مقالات مرتبط با روشنایی

با مهم ترین پارامترهای روشنایی و میزان اهمیت آنها آشنا شوید

پارامترهای روشنایی

اندازه گیری واحد نور از نظر عملی معنی چندانی ندارد، به این دلیل که نور یک مقدار فیزیکی نیست، در نتیجه نمی توان آن را اندازه گیری کرد. با این حال، نور لامپ ها بر اساس پارامترهای روشنایی متفاوت از جمله شار نوری، توان مصرفی، پخش نور، یکنواختی و موارد دیگر سنجیده می شود. قیمت هر کدام از لامپ ها رابطه مستقیم با پارامترهای ثبت شده برای آنها دارد.

پارامترهای روشنایی دارای ابعاد گسترده می باشند که برای خرید مناسب ترین لامپ برای محیط مورد نظر، آگاهی از پارامترها و بررسی آنها بسیار حائز اهمیت است. در ادامه با انواع پارامترها شامل: شار نوری، شدت نور، شدت روشنایی، درخشندگی، بهره نوری، رنگ نور، دمای رنگ نور و ضریب نمود رنگ آشنا خواهیم شد.

انواع لامپ ال ای دی امیران

لامپ استوانه ای لامپ حبابی لامپ اشکی شمعی لامپ فن دار

برای مشاهده محصولات هر یک از دسته بندی های لامپ ال ای دی امیران، کافی است روی تصویر مورد نظر کلیک کنید.

پارامترهای روشنایی چیست؟

منابع نوری بی شماری با نوردهی متفاوتی تولید و به بازار عرضه می شوند که هر کدام مناسب استفاده در محیط های خاصی می باشند. نور لامپ ها یک مقدار فیزیکی نبوده، بنابراین سنجش آنها از نظر علمی معنایی ندارد و نمی توان نور چراغ ها را اندازه گیری نمود. با این حال، نور لامپ ها دارای پارامترهای متفاوتی است که با واحد های مختلفی قابل اندازه گیری می باشد. پارامترهای روشنایی زیادی برای اندازه گیری نور وجود دارد که می توانید بر اساس همین مقیاس، در طراحی نورپردازی محیط های بسته و انتخاب لامپ با نور مناسب مورد نیازتان از این واحدها کمک بگیرید.

شار نوری یکی از پارامترهای روشنایی

شار نوری یا لومن یکی از پارامترهای روشنایی

کل نور تابیده شده از یک لامپ را با شار نوری یا لومن اندازه گیری می کنند. در واقع به تمام نوری که از یک منبع روشنایی در یک واحد زمان به تمام جهات ساطع می شود، شار نوری می گویند. مقدار لومن یک لامپ را با نماد Lm نمایش می دهند. هرچه مقدار لومن در یک منبع نوری بالاتر باشد، شدت نور آن نیز بالطبع بیشتر است.

شار نوری یا لومن چیست؟ | میزان شار نوری منابع نوری مختلف

پارامتر کاندلا یا قدرت نور

میزان قدرت نور با کاندلا یا شمع نمایش داده می شود. این واحد هیچ ارتباطی با فاصله ناحیه روشن شده ندارد، بلکه مستقیما به قدرت و زاویه تابش آن وابسته است. در نظر داشته باشید قدرت و زاویه تابش عملکرد عکس دارند، در واقع هرچه قدرت نور بیشتر شود زاویه تابش کمتر می شود، در نتیجه شدت نور بیشتر خواهد شد. کاندلا نشان می‌دهد شما تا چه اندازه می‌ توانید از منبع نور فاصله داشته باشید و در عین حال هنوز هم قادر به دیدن آن باشید. نشانگرهای لیزری یا چراغ‌های نقطه‌ای دارای بیشترین میزان کاندلا هستند.

شدت روشنایی یا لوکس

میزان نوری که به یک سطح مشخص تابیده و توسط چشم انسان درک شده و مورد استفاده قرار می گیرد را با لوکس نمایش می دهند. لوکس بیشتر در پروژکتورها کارایی دارد و هر لوکس معادل یک لومن بر متر مربع می باشد. لوکس مقیاسی است برای سنجش میزان نوری که به وسیله چشم انسان درک می شود. بنابراین هرچه منبع نوری از سطح مورد نظر دورتر شود، میزان شدت روشنایی یا لوکس به مراتب کاهش می یابد.

تفاوت لوکس، لومن و کاندلا

تفاوت لوکس، لومن و کاندلا

لوکس میزان روشنایی است که به یک سطح تابیده می شود، بنابراین فاصله سطح از منبع نور یک عامل مهم تلقی می شود. به زبان ساده تر هر چه سطح از منبع نور فاصله داشته باشد، نور آن کمتر می‌شود. اما لومن کل نور و روشنایی می باشد که از منبع نور خارج می شود. لومن واحد اندازه گیری یک منبع نوری و لوکس شدت نور می باشد. برای چگونگی محاسبه می توان گفت: یک لوکس شدت نور معادل یک لومن است که به یک متر مربع از سطح می تابد. بنابراین لوکس گویای این می باشد که با توجه به منطقه اندازه‌گیری شده، به چه تعداد لومن برای روشن کردن محیط نیاز دارد.

تفاوت لوکس، لومن و کاندلا [شناخت واحدهای اندازه گیری]

پارامتر پخش نور

یکی از مهم ترین پارامترهای روشنایی در انتخاب یک منبع نوری مناسب، پخش نور می باشد. پخش نور در واقع میزان شار نوری است که در یک زاویه مشخص تابیده می شود. هر چه زاویه تابشی که از شار نور تابیده می شود گسترده تر باشد، میزان پخش نور به مراتب بیشتر خواهد بود.

یکنواختی نور

به میزان پخش یکنواخت نور در یک محیط و در یک سطح معین، یکنواختی نور گفته می شود. بنابراین یکنواختی نور رابطه مستقیم با میزان پخش نور از شار نوری یک لامپ دارد. هرچه نور یکنواخت تر باشد، تجربه بصری بهتر خواهد بود. هرچه رقم یکنواختی نور کوچکتر بوده و به یک نزدیکتر شود، خستگی بصری و بینایی به نسبت کمتر است.

 پارامتر روشنایی شدت نور

یکی از مهم ترین پارامترهای روشنایی، شدت نور تابیده شده از لامپ است. در واقع منظور از شدت نور، میزان نوری است که توسط یک منبع روشنایی به تمامی جهت ها به صورت مساوی بازتاب داده می شود. یک لامپ در ایده آل ترین حالت، باید نور را در تمامی جهت ها به صورت مساوی پخش کند، اما به دلیل شکل ظاهری حباب لامپ، این اتفاق نمی افتد.

پارامتر توان مصرفی لامپ

پارامتر توان مصرفی لامپ

به مقدار انرژی و برق مصرفی مورد نیاز لامپ جهت روشن شدن، توان مصرفی لامپ می گویند. توان لامپ با واحد وات نمایش داده می شود. در واقع هر وات ثبت شده برای منبع روشنایی، نشانگر مقدار برق مورد نیاز آن منبع جهت روشن شدن و نوردهی می باشد. باید در نظر داشت توان مصرفی لامپ هیچ گونه ارتباطی با بازدهی نوری و میزان روشنایی آن ندارد. به عنوان مثال: در دو لامپ ال ای دی و کم مصرف با توان مصرفی برابر، میزان بازدهی نوری آنها متفاوت می باشد.

پارامتر درخشندگی

به میزان نوری که از یک سطح به چشم بازتاب داده می شود، درخشندگی لامپ می گویند که با نماد L نمایش داده می شود. این پارامتر میزان درخشان و روشن بودن یک سطح را نمایش می دهد. این پارامتر دو طرفه است، در واقع هم به منبع نوری هم به سطح بستگی داشته و حاصل تقسیم شدت نور بر مساحت سطح می باشد.

بهره نوری شناخته شده ترین پارامترهای روشنایی

بهره نوری یکی از شناخته شده ترین و مهم ترین پارامترهای روشنایی است. بنابراین بهره نوری نمایشگر میزان نور تولید شده از یک لامپ با توجه به توان مصرفی آن خواهد بود. هرچه میزان بهره نوری بالاتر باشد، کارایی لامپ بیشتر است. بنابراین مناسب ترین منابع نوری، دارای پایین ترین توان مصرفی و بیشترین بهره نوری خواهند بود.

