مقالات مرتبط با لامپ ال ای دی

انواع پایه لامپ ال ای دی را بشناسید

پایه لامپ ال ای دی

منابع روشنایی بی شماری از گذشته تا به امروز تولید و به بازار  عرضه شده اند که یکی از انواع آنها، لامپ های ال ای دی است. مزایای لامپ ال ای دی شامل مواردی مانند طول عمر بسیار بالا، مصرف کم و سازگاری با انواع سرپیچ ها است که سبب شده جایگزین مناسبی برای سایر منابع روشنایی می باشد. در نظر داشته باشید هنگام تعویض منابع روشنایی ال ای دی باید بر اساس ولتاژ ورودی هر کدام از آنها، پایه لامپ ال ای دی مناسب انتخاب شود تا از خطرات ناشی از بالا رفتن دما و آسیب دیدگی اجزای آن جلوگیری نموده و موجب افزایش طول عمر آنها شوید.

لامپ ال ای دی به دلیل توان مصرفی و میزان روشنایی بالایی که دارد، باید بر روی پایه های مخصوص به خود نصب شود تا جریان برق بدون مشکل انتقال یابد و از ایجاد حرارت بالا در لامپ و آسیب دیدگی دیودهای نوری جلوگیری شود. با پیشرفت زمان و تولید منابع روشنایی ال ای دی  در تنوع بالاتر از لحاظ شکل ظاهری و ولتاژ ورودی، شرکت های سازنده ملزم به ساخت پایه های متنوع تر می شوند. به دلیل این گستردگی انواع پایه های لامپ ال ای دی مخاطبین را ملزم به شناخت آنها جهت افزاش کارایی چراغ های خریداری شده می کند. در این مقاله به بررسی انتخاب سرپیچ یا پایه لامپ ال ای دی و کاربرد آنها، مزایای آن، انواع لامپ ال ای دی و پرکاربرد ترین پایه ها می پردازیم.

انواع لامپ ال ای دی امیران

لامپ استوانه ای لامپ حبابی لامپ اشکی شمعی لامپ فن دار

برای مشاهده محصولات هر یک از دسته بندی های لامپ ال ای دی امیران، کافی است روی تصویر مورد نظر کلیک کنید.

لامپ ال ای دی چیست

لامپ های ال ای دی از تعدادی دیود که به صورت سری یا موازی بر روی یک برد الکتریکی نصب شده تشکیل شده است که با عبور و کنترل ولتاژ و جریان مناسب از آنها، نور تولید می شود. این محصولات دارای طول عمر بیشتر نسبت به سایر لامپ ها بوده و حرارت بسیار کمی تولید می کنند. به این معنی که 90 درصد انرژی مصرفی لامپ ال ای دی به نور تبدیل می شود.

انواع مختلف پایه لامپ ال ای دیانواع مختلف پایه لامپ ال ای دی

لامپ های ال ای دی از نظر تکنولوژی ساخت به چهار دسته اصلی پاور، دیپ، SMD و COB تقسیم می شوند که برای هر کدام از آنها سرپیچ های مخصوصی تولید و به بازار عرضه می شود. سرپیچ یا پایه لامپ وظیفه انتقال جریان و ولتاژ به مدار جهت روشن شدن چراغ را دارد. در ادامه با انواع سرپیچ ها آشنا خواهید شد تا بتوانید، پایه لامپ ال ای دی مناسبی تهیه نمایید.

بنابراین هنگام خرید محصولات ال ای دی به کد سرپیچی که بر روی بسته آنها درج شده دقت کرده تا موجب صرفه جویی در وقت و هزینه ها شوید. در ادامه کد پایه لامپ ال ای دی درج شده بر روی بسته به اختصار لیست شده است:

 • قسمت اول

حرف اول نشان دهنده نوع پایه لامپ ال ای دی است که با حرف نمایش داده می شود.

 • قسمت دوم

حرف دوم کد نشان دهنده قطر پایه کد است که با عدد نمایش داده می شود.

