مقالات مرتبط با روشنایی

تفاوت SMD و COB [مقایسه SMD و COB]

SMD VS COB

لامپ ‌های ال ‌ای‌ دی در حال تبدیل شدن به بهترین ابزارهای روشنایی هستند، زیرا امروزه افراد زیادی از تطبیق پذیری و کارایی آنها استقبال می‌کنند. چراغ های LED از نظر عملکرد و مصرف کارآمدتر هستند و همین موضوع آنها را به گزینه ای جذاب برای سیستم روشنایی تبدیل می کند. آنها در انواع مختلفی برای تسهیل و رفع نیازهای مختلف وجود دارند که از نظر ویژگی ها و کاربرد متفاوت می باشند. دو مدل از انواع ال ای دی عبارتند از تکنولوژی SMD و تکنولوژی COB. در ادامه ی این مطلب با ما همراه باشید تا تفاوت های این دو تکنولوژی را باهم بررسی کنیم.

ال ای دی COB چیست؟

تکنولوژی COB به عنوان تراشه روی برد نیز شناخته می شود که در دستگاه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. COB جدیدترین فناوری در صنعت LED است که قرار است کاستی های ال ای دی SMD را برطرف کند. این نوع ال ای دی اغلب از 9 یا چند دایود که با هم ثابت شده اند تا یک منبع نور واحد ایجاد کنند، استفاده می کند. این ال ای دی ها بسیار جمع و جور ساخته شده اند و هنگام استفاده از آنها در دستگاه ها، فضای بسیار کمی را اشغال می کنند. ال ای دی های COB حتی برای ارائه نور چند جهته نیز ساخته می شوند و می توانند در موارد مختلف مورد استفاده قرار گیرند. به طور مثال COB را می توان در دستگاه های مختلفی از جمله دوربین ها، گوشی های هوشمند، نورافکن ها و … یافت.

فناوری COB

در فناوری COB از بردهای مدار چاپی و تراشه‌ های COB برای ایجاد دستگاه‌ های قابل اعتمادی که نور کم‌ مصرف تولید می‌کنند، استفاده می‌ شود. PCB در زیرلایه COB یافت می شود که از آلومینیوم یا سرامیک ساخته شده است. تراشه های COB به دقت بر روی PCB به صورت موازی یا در یک سری خاص بسته به PCB مرتب می شوند. مواد مختلف به کار رفته در زیرلایه به کارکرد بهتر LED ها کمک می کند. به عنوان مثال، مواد سرامیکی دارای عملکرد رسانای حرارتی هستند که تضمین می کند چراغ های LED به طور موثر کار می کنند و در عین حال دمای مناسب را نیز حفظ خواهند کرد.

ال ای دی COB چیست؟

ال ای دی SMD چیست؟

ال ای دی SMD به چراغ های دستگاه نصب شده روی سطح اشاره دارد. این نوع ال ای دی در بازار رایج ترین نوع است و نیاز افراد زیادی را پاسخگو می باشد. در SMD تراشه led به یک برد مدار چاپی (PCB) که روی یک جسم مستطیلی شکل مسطح ساخته شده است، وصل می شود. این ال ای دی عمدتا در چراغ های رشته ای، لامپ ها و چراغ اعلان گوشی ها یافت می شود. SMD می تواند سه دایود را در خود جای دهد و در هر انتها باید یک کاتد و آند نیز وجود داشته باشد. این بدان معناست که ال ای دی SMD با حداکثر 6 مخاطب کار می کند. بهترین ویژگی در مورد این دایودها این است که می توانند در رنگ های مختلف موجود باشند و استفاده از رنگ های اصلی مانند قرمز، سبز و آبی به شما تطبیق پذیری در تغییر رنگ نور می دهد. این ویژگی به شما یک انتخاب عالی از رنگ ها می دهد که می توانید به راحتی با تنظیم خروجی خود آنها را تغییر دهید.

فناوری SMD

فناوری SMD همچنین به عنوان SMT (فناوری نصب سطحی) نیز شناخته می شود. این تکنولوژی جایگزین فناوری قدیمی که از سیم در هنگام مونتاژ استفاده می کرد، شده است. این فناوری به فناوری های قدیمی ترجیح داده می شود، زیرا کارآمدتر است و نصب آن بر روی دستگاه های کوچک انجام خواهد شد. این امر SMD را قادر می‌سازد تا با استفاده از فضای بسیار کوچک در وسایل الکترونیکی بیشتری قرار گیرد. این فناوری همچنین مونتاژ خودکار PCB و استفاده از لحیم کاری را تسهیل می کند.

گفته می شود مردم تمایل بیشتری به استقبال از این فناوری داشته اند، زیرا این فناوری قابلیت اطمینان و عملکرد دستگاه را افزایش می دهد و منجر به صرفه جویی زیادی در هزینه می شود. همچنین بر جنبه های طراحی در توسعه مدارهای الکترونیکی و الکتریکی نیز تأثیر گذار بوده است.

ال ای دی SMD چیست؟

تفاوت SMD و COB

دانستن تفاوت هایی که این دو تکنولوژی ال ای دی را متمایز می کند، مهم است، زیرا دانستن تفاوت های SMD و COB به شما کمک می کند تصمیم بگیرید که کدام گزینه برای شما مناسب تر خواهد بود. در ادامه به تفاوت های ال ای دی SMD و COB می پردازیم. تفاوت های این دو تکنولوژی عبارتند از:

کیفیت نور SMD و COB

استفاده از این دو فناوری باعث تفاوت قابل توجهی در کیفیت نور تولید شده خواهد شد. این امر عمدتاً به این دلیل است که هر دو دارای تعداد متفاوتی از دایودهای مورد استفاده هستند که بر روشنایی و میزان نور تأثیر می گذارد. وقتی صحبت از SMD به میان می آید، نور تولید شده دارای تابش خیره کننده می باشد و بهتر است به عنوان نور نقطه ای استفاده شود و عمدتا به این دلیل است که نور در نتیجه اتصال چندین منبع نور تولید می شود.

از سوی دیگر، COB نوری یکنواخت و بدون تابش خیره کننده تولید می کند. این تکنولوژی یک پرتو نور یکنواخت و آسان برای تنظیم را فراهم می کند و عمدتا به این دلیل است که دارای یک پرتو با زاویه بزرگ است که آن را به منبع نور بهتری تبدیل می کند. با توجه به ویژگی های آن، بهتر است  از COB به عنوان نور سطحی استفاده شود.

کیفیت نور SMD و COB

بهره وری SMD و COB

وقتی صحبت از کارایی تولید می شود، این دو فناوری در سطوح مختلفی کار می کنند و به این دلیل است که آنها با ویژگی های مختلف ساخته شده اند. برای SMD، راندمان به طور قابل توجهی پایین‌ تر است که آن را تبدیل به انتخاب بهتری می‌کند. با این حال COB دارای راندمان تولید بالاتری در مقایسه با SMD است و که آن را تبدیل به گزینه ای عالی برای افرادی با نیازهای عملکرد نوری خاص کرده است.

هزینه ساخت و خرید SMD و COB

هزینه ای که برای تهیه دستگاه هایی که با استفاده از این فناوری ها ساخته شده اند، متفاوت است و هزینه خرید، به هزینه ساخت آنها بستگی دارند که این هزینه برای هر دو تکنولوژی متفاوت می باشد. هزینه ساخت SMD در مقایسه با همتای خود بالاتر است و وقتی صحبت از مقایسه کار و فرآیند تولید و هزینه قطعات می شود، SMD در سطح بالاتری قرار می گیرد.

هزینه ساخت و خرید SMD و COB

فرآیند ایجاد و ساخت SMD و COB

ناگفته نماند این LED ها قبل از اینکه به عنوان محصول نهایی قابل استفاده عرضه شوند، فرآیند ایجاد متفاوتی را طی می کنند. برای نصب دستگاه ها روی سطح SMD، از چسب عایق و چسب رسانا استفاده می شود. این چسب ها برای تثبیت تراشه بر روی پد موجود در نگهدارنده لامپ مورد استفاده قرار می گیرد.

