، معایبی را نیز به همراه خواهند داشت. اگرچه همواره شایعاتی تحت عنوان مضرات لامپ ال ای دی مطرح می شود، اما در ادامه با پرداختن به جزئیات این شایعات، خواهیم دید که لامپ های ال ای دی، یکی از ایمن ترین وسایل روشنایی محسوب می شوند.

انواع لامپ ال ای دی امیران

لامپ استوانه ای لامپ حبابی لامپ اشکی شمعی لامپ فن دار

برای مشاهده محصولات هر یک از دسته بندی های لامپ ال ای دی امیران، کافی است روی تصویر مورد نظر کلیک کنید.

آیا لامپ های ال ای دی برای سلامتی مضر هستند؟

چراغ های ال ای دی امروزی ایمن، پرنور و به قدری کم مصرف هستند که به هیچ وجه با روش های روشنایی سنتی قابل مقایسه نمی باشند. همچنین نورپردازی LED نسبت به سایر نورپردازی ها دارای معایب بسیار کمتری است. علاوه بر این همه لامپ های ال ای دی پس از سال 2012 با توجه به رنگ و شدت نور دارای الزامات ایمنی هستند، اما چرا برخی از مردم نگران سلامتی خود در رابطه با لامپ های ال ای دی هستند؟ در ادامه به برخی از شکایات رایج در مورد LED پرداخته ایم و صحت هر یک را بررسی خواهیم کرد.

آیا لامپ های ال ای دی برای سلامتی مضر هستند؟

آیا لامپ های ال ای دی واقعا برای چشم مضر هستند؟

لامپ های ال ای دی امروزی به اندازه هر منبع نور مدرن دیگری برای چشمان شما ایمن هستند و در واقع از لامپ های ال ای دی در درمان های پوست و سایر درمان های بهداشتی استفاده می شود، زیرا LED ها مانند سایر انواع نورهای درمانی فاقد اشعه ماوراء بنفش می باشند. ال ای دی ها حاوی نور آبی هستند که به طور طبیعی در نور خورشید ایجاد می شود. استفاده ی بیش از حد از هر چیزی می تواند برای شما مضر باشد. بنابراین، می توانید برای جلوگیری از آسیب به چشم (زمانی که طولانی مدت در معرض نور ال ای دی قرار می گیرید) مدت زمانی را که صرف تماشای صفحه نمایش می کنید (با نور ال ای دی) محدود نمایید.

آیا لامپ های ال ای دی واقعا برای چشم مضر هستند؟

آیا لامپ های ال ای دی حاوی مواد سمی هستند؟

ال ای دی های تولید کنندگان معتبر، نظیر امیران ال ای دی حاوی مواد سمی نیستند که به شما آسیب برسانند. در واقع، یکی از مزایای LED ها نسبت به لامپ های فلورسنت، مانند CFL، این است که می توان آنها را به راحتی با وسایل الکترونیکی معمولی بازیافت کرد. لامپ های فلورسنت حاوی جیوه مضر هستند و باید در تاسیسات ویژه بازیافت شوند. (علاوه بر سوسو زدن لامپ های فلورسنت که در واقع برای چشم شما مضر است). تا زمانی که ال ‌ای‌ دی‌ های خود را از سازنده ‌ای خریداری می‌کنید که به معیارهای مربوط به آزمایش ‌های صنعتی محصول پایبند است، این موضوع جای نگرانی ندارد و می توان گفت LEDها به هیچ وجه سمی نیستند.

آیا لامپ های ال ای دی حاوی مواد سمی هستند؟

لامپ های ال ای دی برای خواب مضر هستند یا خیر؟

هر نور روشن در شب ممکن است ریتم خواب شما را بهم بریزد، اما لامپ های مدرن بیش از 100 سال است که بخشی از خانه ها و مشاغل ما هستند. از سوی دیگر، می توان گفت قرار گرفتن در معرض LEDها در طول روز حتی ممکن است برای افراد مفید واقع شود. نور آبی همانطور که گفته شد به طور طبیعی در نور خورشید ایجاد می شود و می تواند برای خلق و خو مفید باشد. اگر در فضای اداری یا کف کارخانه شما از چراغ های LED استفاده شده است، کارگران شما به دلیل کیفیت بالای روشنایی می توانند راحت تر تمرکز کنند. علاوه بر این، ال ‌ای‌ دی‌ ها اکنون در طیف گسترده ‌ای از درجه حرارت‌ های رنگی و روی دیمرها در دسترس هستند، بنابراین می‌توانید سطح نور خود را به طور مناسب تنظیم کنید و از این رو می توان گفت LEDها با دمای رنگ و نور مناسب علاوه بر این که برای خواب مضر نیستند، می توانند در خواب راحت و آرام نیز نقش بسزایی ایفا کنند.

لامپ های ال ای دی برای خواب مضر هستند یا خیر؟

آیا نور سفید همه ال ای دی ها بسیار زننده است؟

درست است که اولین چراغ های ال ای دی بسیار سفید به نظر می ‌رسیدند، اما دیگر اینطور نیست و سال‌ هاست که چنین نیز نبوده است. LEDها اکنون در دمای رنگ‌ های مختلف از آبی سرد تا زرد گرم و درخشان در دسترس هستند. بنابراین برای هر مکان و فضاهای متفاوت می توانید از رنگ های مختلف ال ای دی بهره مند شوید و اگر اصول نورپردازی را رعایت کنید، روشنایی ال ای دی اصلا برای شما زننده نخواهد بود.

آیا نور سفید همه ال ای دی ها بسیار زننده است؟

آیا تشعشعات لامپ ال ای دی مضر است؟

برخی در استفاده از چراغ های LED مردد هستند، زیرا از تشعشعات منتشر شده آن می ترسند. در حقیقت، میزان تابشی که هنگام استفاده از لامپ های ال ‌ای ‌دی در معرض آن قرار می‌گیرید، در مقایسه با تابش تولید شده توسط خورشید، چیزی نیست و مضراتی را برای شما به همراه نخواهد داشت و اغلب ال ای دی‌ های باکیفیت به طور کلی فاقد اشعه های مضر نظیر اشعه فرابنفش هستند.

آیا سوسو زدن لامپ های ال ای دی برای سلامتی مضر است؟

در جواب این سوال باید گفت بله، لامپ های LED سوسو می زنند. با این حال، سوسو زدن و چشمک زدن لامپ ال ای دی با سرعت بسیار بالایی رخ می دهد که برای چشم انسان هیچ ضرری ندارد. با وجود این، بسیاری از مردم ادعا می کنند که سوسو زدن چراغ های LED باعث سردرد و تشنج می شود. کسانی که دارای هر گونه حساسیت یا شرایط قبلی هستند و با خیره شدن به منابع نور اذیت می شوند، نباید به لامپ های ال ای دی نیز خیره شوند.

نتیجه گیری

همانطور که می دانید، تمام فناوری های مدرن با خطراتی همراه هستند و مهم است که به تحقیق و بازنگری در این فناوری ها ادامه دهیم تا نگرانی ها را برطرف کنیم. ال ای دی ها همیشه در حال پیشرفت هستند و LEDهای امروزی مشابه نسل اول آنها نیستند که اغلب و شاید به حق مورد انتقاد قرار می گرفتند. خطرات سلامتی که در رابطه با روشنایی ال ای دی می شنوید اغلب مربوط به مدل های قدیمی یا محصولات با کیفیت پایین هستند.


مطالب مرتبط

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *