مقالات مرتبط با لامپ ال ای دی

هیت سینک چیست و عملکرد آن در انتقال حرارت چگونه است؟

هیت سینک

هیت سینک یا رادیاتور یک قطعه فلزی است که به صورت ثابت بر روی یک تراشه، مانند برد لامپ ال ای دی نصب می شود و گرمای تشکیل شده را با کمک یک رسانای حرارتی و از طریق پره ها به محیط اطراف انتقال می دهد. اما گاهی اوقات رادیاتورها ارتباط مستقیم با محیط اطراف ندارند، به همین علت با تعبیه یک فن روی آنها یا استفاده از سیستم مایع خنک کننده و لوله، حرارت به بیرون انتقال داده می شود. در ادامه مطلب به بررسی بیشتر انواع مدل خنک کنندگی از طریق مدار هیت سینک و پیکربندی آن می پردازیم. لازم به ذکر می باشد که در بعضی دستگاه های الکترونیکی، هیت سینک ارتباط مستقیم با منبع ایجاد کننده حرارت و محیط اطراف دارد و در سریع ترین زمان ممکن و بهترین حالت گرمای تولید شده را به بیرون انتقال می دهد.

انواع لامپ ال ای دی امیران

لامپ استوانه ای لامپ حبابی لامپ اشکی شمعی لامپ فن دار

برای مشاهده محصولات هر یک از دسته بندی های لامپ ال ای دی امیران، کافی است روی تصویر مورد نظر کلیک کنید.

هیت سینک چیست؟

زمانی که جریان برق از قطعات الکترونیکی عبور می کند، گرما تولید می شود. در صورت عدم دفع مناسب این گرما، عمر قطعات کاهش یافته و می سوزند. از هیت سینک برای مدیریت حرارت و خنک کنندگی در دستگاه ها، ماشین آلات، برد لامپ ها، رایانه ها و … استفاده می شود که در انواع مختلفی از نظر ظاهری، رنگ و نوع عملکرد تولید و ارائه می شوند.

چگونگی کارکرد هیت سینک

رادیاتورها به صورت لبه لبه طراحی می شوند، به این دلیل که هر چه از نظر ظاهری سطح بیشتری داشته باشند، گرمای بیشتری انتقال می دهند. برای درک صحیح این مطلب، پروسه ایجاد حرارت در قطعات الکترونیکی و شیوه دفع گرما از طریق خنک کننده ها را که در ادامه به آنها پرداخته ایم، مطالعه نمایید.

چگونگی کارکرد هیت سینک

  • تولید گرما توسط منبع یا دستگاه الکترونیکی

با عبور جریان برق از قطعات الکترونیکی یک منبع، گرما تولید می شود. در صورتی که به صورت پی در پی این گرما دفع نشود، عمر قطعات کوتاه شده و می سوزند، در نتیجه دستگاه زمان کمتری برای مخاطب کار می کند.

  • انتقال حرارت از قطعات الکترونیکی

هیت سینک ها به صورت ارتباط مستقیم با منبع تولید کننده حرارت، گرما را از آنها گرفته و به محیط اطراف انتقال می دهند. مس و آلومینیومی که در ساخت رادیاتورها استفاده می شوند، مستقیما روی انتقال حرارت تاثیر می گذارند، زیرا این مواد رسانای بسیار خوبی برای انتقال گرما می باشند.

  • پخش شدن گرما در تمام هیت سینک

همانگونه که گفته شد در ساخت رادیاتورها موادی به کار رفته است که رسانای بسیار بالای حرارت می باشند و اگر خنک کننده ها در ارتباط مستقیم با منبع تولید کننده حرارت باشند، حرارت را دریافت کرده و در تمامی سطح هیت سینک پخش می کنند. در نهایت، این گرما به محیط اطراف منتقل خواهد شد. بنابراین در رادیاتورها سطح نزدیک به منبع حرارت داغ بوده و سمت مخالف آن که در تماس با محیط اطراف است، همیشه خنک می باشد.

  • انتقال حرارت از هیت سینک

در مرحله آخر محیط اطراف باید از هیت سینک خنک تر باشد، در صورتی که دمای اتاق برابر با خنک کننده باشد، انتقال حرارت به خوبی انجام نشده و تعبیه خنک کننده بدون فن و مایع، بی فایده می باشد. اوقاتی که حرارت بالایی تولید میشود، مایعی مخصوص یا فن روی رادیاتور قرار داده می دهند، تا به انتقال گرمای بیشتر کمک کنند.

انواع پیکربندی هیت سینک ها

رادیاتورها بر اساس نوع عملکرد خنک کنندگی به دو دسته کلی فعال و غیرفعال تقسیم می شوند که در زیر به بررسی آنها می پردازیم.

هیت سینک غیرفعال و استفاده در لامپ های ال ای دی

 ساده ترین، ضعیف ترین و قابل اعتمادترین نوع هیت سینک به دلیل عدم وجود قطعات متحرک می باشد، زیرا در این نوع پیکربندی مستقیما حرارت از منبع تولید کننده گرفته شده، در سطح رادیاتور پخش و از طریق لبه های آن، به محیط اطراف منتقل می شود. در پیکربندی غیرفعال، دمای محیط حتما باید خنک تر از دمای خنک کننده باشد تا به صورت طبیعی با جریان هوا بین خنک کننده و منبع گرما، حرارت خارج شود.

نکته قابل توجه در جنس رادیاتورهای غیرفعال می باشد که از مس، آلومینیوم یا ترکیبی از آنها ساخته می شوند. خنک کننده های غیرفعال از نظر ظاهری در انواع سوزنی، پره‌­ ای مستقیم، پره ای زاویه ­دار و انواع گرد و استوانه‌­ ای تولید می شوند. این هیت سینک ها به دلیل حجم کم و وزن سبک در لامپ های ال ای دی بسیار کاربرد دارند.

هیت سینک فعال

قوی ترین نوع پیکربندی هیت سینک می باشد که با کمک مایع مخصوص یا فن های تعبیه شده روی آن حرارت، بیشتر و سریع تر منتقل می شود. کارایی این مدل خنک کنندگی بسیار بهتر می باشد، بالطبع هزینه آن هم از نوع دیگر گرانتر می باشد. از رادیاتور فعال در لپ تاپ استفاده می شود که با روشن شدن آن فن نیز روشن شده و هوای خنک به داخل لپ تاپ انتقال داده می شود. در این مدل وظیفه انتقال حرارت بر عهده فن ها می باشد.

انواع هیت سینک ها

انواع هیت سینک

با عبور جریان برق از قطعات تمامی وسایل الکترونیکی حرارت تولید می شود که باعث کاهش عمر قطعات و سوختن آنها خواهد شد. در نتیجه جهت کنترل حرارت و دفع گرمای اضافه به محیط بیرون از خنک کننده های فعال یا غیرفعال استفاده می شود. هر نوع هیت سینک دارای مزایا و معایب متفاوتی نیز می باشند که با روش های مختلفی تولید می گردند. در زیر به بررسی چند نمونه از پر مصرف ترین رادیاتورها می پردازیم.

  • اکسترود شده

این نوع هیت سینک ها از جنس آلومینیوم بوده و به دلیل هزینه پایین و در دسترس بودن، برای اکثر سیستم ها مورد استفاده قرار میگیرند.

  • باند شده

رادیاتور های باند شده در سیستم ها یا منابعی که بیشتر گرم می شوند و نیاز به رادیاتورهای بزرگ دارند، مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع هیت سینک ها به دلیل کاربردهای متفاوت از جنس مس و آلومینیوم به صورت ترکیبی ساخته می شوند که دارای هزینه بالا و عملکرد متوسط می باشند.

  • بریده شده

مواد به کار رفته در ساخت این مدل رادیاتورها مس بوده که باعث انعطاف پذیریه بالا در طراحی ظاهری آنها می شود. در هیت سینک بریده شده سطح وسیع تر بوده که در نتیجه انتقال گرمای بیشتری را در پی داشته و موجب عملکرد متوسط رو به بالای آنها می شود، اما به دلیل دارا بودن جنس تمام مس وزن زیادی دارند که در هر دستگاهی کاربرد نخواهند داشت.

  • تمبر شده

این نوع هیت سینک ها به دلیل سادگی تولید، بسیار ارزان می باشند و به عنوان کم عملکرد ترین نوع رادیاتورها معرفی می گردند. نوع ساخت آنها به این گونه بوده که پره های خنک کننده بسته شده و روی پایه لحیم می شوند.

  • ساخته شده با CNC

این نوع خنک کننده ها با توجه به جنس ساخت دارای رسانایی بالا و انعطاف پذیری زیاد بوده که در نتیجه، دارای هزینه بالا می باشند. با توجه به هزینه بالا ساختی که دارند، تولید آنها در حجم زیاد مقرون به صرفه نخواهد بود.

نتیجه گیری

با عبور جریان برق از قطعات و چیپ های منابع و دستگاه های الکترونیکی از جمله کامپیوترها، لپ تاپ ها، بردهای لامپ های ال ای دی و …  حرارت تولید می شود که در صورت عدم دفع این گرما به محیط بیرون، عمر قطعات کاهش یافته و می سوزند. برای انتقال گرما به محیط بیرون، از هیت سینک ها در انواع متفاوت از نظر ظاهری، جنس ساخت یا نوع عملکرد خنک کنندگی استفاده می شود.


فروشگاه اینترنتی امیران ال ای دی

گروه صنعتی امیران، به عنوان یکی از تولید کننده های مطرح لامپ های ال ای دی، با شعار همگام با طبیعت، اقدام به تولید لامپ های کم مصرف LED در ایران نموده است تا گامی موثر در راستای صرفه جویی در مصرف حامل های انرژی، رعایت حقوق مصرف کننده و سازگاری با محیط زیست بردارد. لامپ های ال ای دی امیران، با ویژگی های منحصر بفردی مانند مصرف انرژی کم و بازدهی بالا، جایگزین بسیار مناسبی برای سایر منابع روشنایی می باشند که در چندین نوع مختلف با کارایی های متفاوت به بازار ارائه می شوند. شما می توانید به واسطه راههای ارتباطی زیر، با گروه صنعتی امیران ال ای دی در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.