ضریب نمود رنگ

هر منبع نوری کیفت نوری خاصی داشته و نور اجسام در زیر هر کدام از آنها، مختلف به نظر می رسد. بهترین منابع برای دید، طیف های نوری هستند که بیشترین شباهت به نور خورشید را داشته باشند. شاخص نمود رنگ لامپ یا  CRI بیان کننده توانایی لامپ در نمایش واقعی و صحیح رنگ ها در مقایسه با نور خورشید می باشد و معیاری برای تشخیص کیفیت نور بوده که بین عدد 0 تا 100 تعریف می شود. هرچه مقدار شاخص بالاتر باشد، نشان دهنده کیفیت نوری بهتر با ترکیب رنگ‌های بیشتری می‌باشد.

شاخص نمود رنگ یا CRI چیست؟ [دلایل اهمیت CRI]

دمای رنگ نور و رنگ نور لامپ

رنگ نور لامپ در سه حالت آفتابی، سفید و مهتابی نمایش داده می شود. دمای رنگ لامپ ال ای دی در حقیقت به رنگ نور تولید شده اطلاق می‌شود. هرچه عدد دمای رنگ پایین‌تر باشد، نور گرم‌تر و هر چه این عدد بالاتر باشد، نور حس سردتری ایجاد می‌کند که کاربردهای بسیار زیادی در نورپردازی، عکاسی و فیلمبرداری، چاپ و نشر، صنعت، ستاره شناسی، بیمارستان‌ها، باغبانی و… دارد.

تکنیک تولید رنگ در لامپ ها براساس دمای رنگ است و با واحد کلوین اندازه گیری می شود .دمای رنگ بالاتر از 4000 درجه کلوین به عنوان نور سرد و دمای رنگ کم تر از 3000 درجه کلوین به عنوان نور گرم تعریف می‌ شود. در زیر نشانه های مربوط به رنگ نور که روی جعبه لامپ درج می شود آورده شده است.

  1. 2000 تا ۳5۰۰ کلوینآفتابی
  2. 3500 تا 50۰۰ کلوینروز سفید
  3. 5500  تا 7۵۰۰ کلوینمهتابی

دمای رنگ نور و رنگ نور لامپ

منحنی پخش نور

به شدت نور پخش شده در زاویه های متفاوت، منحنی پخش نور گفته می شود. به دلیل شکل ظاهری و ساختار لامپ ها، منابع نور منحنی پخش نور یکسانی ندارند. بنابراین برای ثبت منحنی پخش نور باید آن را اندازه گیری کرد. جهت اندازه گیری آن، یک صفحه مندرج در مقابل لامپ قرار داده و با توجه به میزان شار نوری دریافتی از صفحه، منحنی پخش نور را اندازه گیری کرده و نمودار رسم می کنند.

نتیجه گیری

منابع نوری متفاوتی از لحاظ میزان نوردهی و توان مصرفی تولید و به بازار عرضه می شوند که هر کدام از آنها دارای پارامترهای روشنایی متفاوت می باشند. با آگاهی از انواع پارامترهای روشنایی از جمله شارنوری، شدت نور، شدت روشنایی، درخشندگی، بهره الکتریکی، بهره نوری، رنگ نور، دمای رنگ نور، ضریب نمود رنگ، افراد می توانند مناسب ترین منبع نور را برای محیط مورد نظر خود انتخاب نمایند.


فروشگاه اینترنتی امیران ال ای دی

گروه صنعتی امیران، به عنوان یکی از تولید کننده های مطرح لامپ های ال ای دی، با شعار همگام با طبیعت، اقدام به تولید لامپ های کم مصرف LED در ایران نموده است تا گامی موثر در راستای صرفه جویی در مصرف حامل های انرژی، رعایت حقوق مصرف کننده و سازگاری با محیط زیست بردارد. لامپ های ال ای دی امیران، با ویژگی های منحصر بفردی مانند مصرف انرژی کم و بازدهی بالا، جایگزین بسیار مناسبی برای سایر منابع روشنایی می باشند که در چندین نوع مختلف با کارایی های متفاوت به بازار ارائه می شوند. شما می توانید به واسطه راههای ارتباطی زیر، با گروه صنعتی امیران ال ای دی در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.