پس از آزمایش محصول، برای ایمن نگه داشتن آن از رزین اپوکسی استفاده می شود و برای مونتاژ روی صفحه نمایش به بخش دیگری منتقل می شود. از طرفی COB دارای یک تراشه LED است که مستقیماً با استفاده از دو نوع چسب مورد استفاده برای SMD به PCB ثابت می شود و پس از تست های عملکرد، تراشه در اپوکسی محصور می شود.

تفاوت رنگ و دما در تکنولوژی SMD و COB

وقتی صحبت از رنگ و دمای رنگ ال ای دی به میان می‌آید، باید گفت SMD انعطاف ‌پذیرتر است و گزینه ‌های بهتری را ارائه می‌ دهد. با توجه به رنگ های اصلی مختلف استفاده شده در SMD، دستیابی به رنگ متفاوت آسان تر خواهد بود. همچنین زمانی که می خواهید دمای رنگ را تغییر دهید SMD کاربرد خوبی ارائه می دهد. با این حال، وقتی صحبت از COB می شود، انعطاف پذیری برای تغییر رنگ ها و دمای آنها امکان پذیر نیست.

تفاوت رنگ و دما در تکنولوژی SMD و COB

کاربرد SMD و COB

دانستن بهترین مکان ها برای اعمال این نوع LED ها بسیار مهم است. از SMD، با قابلیت تغییر رنگ و دمای رنگ، بیشتر برای روشنایی فضاهای تجاری مانند پاساژ ها، سالن های آرایشی، مغازه ها و … استفاده می شود. از طرف دیگر COB زمانی که در بخش های امنیتی و صنعتی به کار می رود، عالی عمل می کند.

بهره وری انرژی تکنولوژی SMD و  COB

به طور کلی، هنگام کار با چراغ های ال ای دی می توانید از بهره وری انرژی بسیار مطمئن باشید. به همین دلیل است که آنها در مقایسه با لامپ های رشته ای به محبوب ترین منابع نور تبدیل شده اند. با در نظر گرفتن این موضوع، می توانید مطمئن باشید که هر دو نوع led (SMD و COB) از مصرف انرژی پایینی برخوردار خواهند بود. چیزی که باید به خاطر داشته باشید این است که بسته به لومن استفاده شده بهره وری آنها متفاوت است. هر چه لومن ها بیشتر باشد بازده انرژی نیز بیشتر خواهد بود.

 مقرون به صرفه بودن SMD و COB

در مقایسه با سایر منابع نور، چراغ های ال ای دی مقرون به صرفه تر هستند. آنها ساخته شده اند تا عمر بیشتری داشته باشند و در مقایسه با سایر سیستم های روشنایی انرژی کمتری مصرف کنند. بنابراین می توانید مطمئن باشید که ال ای دی SMD و COB نسبت به سایر سیستم های روشنایی مقرون به صرفه تر خواهند بود.

 مقرون به صرفه بودن SMD و COB

مقایسه روشنایی SMD و COB

سطح روشنایی به لومن تولید شده توسط تراشه های درگیر بستگی دارد. به طور کلی لامپ های ال ای دی نسبت به سایر منابع نور دارای نور روشن تری می باشند و به همین دلیل است که آنها لومن بالاتری را ارائه می دهند. وقتی نوبت به ال ای دی SMD می رسد، اندازه گیری 50 تا 100 لومن در هر وات اعمال می شود. این بدان معناست که حتی با سطح بالای لومن، انرژی کمتری مصرف می شود. از طرف دیگر COB با لومن بالاتری نسبت به SMD کار می کند و کمترین اندازه ای که در آن اعمال می شود 80 لومن بر وات است که این امر باعث می شود چراغ های COB روشن تر و بهتر باشند.

نتیجه گیری

وقتی صحبت از لامپ های ال ای دی به میان می‌آید، شکی نیست که از نظر عملکرد و کارایی انرژی نسبت به سایر سیستم های روشنایی برتری دارند. ما در این مقاله از سایت امیران تلاش کردیم تا به طور کامل تفاوت های تکنولوژی SMD و COB را مورد بررسی قرار دهیم تا بتوانید به طور آگاهانه یکی از این تکنولوژی ها را انتخاب نمایید. از جمله تفاوت های بارز SMD و COB می توان به مقرون به صرفه بودن آنها، هزینه ساخت و تولید، بهره وری و … اشاره کرد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *