مقالات مرتبط با لامپ ال ای دی

علت چشمک زدن لامپ ال ای دی؟! + راه حل رفع این مشکل

علت چشمک زدم لامپ ال ای دی

اگر چه مزایای لامپ های ال ای دی کم نیست و تأثیر زیادی در بهینه سازی مصرف انرژی دارند، اما در کنار مصرف کم و عمر طولانی مشکلاتی نیز دارند. یکی از این مشکلات، چشمک زدن لامپ ها در حالت روشن یا خاموش است. در صورتی که این مشکل به دلیل کیفیت پایین لامپ خریداری شده باشد، می توان با جایگزین کردن یک لامپ ال ای دی جدید و با کیفیت آن را حل کرد، اما در بسیاری از موارد این مشکل به خاطر خود لامپ نیست و سایر عوامل مثل کلید، سیم کشی و عوامل دیگر در بروز آن دخیل است. در ادامه به بررسی علت چشمک زدن لامپ ال ای دی با توجه به این عوامل و راه حل رفع آن خواهیم پرداخت.

انواع لامپ ال ای دی امیران

لامپ استوانه ای لامپ حبابی لامپ اشکی شمعی لامپ فن دار

برای مشاهده محصولات هر یک از دسته بندی های لامپ های ال ای دی، کافی است روی تصویر مورد نظر کلیک کنید.

بررسی علت چشمک زدن در حالت خاموش

چشمک زدن لامپ ها در حالت خاموش می تواند دلایل مختلفی داشته باشد و شدت آن هم بسته به عامل ایجاد کننده متغیر است. به صورت کلی می توان دلایل زیر را به عنوان رایج ترین ریشه این مشکل عنوان کرد:

  1. سیم کشی غیر صحیح
  2. کلیدهای چراغ دار
  3. مشکل با دیمرها
  4. سنسور حرکتی غیر سازگار
  5. معیوب بودن و یا بی کیفیت بودن لامپ (در حالت روشن)

سیم‌کشی غیر اصولی و رفع مشکل

سیم‌کشی اصولی و صحیح لامپ باید به‌گونه‌ای باشد که سیم نول به‌طور مستقیم به لامپ وصل شده و سیم فاز در مسیر کلید باشد. در برخی موارد بر اثر اشتباه یا عدم آگاهی برقکار ساختمان، سیم نول و فاز جابه جا شده، چنانچه سیم فاز مستقیما به لامپ وصل شود با بدنه لامپ، سرپیچ یا دیوار اتصالی داده و سبب ایجاد مشکل سوسو زدن لامپ ال ای دی یا چشمک زدن آن می شود. در چنین مواردی توسط برقکار سیم فاز و نول را جا به جا کرده تا مشکل چشمک زدن لامپ رفع گردد.

استفاده از کلید برق چراغ دار

در کلید چراغ دار، لامپ کوچکی به منظور تشخیص جای کلید در شب روشن است. ساختار لامپ داخل کلید، دارای یک نوع مقاومت بسیار بالاست و با عبور جریان بسیار کمی از کلید لامپ داخل کلید روشن می شود. همین جریان بسیار کم باعث می شود، مدار لامپ فعال شده و لامپ ال ای دی چشمک زن شود. پس بهتر است از کلید های بدون لامپ استفاده کنید.

علت چشمک زدن لامپ ال ای دی در استفاده از کلید چراغ دار

مشکل استفاده از دیمرها و برطرف کردن آن

دیمر وسیله ای برای تنظیم میزان خروجی برق است که می توانیم مانند یک شیر آب، مقدار روشنایی را کم یا زیاد کنیم. برای برطرف کردن مشکل چشمک زدن لامپ‌های ال ای دی در حالت خاموش یا روشن باید لامپی بخرید که قابل اتصال به دیمر باشد. همچنین دیمر را از نوع جدید LED انتخاب کنید. یکی دیگر از راه‌های حل این مشکل خارج کردن دیمر از مدار است.

سنسور حرکتی غیر سازگار

سنسورهای حرکتی نیاز به حداقل بار دارند تا به درستی کار کنند، در لامپ های ال ای دی همین مقدار کم بار باعث می شود مدار آن وصل شده و شروع به چشمک زدن کند. برای رفع مشکل چشمک زدن لامپ ال ای دی بهتر است  یک رله سوئیچ در مدار نصب شود.

علت چشمک زدن لامپ ال ای دی درحالت روشن

علت عمده این مسأله بی کیفیت بودن لامپ یا پایان عمر لامپ می باشد. ‌ بسیاری از تولید کنندگان از قطعات بی کیفیت، ضعیف و ارزان قیمت استفاده می کنند، در نتیجه باعث سوختن قطعات آن و چشمک زدن لامپ ال ای دی در حالت روشن می شوند. اگر میزان روشنایی لامپ کم شده، می توان گفت ظرفیت خازن خود را از دست داده یا عمر مفید لامپ به پایان رسیده است.

خطرات ناشی از چشمک زدن لامپ ال ای دی

به طور کلی چشمک زدن لامپ دو نمونه می باشد.

مرئی و قابل مشاهده

توسط چشمان ما در زمانی که خروجی نور از یک منبع مشخص به سرعت تغییر کند دیده می شود، برای سلامتی بسیار خطرناک است و با علائم صرع همراه می باشد.

نامرئی و غیر قابل مشاهده

در این حالت چشمک زدن ممکن است وجود داشته باشد، ولی قابل دیدن نباشد و علائمی مانند سرگیجه،‌ سردرد، میگرن، اختلال در تفکر و اختلالات عصبی دارد، بنابراین برای مصون ماندن از خطرات چشمک زدن، لامپ ال ای دی، ساختار و ویژگی های آن را بشناسید.

نکته راجب علت چشمک زدن لامپ ال ای دی

نکته پایانی:

اگه قسمتی از لامپ خاموش و روشن میشود، ال ای دی آن آسیب دیده و ترانس درایور سالم است. اما اگه کامل روشن و  خاموش میشود، ایراد از ترانس یا درایور است. در اکثر موارد علت سوسو زدن لامپ ها مربوط به مشکل درایور می باشد.

نتیجه

در بعضی مواقع علت چشمک زدن لامپ های ال ای دی خراب بودن چراغ نمی باشد، بلکه از سرپیچ، نصب اشتباه سیم های فاز و نول و ….. بوده که باید مورد بررسی قرار گیرند. شما می توانید با در نظر گرفتن موارد مطرح شده در این مطلب و بدون تجربه تعمیر لامپ ال ای دی، با کم ترین ابزار علت چشمک زدن لامپ را پیدا کرده و برای رفع آن اقدام کنید.


فروشگاه اینترنتی امیران ال ای دی

گروه صنعتی امیران، به عنوان یکی از تولید کننده های مطرح لامپ های ال ای دی، با شعار همگام با طبیعت، اقدام به تولید لامپ های کم مصرف LED در ایران نموده است تا گامی موثر در راستای صرفه جویی در مصرف حامل های انرژی، رعایت حقوق مصرف کننده و سازگاری با محیط زیست بردارد. لامپ های ال ای دی امیران، با ویژگی های منحصر بفردی مانند مصرف انرژی کم و بازدهی بالا، جایگزین بسیار مناسبی برای سایر منابع روشنایی می باشند که در چندین نوع مختلف با کارایی های متفاوت به بازار ارائه می شوند. شما می توانید به واسطه راههای ارتباطی زیر، با گروه صنعتی امیران ال ای دی در تماس باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.