مقالات مرتبط با نورپردازی

اصول نورپردازی خانه با لامپ ال ای دی

لامپ ال ای دی بسیار مدرن، مقرون به صرفه و البته سازگار با محیط زیست است. این فناوری به بخشی جدایی ناپذیر از دنیای روشنایی تبدیل شده است، زیرا مزایای بسیار زیادی را ارائه می دهد که به سادگی نمی توان آنها را نادیده گرفت. برای استفاده از لامپ‌های ال ای دی در نورپردازی خانه بهتر است قبل از تهیه‌ی آن با ساختار لامپ ال ای دی و ویژگی های آن و راهنمای خرید لامپ ال ای دی آشنا شوید. در ادامه ی مطلب به اصول و مزایای نورپردازی خانه با لامپ ال ای دی می پردازیم.

انواع لامپ ال ای دی امیران

لامپ استوانه ای لامپ حبابی لامپ اشکی شمعی لامپ فن دار

برای مشاهده محصولات هر یک از دسته بندی های لامپ ال ای دی امیران، کافی است روی تصویر مورد نظر کلیک کنید.

مزایای لامپ ال ای دی در نورپردازی خانه

نورپردازی خانه با لامپ ال ای دی مزایای زیادی نسبت به تکنولوژی های روشنایی قدیمی به همراه دارد. از جمله مزایای لامپ ال ای دی در نورپردازی خانه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بهره وری انرژی: از صرفه جویی عالی با لامپ ال ای دی لذت ببرید. این لامپ ها 90 درصد انرژی کمتری نسبت به لامپ های قدیمی مصرف می کنند.

سرعت: سرعت روشن شدن لامپ‌های ال ای دی بسیار زیاد است.

سازگاری با محیط زیست: لامپ ال ای دی کم مصرف، کاملاً بدون جیوه است و به لطف عمر طولانی، ضایعات بسیار کمی تولید می کند که این امر از مزایای لامپ ال ای دی بر محیط زیست محسوب می شود..

تاثیر مثبت بر رشد گیاهان: اگر علاقه مند به نگهداری از گیاهان در خانه هستید و نمی توانید آنها را معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید، می توانید از تاثیر لامپ ال ای دی بر رشد گیاهان بهره مند شوید.

عدم افت شار نوری: معمولا دیگر لامپ ها با گذشت زمان دچار افت شار نوری می شوند که لامپ های LED دارای کمترین افت شار نوری می باشند.

عمر طولانی: اگر از تغییر مداوم لامپ خسته شده اید، با طول عمر لامپ ال ای دی  (تا 50000 ساعت) دیگری نیازی به تعویض سریع لامپ نخواهید داشت.

مقاوم و نشکن بودن: حباب لامپ های LED از مواد مقاوم و نشکنی ساخته شده است که از همین رو در فضای داخل و بیرون خانه می توان از آنها استفاده کرد.

بازده نوری: لامپ های ال ای دی نسبت به سایر لامپ ها از بازده نوری بالاتری برخوردار هستند.

عدم وجود پرتوهای فرابنفش و مادون قرمز: وجود این دو پرتو در منابع روشنایی برای انسان مضر است و لامپ های ال ای دی فاقد پرتوهای فرابنفش و مادون قرمز می باشند.

تنوع رنگ: لامپ های ال ای دی در دما و رنگ های متفاوتی عرضه می شوند، بنابراین برای همه قسمت های خانه مناسب هستند.

مزایای لامپ ال ای دی در نورپردازی خانه

رنگ لامپ ال ای دی مناسب برای هر قسمت خانه

اگر با اصول نورپردازی خانه آشنا باشید و دمای رنگ لامپ ال ای دی و کاربرد آنها را بشناسید، احتمالا می دانید که هر قسمت از خانه نظیر اتاق خواب، اتاق نشیمن، آشپزخانه، سرویس بهداشتی و … نیازمند نورپردازی متفاوتی است که باید با فعالیت های آن مکان سازگار باشد. هرکدام از رنگ‌های لامپ ال ای دی می تواند تاثیر متفاوتی بر روحیات و چشم افراد داشته باشد. در ادامه به مناسب ترین رنگ لامپ ال ای دی برای هر قسمت از خانه می پردازیم.

نورپردازی اتاق خواب با لامپ ال ای دی

ازآنجایی که معمولا از اتاق خواب برای استراحت و خواب استفاده می شود و انتظار می رود مکانی آرام برای ریلکس کردن باشد، باید از استفاده‌ی نورهای سرد در این مکان خودداری شود. نوری که برای اتاق خواب مناسب است یک نور گرم با میزان نور تقریبی 1500 تا 4000 لومن (شار نوری یا لومن واحد اندازه گیری قدرت نوردهی لامپ است.) و دمای رنگ 2700 تا 3000 کلوین می باشد. این دمای رنگ باعث ترشح بیشتر ملاتونین در مغز می شود که این امر به داشتن حس آرامش و خواب بهتر کمک بسیاری خواهد کرد.

نورپردازی اتاق خواب با لامپ ال ای دی

نورپردازی اتاق کامپیوتر یا اتاق کار در خانه

اگر در خانه‌ یک اتاق برای انجام امور خود دارید، لازم است با اصول نورپردازی فضای اداری آشنایی داشته باشید تا بتوانید یک اتاق کار مناسب برای خود ایجاد کنید. در این اتاق شما نیاز به تمرکز و بهره وری بالاتری دارید، از این رو بهتر است با قرار دادن لامپ ال ای دی با نورهای آبی و سرد در اتاق کار، نور روز را برای مغز تداعی کنید تا مغز سراتونین بیشتری ترشح کرده و سطح تمرکز و هوشیاری شما را بالاتر ببرد. میزان نور تقریبی مناسب برای اتاق کار 3000 تا 6000 لومن و دمای رنگ مناسب 3000 تا 5000 کلوین می باشد.

لامپ فن دار امیران که در نوع لامپ استوانه ال ای دی 100 وات به تولید می رسد، برای تأمین روشنایی اتاق کار مناسب می باشد.

لامپ استوانه ای ال ای دی 100 وات

نورپردازی اتاق کامپیوتر یا اتاق کار در خانه

نورپردازی ال ای دی برای اتاق نشیمن

اتاق نشیمن یا هال یکی از قسمت های خانه است که در طول روز استفاده‌ی زیادی از آن می شود. در اتاق نشیمن معمولا اعضای خوانواده دور هم جمع می شوند و به تماشای تلویزیون یا گفتگو می پردازند. در این قسمت نیز مانند اتاق خواب باید آرامش برقرار باشد. در نتیجه باید از لامپ هایی با نور سرد در این مکان خودداری کرد، زیرا نورهای آبی و یخی با افزایش سطح سراتونین باعث افزایش سطح انرژی می شوند. بهترین گزینه برای اتاق نشیمن، استفاده از لامپ ال ای دی با نور گرم و میزان نور تقریبی 1500 تا 3000 لومن و دمای رنگ 2200 تا 3000 کلوین می باشد.

نورپردازی ال ای دی برای اتاق نشیمن

نورپردازی اتاق پذیرایی با لامپ ال ای دی

اتاق پذیرایی، اتاقی است که معمولا برای صرف غذا برای اعضای خانواده و مهمانان کاربرد دارد. برای این اتاق استفاده از لامپ هایی با نور بیش از حد مناسب نیست، زیرا زننده است و آرامش افراد را بهم میریزد. از طرفی لامپ های کم نور نیز برای این اتاق مناسب نمی باشند، زیرا باعث بی حالی و خستگی افراد می شوند. توصیه می شود برای اتاق پذیرایی از ترکیب لامپ های ال ای دی سرد و گرم استفاده کنید تا یک تعادل رنگ را در اتاق پذیرایی خود داشته باشید. میزان نور مناسب برای اتاق پذیرایی تقریبا 3000 تا 6000 لومن و دمای رنگ 2200 تا 3000 کلوین می باشد.

لامپ اشکی شمعی امیران، برای نورپردازی دکوراسیون داخلی، استفاده در لوسترها، آباژورها و … مناسب می باشد که لامپ شمعی ال ای دی 7 وات، نمونه ای از آن می باشد.