 • قسمت سوم

قسمت سوم یا آخر نشان دهنده تعداد پین های پایه است که به صورت اختیاری نوشته می شود.

لامپ ال ای دی

کد گذاری انواع مختلف پایه لامپ ال ای دی

نوع پایه لامپ های ال ای دی که در قسمت اول و با حروف E ،B و GU ثبت می شوند را در ادامه مورد بررسی قرار خواهیم داد و پس از آن به بررسی قسمت دوم کد که شامل قطر سرپیچ می باشد خواهیم پرداخت.

پایه لامپ ال ای دی سری ادیسونی

 • پایه‌های سری E (ادیسونی)

یکی از رایج ترین نوع پایه ها ادیسونی یا سری E هستند که در هرجای دنیا مورد استفاده قرار می گیرند. تنها تفاوتی که در سری های ادیسونی موجود است، قطر آنها می باشد. اکثر پایه های سری E یک پین دارند، اما تعداد اندکی که دارای 2 پین هستند را با حرف D در جای کد سوم نمایش داد می شوند.

پایه لامپ ال ای دی سری B

 • پایه های سری B (خنجری)

این پایه در کشور ایران کاربرد زیادی ندارد و بیشتر در کشور انگلیس مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع پایه ها مانند سری E دارای قطرهای متفاوتی می باشند که با عدد نمایش داده می شوند. طراحی سرپیچ سری B به گونه ای است که لامپ را محکم و به خوبی نگه می دارد و با لرزش شل نمی شود.

پایه لامپ ال ای دی سری G

 • پایه‌های سری GU (سوزنی)

پایه های سوزنی با نام G و GU نمایش داده می شوند. این پایه از جنس شیشه است. در صورتی که پایه ها دارای دوپین باشند با GU و سرپیچ دارای یک پین با G نشان داده خواهند شد. این پایه ها نیز مانند سایر سرپیچ ها از لحاظ قطر با یک دیگر متفاوت می باشند.

معرفی پرکاربردترین پایه لامپ ال ای دی

دو نوع اصلی و پرکاربردترین پایه های لامپ ال ای دی، سرپیچ های ادیسونی (E) و خنجری، میخی یا خاری (B) هستند. به صورت اختصار نمونه هایی از پر کاربردترین این سرپیچ ها با قطرهای متفاوت، در ادامه لیست شده است:

 1. E27 یا سرپیج استاندارد (قطر 27 میلی متر)
 2. E14 یا سرپیچ ادیسونی کوچک (قطر 14 میلی متر)
 3. B22 یا پایه میخی (خاری) (قطر 22)
 4.  B15 یا پایه میخی (خاری) کوچک (قطر 15)

قطر پایه لامپ ال ای دیسایز پایه لامپ ال ای دی

هرکدام از سرپیچ هایی که در بالا نام برده شد، دارای سایز یا قطرهای متفاوتی می باشند. به صورت کلی این سایزها به شش دسته اساسی تقسیم می شوند. در ادامه به بررسی معروف ترین سایز انواع پایه های ال ای دی می پردازیم.

 • سرپیچ E14

این سرپیچ بسیار پرکاربرد، جهت مصارف لوسترها و آباژورها بوده و به سرپیچ شمعی معروف است. همانگونه که در قسمت دوم نشان داده شده، دارای قطر 14 میلی متر می باشد.

 • سرپیچ E27

یک پایه بسیار معمولی بوده که در اکثر منابع روشنایی ال ای دی از این سرپیچ استفاده می شود. قطر این سرپیچ ها 27 میلی متر است.

 • سرپیچ E40

معروف ترین سرپیچ صنعتی است که برای لامپ های ال ای دی با وات بالا مورد استفاده قرار می گیرد. موارد استفاده آنها در کارخانه ها، صنایع و به صورت کلی محیط هایی که نیاز به روشنایی زیاد می باشد و از لامپ هایی با وات بالا استفاده می کنند، خواهد بود. قطر این سرپیچ ها 40 میلی متر است.

 • سرپیچ استارتی یا GU10

فاصله بین دو پین پایه لامپ 10 میلی متر است، به همین دلیل به آن GU10 گفته می شود. این سرپیچ دارای مزایایی می باشد که در زیر به اختصار لیست شده است:

 1. سهولت استفاده و بهره‌ برداری نسبت به سوکت‌ های سوزنی
 2. ایمنی مطلوب به سبب افزایش فاصله بین پایه‌ ها
 3. دارای مکانیزم قفل‌ شوندگی لامپ در سوکت
 4. دوام و طول عمر بالاتر اتصال‌ ها
 5. منطبق بر استانداردهای ملی و بین‌ المللی
 6. بهترین انتخاب برای لامپ با ولتاژ بالا
 • سرپیچ B22

همانگونه که گفته شد این پایه در انگلستان کاربرد دارد و از جنس شیشه ساخته شده است. قطر آن 2 میلی متر است و ولتاژ دریافتی بین هر دو پین لامپ جریان دارد. توان مصرفی این سرپیچ 7 و 13 وات است.

جنس انواع پایه لامپ ال ای دیجنس انواع پایه لامپ ال ای دی

در بالا با انواع پایه های لامپ های ال ای دی آشنا شدیم. اما باید در نظر داشت جنس هر کدام از سرپیچ های مصرفی متفاوت است. پایه ها ممکن است از جنس های متفاوتی مانند: فلز، سرامیک یا پلاستیک ساخته شوند. در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

 • فلزی

اکثرا از جنس برنج تولید می شوند، اما گاهی اوقات بر پایه نیکل و نقره در بازار موجود می باشند.

 • سرامیک

پایه های سرامیکی اغلب به رنگ سفید هستند، اما در صورت سفارش گیری ممکن است در رنگ های دیگر ساخته شوند. این پایه ها با خاک رس ساخته شده و پس از حرارت دیدن لعاب کاری خواهند شد.

 • پلاستیک

پایین ترین قیمت مربوط به این دسته است و به تعداد زیاد تولید و به بازار عرضه می شوند. این دسته از پرکاربردترین جنس پایه لامپ ال ای دی است.

نتیجه گیری

لامپ های ال ای دی هر کدام با سرپیچ مخصوصی سازگار هستند. با مطالعه این مقاله با انواع سرپیچ ها و پرکاربردترین آنها با سایز ها و قطر های متفاوت آشنا شدید. همچنین متوجه شدید هر کدام از پایه ها از سه جنس متفاوت تولید و به بازار عرضه می شوند. به صورت کلی در زیر بیان شده است که کدام لامپ های ال ای دی با چه نوع سرپیچی سازگاری دارد.

 • ال ای دی های حبابی تا ۵۰ وات، دارای سرپیچ معمولی (E27)
 • ال ای دی های وات بالا، سرپیچ بزرگ (E40)
 • ال ای دی های اشکی نصب شده در لوستر، سرپیچ شمعی (E14)
 • ال ای دی های هالوژن SMD و COB، سرپیچ استارتی یا سوزنی (MR16 یا GU10)

فروشگاه اینترنتی امیران ال ای دی

گروه صنعتی امیران، به عنوان یکی از تولید کننده های مطرح لامپ های ال ای دی، با شعار همگام با طبیعت، اقدام به تولید لامپ های کم مصرف LED در ایران نموده است تا گامی موثر در راستای صرفه جویی در مصرف حامل های انرژی، رعایت حقوق مصرف کننده و سازگاری با محیط زیست بردارد. لامپ های ال ای دی امیران، با ویژگی های منحصر بفردی مانند مصرف انرژی کم و بازدهی بالا، جایگزین بسیار مناسبی برای سایر منابع روشنایی می باشند که در چندین نوع مختلف با کارایی های متفاوت به بازار ارائه می شوند. شما می توانید به واسطه راههای ارتباطی زیر، با گروه صنعتی امیران ال ای دی در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.