لامپ شمعی ال ای دی 7 وات

نورپردازی اتاق پذیرایی با لامپ ال ای دی

نورپردازی آشپزخانه با لامپ LED

آشپزخانه نیز یکی از بخش های مهم خانه است که افراد در طول روز ساعات زیادی را در آن سپری می کنند. دکوراسیون و نورپردازی آشپزخانه یکی از مهم ترین بخش های طراحی داخلی خانه می باشد. از آنجایی که در آشپزخانه فعالیت هایی مانند آشپزی انجام می شود که به انرژی بالایی نیاز دارد، می توان گفت نورهای سرد، آبی و یخی برای آشپزخانه مناسب تر است. اگر تصمیم دارید میز غذاخوری را در آشپزخانه بگذارید، می توانید در همان قسمت از یک لامپ ال ای دی آویز با رنگ گرم در بالای میز غذاخوری خود نصب کنید تا هنگام صرف غذا آرامش بیشتری داشته باشید. میزان نور مناسب آشپزخانه 4000 تا 8000 لومن و دمای رنگ مناسب 2700 تا 5000 کلوین می باشد.

انواع لامپ استوانه ای امیران، گزینه مناسبی برای تأمین روشنایی فضای آشپزخانه هستند که در انواع زیر به تولید می رسند:

نورپردازی آشپزخانه با لامپ LED

نورپردازی سرویس بهداشتی با ال ای دی

از آنجایی که از حمام و دستشویی معمولا در آغاز روز و قبل از رفتن به مدرسه، محل کار، دانشگاه و … استفاده می شود، بهتر است در نورپردازی آنها از نورهای آبی و سرد استفاده شود، زیرا این نورها سطح انرژی را بالا می برند و مغز شما را برای آغاز یک روز پرانرژی و شاد آماده می کنند. یکی دیگر از نورپردازی هایی که برای سرویس بهداشتی لازم است، نورپردازی اطراف آینه می باشد. بهتر است در اطراف آینه‌ی سرویس بهداشتی از نورهای ترکیبی به طوری که نور به صورت تابیده شود، استفاده کنید. میزان نور مناسب سرویس بهداشتی تقریبا 4000 تا 8000 لومن و دمای رنگ مناسب 3000 تا 5000 کلوین می باشد.

نورپردازی سرویس بهداشتی با ال ای دی

انواع نورپردازی خانه با لامپ ال ای دی

نورپردازی خانه با لامپ ال ای دی می تواند در انوع مختلفی ارائه شود. انتخاب هر یک از انواع نورپردازی ال ای دی به شما کمک می کند تا از نورپردازی های متنوعی در هر قسمت از خانه‌ی خود استفاده نمایید. چند مورد از رایج ترین انوع نورپردازی ال ای در که در خانه مورد استفاده قرار می گیرد عبارتند از:

نورپردازی خطی: در این نوع نورپردازی، لامپ های ال ای دی در یک راستا و یک خط قرار می گیرند.

نورپردازی خوشه ای: نورپردازی خوشه ای به این صورت است که لامپ ها و لوسترهای ال ای دی کوچک در کنار هم قرار می گیرند.

نورپردازی جفتی: در این نوع نورپردازی از لامپ های ال ای دی دیوارکوب به صورت جفتی در کنار هم استفاده می شود.

انواع نورپردازی خانه با لامپ ال ای دی

نتیجه گیری

همانطور که گفتیم نورپردازی خانه با لامپ ال ای دی مزایای زیادی همچون طول عمر بالا، بازده نوری بالا، عدم افت شار نوری، سازگاری با محیط زیست و … به همراه دارد. از آنجایی  که لامپ های ال ای دی در رنگ ها و دماهای مختلفی تولید می شود، می توان در هر قسمت از خانه بسته به نیاز و فعالیت هایی که در آن قسمت انجام می شود، رنگ مناسبی را انتخاب نمود. همچنین می توان از انواع مختلف نورپردازی با لامپ ال ای دی در خانه نظیر نورپردازی خطی، خوشه ای و جفتی استفاده کرد.


مطالب مرتبط

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.